Régebben a lapostetők felújítása a szigetelő réteg kijavítását, rászigetelést, esetleg cserét jelentett. Manapság azonban már választhatunk sokkal jobb és tartósabb megoldásokat.
Korábban 5-10 centiméteres szálas vagy polisztirol hab hőszigetelés került a tetőkre. Jelenleg azonban a hőtechnikai előírások, illetve követelmények szerint a szigetelés vastagságának 18-20 centiméter vastagnak kell lennie. A födém hőátbocsátási tényezője nem lehet rosszabb, mint 0,25 W/m2K.
Egyenes rétegfelépítés
Ez azt jelenti, hogy a födém szerkezetére a hőszigetelő anyag fektetése előtt párazáró réteget helyeznek el. Ennek leghatékonyabb típusa a bitumenes bevonattal ellátott alumíniumfólia betétes lemez. A hézagmentesen lefeketetett hőszigetelésekre pedig két réteg modifikált bitumenes lemez kerül. Az alátétlemez az alatta lévő rétegekhez biztosítja a rögzítést, a zárólemez pedig teljes felületen rögzül az alátétlemezhez. Ennek felső felülete pala zúzalék szórást kap, mert ez véd az UV sugarak roncsolásától.
Fordított rétegfelépítés
A másik elterjedt megoldás lényege, hogy a lejtésben kialakított födémszerkezet felső síkjára közvetlenül helyezik el a kétrétegnyi bitumenes szigetelést. Ezt követően lefektetik a speciális tulajdonságú hőszigetelő táblákat. E tábláknak elenyésző mértékű a vízfelvétele és nedves környezetben is megőrzik kiváló hőszigetelő képességüket.
Ez is érdekelhet
Hogy a szél ne fújhassa le, ezeket az anyagokat egy üvegfátyol réteg közbeiktatásával kaviccsal, betonlappal vagy a kettő kombinációjával leterhelik. Ennek a födémnek előnye, hogy a szigetelés védett körülmények között helyezkedik el, így az élettartama is sokkal hosszabb.
Többet ér
A cél, hogy a szigetelés elhelyezkedése minél takartabb, védettebb legyen. A leterheléssel rögzített födémszigetelésen könnyen megvalósítható a tetőterasz vagy a zöldtető kialakítása.