Milyen az ideális kémény? Érdemes alaposan körülnézni a kémény kiválasztása előtt építkezés, felújítás, fűtéskorszerűsítés vagy épp tetőtér-beépítés során. A készkémény, elemes kémény, szerelt kémény mára általánossá vált, mivel számos előnnyel bír a falazott kényekhez viszonyítva.
A jó kémény ellenáll a hőmérséklet-változásnak
A kéményeket folyamatos hőmérséklet-ingadozás éri: kívülről hideg levegő, belülről a meleg füstgázok teszik próbára. Az olcsó anyagból készült kémények gyorsan megrepedeznek, a füst bejuthat a lakótérbe.
A kémény szerkezete nedvességtűrő, tömített legyen
Minden kéményben keletkezik nedvesség. Különösen a korszerű, alacsony hőmérsékletű füstöt kibocsátó kazánok esetében csapódik le víz. Falazott kémény esetén ez gondot okozhat. (A kondenzációs kazánok esetén ezt a folyadékot a csatornába vezetik.)
A kémény béléscsöve saválló legyen
A kéményben nemcsak nedvesség, hanem maró hatású savak is keletkezhetnek. Ennek csak a kerámiából készült cső képes ellenállni. A falazott kéményt nagyban károsítják a maró hatású savak, így a falazott kémény elveszíti tömörségét.
A kémény alkalmas legyen mindenféle tüzelőberendezéshez és bármilyen tüzelőanyaghoz
A kémény feleljen meg mind a hagyományos, mind a modern fűtési technikáknak. Így bármikor lehetőség van a tüzelőberendezések közti váltásra úgy, hogy a kéményt nem kell sem átalakítani, sem kicserélni. Legyen szó kazáncseréről, kandalló vagy cserépkályha beépítéséről, mindig az adott időszak legolcsóbb tüzelőanyagát lehet használni.
Energiatakarékos legyen a kémény
A kémény hőcserélőként üzemeljen. A kémény ellenáramú működése esetén a hideg égési levegő a szabadból a meleg cső körül áramlik be a házba, így a füstgázban lévő hő egy részét átveszi a belépő levegő. A bordás felületű kerámiacső a megnövelt felületén melegíti az égéshez beáramló levegőt, a hőszigetelt köpenytégla pedig megakadályozza a hőveszteséget. A fűtőrendszer előmelegített égési levegőt kap, ez jobban segíti az égést, mint ha hideg és nedves lenne a levegő. Ennek köszönhetően további energia takarítható meg.
Ez is érdekelhet
Hőhídmentes beépítés
A normál kéményekben a köpenytéglákon keresztül a hidegtér irányába hőhíd alakul ki, ezzel az energia egy része elvész. A tetőn és az alapzaton keresztül elvesző energiát tartja bent a beépített üveghabos szigetelőréteggel ellátott köpenytégla.
Szellőzőkürtő
A levegőkürtős kivitelű kémény biztosítja a fűtéshez szükséges égési levegőt a kandallók vagy a cserépkályhák számára. Az energiatakarékosság érdekében légzáró épülethéjra van szükség. A szellőztető berendezések, páraelszívók és klímaberendezések vákuumot hoznak létre az épületben. Ezért a kandallók biztonságos üzemeléséhez az égéshez szükséges levegőt külön vezetéken kell biztosítani. A szellőzőkürtős kivitelben gyártott kéményköpenytéglák a helyiség levegőjétől függetlenül biztosítják a kandalló számára az égéshez szükséges levegőt. Ugyanakkor a hő is a házban marad és a kémény huzata is megfelelő.
Több funkciós kürtő, szerelőakna
A házat úgy lehet felkészíteni a későbbi fejlesztésekre, hogy a kétkürtős kéményt még egy külön multifunkciós kürtővel is ellátjuk. Az egyik kürtőre csatlakoztatható a központi fűtés, a másikra a kandalló vagy a cserépkályha. A harmadik, multifunkciós kürtőben pedig költségkímélő és kevés karbantartást igénylő módon lehet bevezetni, akár utólag is az épületbe a tetőn elhelyezett napelemek, napkollektorok vagy akár a műholdvevő kábeleit is.
Forrás: Schiedel
Kapcsolódó írásaink
Készkémény, elemes kémény, szerelt kémény
Téglából épített kémények hibái és azok javítása
Milyen szempontok szerint válasszunk kazánt?