Felmerül a kérdés, a különböző típusú kazánokhoz, vagy égésterekhez milyen kéményt kell választani? Milyen buktatói vannak a kémények kiépítésének?
Többek között ilyen, általunk fontosnak ta rtottkérdésekre keressük a válaszokat. Első jó tanács: megbízható szakember intézze a kéményseprőktől és a gázművektől az engedélyek beszerzését!
Az 1960-as 70-es évekig többnyire egyszerű, egy héjú kémény volt használatos. Utána kezdett gondot okozni az alacsony égéstermék hőmérséklet, a kismértékű gáz-tömeg áram és az ebből fakadó kondenzvíz-lecsapódás, valamint savképződés.
Napjainkban a kéthéjú és háromhéjú kémények vannak általánosan forgalomban. Speciális berendezések viszont duplafalú kéményt igényelnek, mivel az égéstermék elvezetés és a friss levegő utánpótlás is ugyanebben a kéményben történik. Sok esetben a felújításnak a jogszabályok útját állhatják.
Íme egy példa:
Egy társasházi lakásban adott 5 darab konvektor fali kivezetésekkel. A tulajdonos jóhiszeműen kitalálta, hogy felújítja a fűtést. Nagyon ügyes kezű és korrekt ismerőssel végeztette el a konvektorok megszüntetését és a kondenzációs kazán beépítését. A kémény kivezetését szintén az egyik konvektor kivezetésének a helyén oldották meg (gondolván, a kémény az kémény...).
Az eredmény
Mivel olyan utcafronti részre, amely fölött ablakok is találhatók, nem szabad kéményt kivezetni, saját, plusz költségén az eredeti helyzetet kellett visszaállítani. Ettől az egész felújítás költséges és időigényes műveletté vált.
Röviden a tanulság
Lehet nekünk bármilyen pozitív, környezet- és pénztárcakímélő megoldásunk, amikor elkezdünk gondolkodni, vonjuk be a megfelelő hatóságokat is. Nem csak akkor kell hozzájuk fordulni, ha építési tervet akarunk engedélyeztetni, vagy használatbavételi engedélyt megkapni. Akkor is felkereshetjük őket, kikérhetjük az „előzetes elvi állásfoglalásukat" hivatalosan, írásban, amikor még csak ötletidőszakában tartunk vagy csak kezdjük tervezni a felújítást.
A mai kéményeknek meg kell felelni az alábbiaknak:
- minden tüzelőanyag típusra megfelelőnek kell lenniük, ez azért fontos szempont, mert nem tudhatjuk, hogy a jövőben milyen tüzelőanyagot használunk majd,
- savállóak legyenek,
- kiégésbiztosak,
- a nedvességgel szemben is ellenállónak kell lenniük.
Lakásépítésnél fontos és hosszútávon komoly megtakarítást eredményezhet, ha végiggondoljuk: „akarok-e később nyitott, vagy zárt égésterű kandallót, kályhát kiépíteni, kiépíttetni?"
Ez is érdekelhet
Érdemes meggondolni, hogy építkezéskor betegyünk egy tartalékkéményt.
Az, hogy milyen típusú berendezéshez (kandalló, kályha, hagyományos, vagy kondenzációs kazán) milyen típusú kéményt alkalmazzunk, azt csak a megfelelő jogosítvánnyal rendelkező szakember mondhatja meg és építheti ki, előzetes engedélyeztetés után.
Kivitelezésre, szerelésre a rögzített, minimálisan 10 év garancia az elfogadható. A széles körben elterjedt szerelt kéményrendszerek esetén 33 évet vállal a gyártó a termékeire.