Lakást béreltünk, és annak ellenére, hogy elkértük a közüzemi számlákat bérlés előtt, az első elszámoló gázszámlánál nagyon meglepődtünk. Ezért radikális energiacsökkentésbe fogtunk. Íme néhány egyszerű tipp a gázszámla csökkentésére.
Ajtók, ablakok
Az ablakokat, ajtókat leszigeteltettük az illesztéseknél, az árát beszámíttattuk a lakbérbe. Ez nem volt tökéletes megoldás, mivel régi, rosszul záródó, nem hőszigetelt ablakokról van szó. Ha saját lakásunk lett volna, kicseréltettük volna hőszigetelő ablakokra valamennyit, ugyanis ebben a lakásban minden szobának egy teljes falán ablakok találhatók, így nagyon nagy a hőveszteség.
Az egyik nem jól záródó erkélyajtó elé belülről egy összegöngyölt pokrócot tettünk télen.
Gázkazán és termosztát
Gázzal fűtünk, sajnos régi kazánnal. Cseréjébe nem egyezett bele a főbérlő, pedig töredéke lehetne a fűtésszámla, ha korszerű kazánnal fűthetnénk. Egyetlen termosztát volt a lakásban, azt az amúgy is legmelegebb, déli szoba falára tették föl. Ezt kikötöttük, mert csak úgy tudtunk volna meleget csinálni a leghidegebb, északi szobában, ha a déli szobában hőség van. A déli szoba radiátoraira termosztátos fejeket tettünk, és alacsony hőmérsékletre állítottuk be azokat. Egy hordozható termosztátot tettünk a leghidegebb szobába, és ezt 20 Celsius-fokra állítottuk be – így mindkét északi szobában kellemes lett a hőmérséklet.
A fűtés szabályozása
Ha elmegyünk otthonról, akkor visszavesszük a fűtést, hazaérve ismét feljebb tekerjük, negyed óra alatt ismét meleg lesz. Ősszel nem kapcsoljuk be a fűtést azonnal. Nappal jobban felöltözünk, egy polár mellénnyel és egy meleg zoknival jól elvagyunk, esetleg polártakarót tekerünk magunk köré, így ülünk le dolgozni vagy a tévé elé. Van alacsony fogyasztású villanylepedőnk, éjszaka azon alszunk. Ha a 17 Celsius-fokot eléri a hőmérséklet a szobában, akkor begyújtunk.
Ez is érdekelhet
Sok kicsi, sokra megy
A radiátorok mögé hőtükröket helyeztünk el, ezek nem engedik, hogy a radiátor melege a falon át távozzon. A déli szoba erkélyén nyáron leengedjük a redőnyöket, télen teljesen felhúzzuk, hadd süssön be a nap, hadd melegítse a szobát. Abban a szobában tartózkodunk szívesebben, ahova éppen besüt a nap, délután például a nappaliban. Télen, amint sötét lesz, lehúzzuk a rolókat, behúzzuk a függönyöket, valamennyit azok is szigetelnek. A hűtőszekrény melletti radiátort kikapcsoltuk, a hűtő kifelé úgyis fűt, a meleg meg amúgy sem tenne jót neki.
A meleg víz is a cirkóról megy. Ennek hőmérsékletét lejjebb vettük, éppen csak egy kicsit melegebbre, mint amivel fürdeni kellemes. Így azután nem kell sok hideg vizet belekeverni a fürdéskor, mosogatáshoz.
Amerikában vagy Angliában járva meglepődtem, hogy még a jobb módú családok is mennyire takarékoskodnak az energiával, és az ágyban inkább több takarót használnak, bekapcsolják a villanylepedőt vagy meleg vizes tömlőt tesznek bele. A tévé előtt ülve pedig gyapjútakarókat használnak, mintsem, hogy befűtsenek.
Ellenőrzés
Végül, hogy mindig tudjuk előre, milyen számlákra számíthatunk, gyakran olvassuk az gázóraállást. Egyszer, kétszer vagy háromszor 24 órán át figyelem, mennyi a fogyasztás, és kivetítem egy hónapra, majd beszorzom a körülbelüli egységárral, amit ma már nem lehet olyan könnyen kiszámolni, mert az ár sok tényezőből tevődik össze, de azért megsaccolható.
Nem csak azért alszunk így nyugodtabban, mert tudjuk, kevesebb lesz a számlánk, hanem azért is, mert csökkent a szén-dioxid-kibocsátásunk, ezért kevésbé melegítjük a bolygónkat.