Egyre gyakrabban érkeznek az építkezők, felújítók határozottan, kész tervvel a fejükben, hogy fa hatású burkolólapot szeretnének. Legyen az terasz, nappali, konyha, vagy fürdő. Bármilyen helyiség. Falra, padlóra, vagy csak dekornak.
Azt hiszem – legalábbis így 10 év távlatából nézve – a fahatású lapok fantasztikus fejlődésen mentek át és továbbra is csak hódítanak. Persze nem mindenki szereti a fát imitáló burkolatot, viszont számos előnyük lehet az eredeti fából készült burkolatokkal szemben. Azoknak, akik viszont a fahatású lapok szerelmesei, vagy legalább már elgondolkodtak a lehetőségén, hogy ilyen lapot vásárolnak – ez mindenképen egy kötelező olvasmány.
Miért válasszunk fahatású lapot?
Mert otthonos, meleg érzetet ad. Szakemberek is bizonyították, hogy az agyunk becsapható! Bizonyos minták, formák, színek esetén megtéveszthető. Így van ez a famintával is. Agyunk tudja, hogy amikor megérintünk egy fa felületet, azt melegnek érezzük, így azt gondolja, hogy a fahatású kerámia lap is ilyen lesz. Ha feltétel a tartósság és a könnyen tisztíthatóság, de emellett otthonos megjelenést szeretnénk adni a helyiségeinknek, akkor maradjunk a fahatású kerámia lapoknál.
1. Padlófűtés esetén a kerámia jobban vezeti a hőt, mint a parketta.
2. Vizes helyiségbe, például a fürdőszobába, mi más lenne a legbiztonságosabb, mint a kerámialap? Akár a padlóra, akár a falra felfuttatva szobaszerű helyiséget nyerünk, ahol relaxálhatunk, kikapcsolódhatunk.
3. Változatos! Nem csak a saját árnyalataival variálhatjuk, hanem más burkolattal is. Például kombinálhatjuk márványmintás lappal, vagy egyéb természetes színű burkolatokkal is.
Ez is érdekelhet
4. Folytassuk a nappalit a teraszon. Tárjuk ki a teraszajtót és engedjük be a természetet az otthonunkba. A fahatású padlókból kapható azonos szín és mintázat különböző felületekkel, a kültérre szánt lapokat csúszásmentes felülettel látják el.
5. Ne vágjuk ki az oxigént adó fákat! Védjük környezetünket!
Mi a különbség a 3.000 forintos és a 20.000 forintos lap között?
Első és talán a legfontosabb különbség az alapanyag. Mint minden más burkolat, itt is több féle lehet. (pl.: vörösagyag, gres, porcelán.)
Nem mindegy, hogy az alap fagyálló, vagy beltéri, színezett, vagy natúr, vékony vagy vastag. Mint ahogy az sem mindegy, hogy az adott lapnak milyen a felülete. Matt, fényes, esetleg mintás. Befolyásoló tényező lehet az árban még a lapok kopásállósága is. Egy olcsóbb lapnál nagyobb az esély az alacsonyabb kopásállóságra.
A lapok mérete szintén meghatározza az árfekvést. A négyzet alakú fahatású lapok általában olcsóbbak a nyújtottabb pl. 30x60 cm-es társaiknál, és ennél is magasabbak az árai az egészen hosszúkás pl. 15x90 cm-es lapoknak. Viszont ezek hasonlítanak leginkább az igazi fára.
Aztán ott van a felület kidolgozása. Az ár itt nagyban befolyásolja az eredetiség hatását. Közelebbről nézve egy olcsóbb lapon általában könnyedén észrevehetjük a mázazási eljárást. Pont olyan hatást keltenek, mint egy pixeles kép a monitoron. Pontról pontra végig követhetjük a minta megszületését, mely távolabbról nézve egy fahatású lappá áll össze. Minél drágább egy lap, annál kisebbek a „pixelek”, míg végül teljesen eltűnnek a szabad szemmel látható világból.
Mindezek mellé csatlakozik a burkolatok nagy felületen történő megjelenése, a mintaelemek ismétlődésének gyakorisága. Minél drágább egy lap annál biztosabb, hogy nem, vagy csak nagyon elvétve találkozunk két egyforma mintázatú lappal.
Itt kell megemlítenünk a felületekre vonatkozó egyenetlenséget, vagy annak hiányát, illetve a csúszásmentességet is. Ha egy lap felülete nem csak méretben, színben, mintában, de még textúrájában is a fagerendák egyenetlenségét utánozza, akkor nagy valószínűséggel a magasabb árkategóriába tartozik.
Fontos megemlíteni a gyártókat is, akik szinte minden élethelyzetre gondoltak és több féle felülettel álmodták meg lapjaikat. És miért is jó ez a megoldás? Mert az egybefüggő nagy terek ma már az építészet által is egyre elterjedtebb és a burkolatgyártók is ezt hivatottak még jobban megőrizni.
Képzeljük csak el: van egy csodaszép nappalink, amiből egy üvegajtón keresztül egyenesen kilátunk a gondosan karbantartott teraszunkra, ahol a nappali padlólapja folytatódik (csak épp csúszásmentes felülettel), így hozva még közelebb a természet lágy ölét, egyenesen a talpunk alá. Ugye milyen tágas és megnyugtató látvány?
Amennyiben az itt olvasottak alapján többet szeretne látni a fahatású lapokból, látogasson el bármelyik üzletünkbe, szakképzett kollégáink készséggel állnak rendelkezésükre.
www.fahatasupadlo.hu