Az ablak fontos építészeti formaeszköz és jó lehetőség arra, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki házunk homlokzatából. Ezt nem csak építéskor, hanem felújításkor is tartsuk szem előtt.
Az ingatlan értékét jelentősen csökkenti, ha az eredeti ablakokat olyan modern fém-, fa- vagy műanyagablakokra cserélik, melyek köszönő viszonyban sincsenek az épület eredeti stílusával. Ha a régi ablakokat már nem lehet megmenteni, legyen cél, hogy a pótablak minél jobban hasonlítson az eredetire. Megbocsáthatatlan, ha jelentős építészeti értéket képviselő házak homlokzatának egyensúlyát oda nem illő méretű, alakú és anyagú ablakokkal teszik tönkre. A kevésbé jellegzetes házaknál ugyanilyen fontos az összhang, mivel a látvány rendezetté teszi az épület megjelenését.
Ablakkeretek
Sok ablak szépsége elvész a helytelenül festett keretek mögött. A kis üvegtáblákból álló, vagy a mintás öntöttvas rácsozatú ablakok akkor érvénysülnek a legjobban, ha a keretet fehérre vagy világosra festjük. Ritkaság, de láthatunk régi házon tolóablakot vagy régi manzárd szobákon műteremablakot. Ezek keretéhez a sötétzöld, a barna és a fekete színek illenek.
Az új ajtó és ablakkeretet érdemes színes védőfestékkel óvni. Találunk olyan festéket, amelyekkel jó az áteresztőképességük és hasonló hatást keltenek, mint az eredeti, hagyományos olajfestékek.
Fontos!
Ha jól záródó, régi ablakunkat felújítanánk, bízzuk a műveletet szakemberre. Ő először leégeti a régi festéket, majd a nyers fát kezeli, ha kell fatapasszal vagy kisebb fa elemek közbeiktatásával korrigálja az idő nyomait. Csak akkor fogjunk neki magunk, ha biztosak vagyunk abban, hogy a hosszadalmas, aprólékos munkát kívánó folyamatot hibátlanul végigcsináljuk.
Párkányok
Ha a párkányok téglából vagy kőből vannak, hagyjuk őket festetlenül. A fapárkányt fessük olyanra, mint az ablakkeretet. A bevakolt párkány színe a ház stukkódíszeivel – ha vannak ilyenek – legyen összhangban.
Ez is érdekelhet
A hagyományos virágládák, korlátok és erkélyek fémrészeit ritkán szabad másra, mint feketére vagy fehérre festeni. A feketétől hangsúlyosabb lesz a kovácsoltvas finom mintája, de az öntöttvas nehézkessé válik. A mélykék és a mélyzöld a modern fémalakzatokhoz illik.
Össze nem illő ablakok
Ha egy korábbi, kevésbé sikeres ablakcsere után nem éppen harmonikus a látvány, egy-két trükkel segíthetünk rajta. Kívülről az üveg feketének vagy sötétszürkének látszik, ezért ha a ház ablakai különböző alakúak, méretűek és beosztásúak, az ablakkereteket fessük fehérre és használjunk fehér függönyt vagy redőnyt. Ha a falak fehérek, minden keretet befesthetünk feketére vagy sötétszürkére, de ne használjunk fehér függönyt.
Túl kicsi ablakok
A kis ablak nagyobbnak tűnik, ha a keretet és az ablaktokot fehérre festjük. A zsalus vagy fatáblás spalettától a régi ablak szélesebbnek. Akkor érjük el a legjobb hatást, ha a spaletta szélessége pontosan fele az ablakkeretének. A keretet, az ablaktokot és a spalettát fessük egyformára.
A halványszínű kővel vagy stukkószegéllyel keretezett ablak hangsúlyossá válik. Ez a megoldás a köz- és magánépületeken egyaránt gyakori. Az ablak fölötti stukkódísz megnyújtja a zömök ablakot. A keret színéhez illő virágláda ugyanilyen hatású: a kontrasztos virágláda szélesebbnek láttatja az ablakot.