Az elmúlt évek tendenciáit figyelembe véve egyre gyakrabban számíthatunk nyáron rekordhosszúságú kánikula időszakokra, amikor otthonunk falai között sem érezhetjük a megszokott komfortérzetet. Ilyenkor az erősen hőszigetelt ingatlan túlmelegszik, kellemetlenül meleggé válik. Milyen következményekkel jár ez, és miért jelent kihívást?
Manapság könnyebb télen melegen tartani a házat, mint nyáron hűvösen. Már nem csak a rendkívül hatékony szigeteléssel rendelkező passzívházakban, de az újépítésű normál épületekben sem biztosítható a friss levegő megfelelő cseréje kizárólag természetes szellőzéssel. Az éghajlatváltozás mellett a korlátozott szellőztetési lehetőségek, a távfűtés, az elektromos fűtőforrások és a mindennapi emberi tevékenységek negatívan hatnak a házak hőmérsékletére és a páratartalmára. Kellemetlen lesz a beltéri klíma, a lakás este sem hűl le megfelelően, ezáltal nem tudjuk kipihenni magunkat, mindez pedig hosszútávon egészségügyi kockázatokkal is járhat.
Tanácsok a túlmelegedés ellen
A túlmelegedés elleni küzdelemhez a következő dolgokat érdemes megfontolni:
- A hőtömeg javítását
- Alternatív hűtési lehetőségeket: például álmennyezet vagy üreges beton padlóburkolat
- Az ablakméret csökkentését és a túl sok déli fekvésű üvegezés elkerülését
- Napsugárzás elleni árnyékolást előtetőkkel vagy külső redőnyökkel
- Az ablaküveg típusát: például fényvisszaverő, fotokróm, termokróm vagy elektrokróm ablaküveg
- Melegvíz-csövek és tartályok szigetelését
- Az elektromos készülékek számának csökkentését
- Alacsonyabb hőfokot kibocsátó, nagyobb hatékonyságú készülékek használatát, például LED-es világítás
- Nyitható ablakok beépítését a biztonsági kockázat nélküli szellőztetéshez
Ez is érdekelhet
Klíma vagy szellőztetőegység?
Ha túlmelegedésről van szó, sokaknak a légkondicionáló jelent kézenfekvő megoldást, ám a klímaberendezésen túl más, korszerűbb alternatívát is választhatunk. Ha célzott megoldást keresünk a túlmelegedés ellen, fontos tudnunk néhány alapvető különbséget. Funkcióját tekintve a légkondicionáló az állott, lehűtött levegőt keringteti vissza, míg egy szellőztetőegység friss, szűrt levegőt biztosít. Ez segít az ADF szellőzési arányok betartásában, miközben a párátlanítás és a levegő temperálása további előnyökkel jár. Ráadásul az olyan szellőztetőegység, mint a ComfoClime nem igényel külső egységet, amely a légkondicionálóhoz elengedhetetlen.
Kellemes és egészséges beltéri klíma
A Zehnder ComfoClime 36 nemcsak a lakóépületek túlmelegedését akadályozza meg, hanem további hőt is biztosít télen. A Zehnder ComfoAir Q600 berendezésekkel kiegészítve kényelmes- és egészséges környezetet teremt energiahatékony módon.
Elszívja a meleg, párás és állott levegőt, miközben biztosítja a friss, temperált, szűrt kültéri levegő bejutását a házba. Ideális megoldásként fejlesztették ki olyan lakások és házak számára, ahol magas energiahatékonyságot kell elérni. Rugalmas teljesítménytartományának és az utólagos felszerelési lehetőségének köszönhetően beépítése egyszerű és optimalizált. A tervezés és a telepítés még nagyobb rugalmassága érdekében a készülék jobb és bal oldali változatot is kínál, amely az üzembe helyezéskor automatikusan beállítódik.
Annak érdekében, hogy a berendezés a lehető leghatékonyabban működjön, az idő- és áramlásfüggő szűrőriasztás tájékoztatja a felhasználót, ha szűrőcserére van szükség. Szükség esetén fűtési rendszerrel együtt használva télen is képes kiegészítő fűtést biztosítani, így a téli időszakban is élvezhetjük előnyös tulajdonságait.
SZELLŐZTETŐ RENDSZER ÁRKALKULÁTOR
A Zehnder teljes szellőztető rendszereket kínál. Használja kalkulátorunkat, hogy a teljes szellőztető rendszer árra egy előzetes kalkulációt kaphasson!