Ha nem bízunk meg generálkivitelezőt a felújítás megszervezésével, ami bizony erősen megnyomhatja a költségeket, vagy ha csak kisebb felújításba fogunk, akkor bizony nekünk kell levezényelnünk a szakembereket. Ez ugyan nehéz, de nem lehetetlen.
Ahhoz, hogy minden flottul menjen, pontosan meg kell tudnunk, melyik szakemberre mikor lesz szükség és nagyjából mennyi időt vesz majd igénybe a munkája. Ez azért lényeges, mert a szakiknak egymáshoz alkalmazkodva kell harctérre vonulniuk, s ha nem akarunk komoly csúszásokat (bár erre azért jobb lélekben előre felkészülni), akkor pontos menetrendet kell összeállítanunk.
Hogy megkönnyítsük ezt a feladatot, íme vázlatosan egy idősorrend építkezésre és felújításra:
- Bontás, sitt szállítás
- Kőműves munkák (falazás, aljzatbeton, vakolás stb.)
- Gépészeti kiállások, víz és gázszerelés.
- Fontos, hogy a gázszereléshez szükség lehet gázterv módosításra, kéményseprők engedélyére is.
- Villanyszerelés
- Ehhez már tudnunk kell a pontos berendezési alaprajzot, hogy jó helyre kerüljenek a kiállások. Lehet, hogy a meglévő kapacitás kevés (pl. ha gázsütőnket villanyra cserélnénk) és bővítésre, vagy újabb fázisok kialakítására lesz szükség. Ugyanaz a szakember szereli a tv, a hangszóró, a telefon kiállásokat is, ezért gondosan tervezzünk előre, hogy ne érjenek később kellemetlen meglepetések.
- Hideg burkolás, a csempék, járólapok felragasztása, fúgázása.
- Ha elkészült, feltétlenül fóliáztassuk, kartonozzuk le a felületeket, hogy ne koszolják össze a további munkafolyamatok során.
- Gipszkartonozás, gipszkartonból készült bútorok, álmennyezetek építése.
- Ez utóbbit speciális szakember végzi. Ezzel egy időben a villanyszerelőt is ki kell hívnunk, hogy a belesüllyesztett szpotokhoz a kiállásokat előkészítsék, bekábelezzék.
- Jöhetnek a festők glettelni, élvédőzni, színezni és/vagy tapétázni.
- Velük végeztetjük – ha szükséges – a mázolást is, ez náluk az utolsó munkafolyamat.
- Most már a vizesek szerelvényezhetnek.
- Radiátorok, szaniterek a helyükre kerülhetnek.
- Festés után kerül sor a parketta, laminált padló, egyszóval a melegburkolatok feltételére. Vigyázat! Ha régi padlónkat újítjuk fel, akkor a csiszolást időzítsük úgy, hogy azt a glettelés, csiszolás után, de a festés előtt végezzék el. A csiszolás után takarjuk le alaposan a padlót, majd ha a festők levonultak, a színek felkerültek, akkor pácolhatnak, lakkozhatnak. Ez azért fontos, mert a felcsiszolt, finom por összekoszolhatja a drága festékkel lefestett falakat és az nagyon csúnya.
- Érkezhet a konyhabútor is, melynek beszereléséhez egy vízvezeték szerelőnek (mosogató, mosogatógép) és egy villanyszerelőnek is rendelkezésre kell állnia (sütő, páraelszívó, szekrényvilágítás).
- Ha már úgyis itt van a villanyszerelő, felrakhatja a kapcsolókat, felszerelheti a lámpákat.
- Ha beltéri ajtókat cseréltünk, arra is a festés után kerülhet csak sor.
- Takarítás és lakberendezés következik, amiről részletesebben a lakberendezési rovatunkban olvashatunk.
Ez is érdekelhet
Tipp: Csaknem minden felújítás a bontással kezdődik, ahhoz, hogy elkezdhessük újjáépíteni, ki kell csomagolnunk régi burkolataiból a lakást. Csempéket, padlóburkolatokat, elkorhadt parkettát, ócska beépített bútorokat, lambériát, tapétát, cserére szoruló nyílászárókat, ajtókat, ablakokat, sőt gyakran válaszfalakat is el kell távolítanunk. Ehhez nem feltétlenül kell profi szakember. Ha spórolni szeretnénk, akkor akár mi magunk is nekiállhatunk, bár rengeteg kosszal jár. Ugyanakkor a bontás meglepően sokba kerülhet, nem is annyira a munkadíj, mintsem a sittszállítás költsége miatt. Spórolhatunk, ha magunk próbálunk konténert bérelni. Társasház esetén egyeztessünk a közös képviselővel, hogy a konténer hol zavar a legkevésbé és meddig maradhat ott. Nézzünk utána a kerületi szabályzatoknak, nem mindenütt engedélyezik közterületen a konténer lerakását.