A felújítás során használt egyik leghasznosabb anyag a polisztirol. Egyszerű vele bánni, díszít, és – köznapi nevén – a hungarocell még szigetel is egyben.
Jó ideje közkedveltnek számít polisztirol, amit egy régi termék neve alapján még ma is sokan hungarocellnek hívnak A polisztirol mára nemcsak hőszigetelő- és csomagolóanyag, hanem a gipsz díszléc és rozetta helyébe lépett. Jelentősen megkönnyíti a felújítás egyes fázisait is azok számára, akik saját kezűleg vállalkoztak erre a feladatra.
Amikor a lakásfelújítás végéhez közel falaink festésre készen állnak, befejeztük a tapétázást, akkor kerül sor a dekorációs elemek felhelyezésére. A felújítás egyik legegyszerűbb része a polisztirol elemekkel való munka.
Díszléc
Amennyiben szeretnénk lakásunk külsejét még elragadóbbá tenni, ki kell választanunk a megfelelő díszléc típust. A hatalmas választékban biztosan megtaláljuk a számunkra legalkalmasabbat. A polisztirol stukkó leggyakrabban a mennyezet és az oldalfal találkozásánál alkalmazható. Egyes változatai esetén kábelt is elrejthetünk mögöttük, így praktikusságuk hatványozódik. Léteznek domború és homorú hungarocell lécek, díszes és sima felületű változatok, felhelyezésükhöz pedig nem kell különösebb ügyesség. Szükségünk van a sziloplaszthoz hasonló flakonban kapható polisztirol ragasztóra, valamint egy kinyomó pisztolyra. A ragasztó állaga nem túl sűrű, ezért gyengébb minőségű pisztoly is megteszi.
Ez is érdekelhet
Mivel a hungarocell tömege igen kicsi, nem kell azzal bajlódnunk, hogy a dekorációs elemeket sokáig a falhoz nyomjuk. Stukkók, díszlécek esetén azonban szereznünk kell egy gérvágót, amely segítségével megfelelő szögben vághatjuk el a sarokban találkozó elemeket. Nem kell megijedni, a gérvágó nagyjából 30 centis vágóforma, amit egy-kétezer forintért megvásárolhatunk, és sosem lesz szükségünk újra.
A stukkó egyes változatai inkább nagy belmagasságú lakásokban hasznosíthatók jól (akárcsak a rozetta), ugyanis a bordűrt helyettesítik, és két részre tagolják az oldalfalat. Legjobban akkor mutatnak, ha felettük fehér vakolt fal, alattuk pedig festett vagy tapétázott felület található.
Mennyezetre
Érdemes még megemlíteni hungarocell mennyezeti lap fogalmát. Ezeket alapvetően a mennyezet díszítésére találták ki, és a kazettás mennyezethez hasonló külsőt kölcsönöz a plafonnak. Használatuk praktikus is, ugyanis a mennyezeti falhibák – például a panellakásokban tapasztalható mennyezeti vájat – elfedésére kiválóan alkalmas, és így részben megspórolhatjuk a glettelés fáradalmait.
Rozetta, stukkó, vagy bármilyen díszléc szebbé teheti otthonunkat, felhelyezésük könnyű, a polisztirol ragasztó segítségével pedig a rögzítésüknél jelentkező apró hézagok eltüntethetők. A hungarocell mennyezeti lap hőszigetel, takar, és gyorsítja a lakásfelújítás ütemét, ám ezt sem árt fehér falfestékkel alaposan átfesteni.