Nem véletlenül kell nagy hangsúlyt fektetnünk a homlokzat kivitelezésére: vakolásra, hőszigetelésre, festésre, hiszen a ház homlokzata a ház „Arca”.
A ház homlokzatát festés előtt szakszerűen kell vakolni és hőszigetelni, illetve festés előtt úgy, mint a beltéri festéseknél az alapozó használata kötelező.
A ma leggyakrabban használt színképző anyag a vékonyvakolat. A vékonyvakolatok felületi struktúrája is igen változatos lehet. A homlokzat színképzése során a zárt, homogénnek tetsző felülettől, a kapart hatású durva szemcsés felületig számtalan megjelenési formát tudunk kialakítani. Az elkészült alapvakolatokra, valamilyen színt kell felvinni. Megkülönböztetünk: mész-cement, műgyanta, szilikát vagy szilikon kötésű vékonyvakolatokat. Áruk a minőségükkel egyenes arányban nő. A színválaszték ma már elképesztő skálán mozog, több száz színű mintából választhatunk.
A falfestés célja a falfelület díszítése és védelme a homlokzaton és a belső terekben. Egy épület megjelenésével, belső tereivel elsősorban esztétikai hatással van ránk, de szorosan összefügg a funkcionális szerepével is. A festés helyes alkalmazás esetén megőrzi, vagy javítja az épület értékeit, hibás választással viszont ronthatja azt. Fontos tehát a jó anyag és technológia kiválasztása, az építészeti, szerkezeti feltételek biztosítása. Különösen hangsúlyos ez a szennyezett levegőjű városok homlokzatfestésénél, mert a fűtés és a járművek által kibocsátott savas szennyeződés gyorsan elpusztítja a vakolatban lévő mészkristályokat, miáltal a vakolat porladni kezd, valamint a nedves falak festésénél, ahol a megfelelő vakolat alkalmazásával párhuzamosan a falazat szellőzését is biztosítani kell.
A festékek számára megfelelő alapot kell biztosítani. Ez vakolat esetében elsősorban kellő szilárdságú, száraz felületet jelent. A jó vakolat éles szemcséjű folyami homokból vagy mosott bányahomokból, cementes kivitelben készül. Előnyös a mész nélküli, adalékos vakolat alkalmazása vagy előkevert száraz vakolatok használata. Festeni csak a kellően kiszáradt vakolatra szabad, mely az időjárási körülményektől és a vakolat vastagságától függően 15–30 nap lehet. Meg kell akadályozni a víz bejutásának egyéb lehetőségeit is: a falrepedéseket, az ablakpárkányok falcsatlakozásait szilikonos fugatömítővel lezárni, a csapadékvíz elvezetését biztosítani, a csatornák csöpögését, az épületgépészeti vezetékek hibáit megszüntetni.
Ez is érdekelhet
Homlokzatok festési módjai
Mészfestés - A legrégebben alkalmazott festés. A vakolat kötőanyagával azonos, a felületbe jól bedörzsölhető természetes anyag. Jó a páradiffúziós ellenállása, ezért pórusvakolatokra is felvihető. A mechanikai és a légköri szennyeződésekkel, valamint a víz behatolásával szembeni kis ellenálló képessége miatt élettartama viszonylag rövid. Oxidfestékkel színezhető. Javasolt a felhasználásra kész Mikromész alkalmazása, mivel ennek előállítási technológiája miatt a hosszú ideig pihentetett mésszel egyenértékű, és akár szórással is felhordható. Ellenálló képessége fokozható, ha a vakolat hidrofobizáló szerrel van keverve, vagy szilikonos impregnálással, mely során a festés alá szilikonos alapozót, fölé szilikonos impregnáló szert kell felhordani.
Műanyagfestés
A műanyagfestések oldószeres és vizes diszperziós változatai szerves vegyületek felhasználásával készülnek. Legelterjedtebbek a poliakrilátok vizes diszperziói. Előnyük, hogy könnyű az alkalmazhatóságuk, különleges szerszámozottságot felhordásuk nem igényel, vízzel való oldhatóságuk miatt környezetbarát termékek, jó a színállóságuk és a takaróképességük, valamint a víztaszító képességük. Hátrányuk a viszonylag magas páradiffúziós ellenállásuk, ami miatt csak olyan helyen használhatók, ahol a falszerkezet megfelelően szigetelve van a nedvesség ellen; és a fagyveszélyességük, ami miatt csak +5 Celsius-fok fölötti hőmérsékleten hordhatók fel. Alacsonyabb hőmérsékleten az oldószeres változata alkalmas.
Szilikátfestés
A szilikátfestékek vizes alapú, szervetlen vegyületek alkotta kötőanyagú festékek. Jó minőségű káliumos vízüvegből, akrilátos kötőanyagból, fényálló pigmentekböl és víztaszító adalékanyagokból készülnek. Felhasználhatók régi és új, klasszikus és könnyű ásványi vakolatok dekoratív védelmére, megfelelő alapozás után. Gipszes és akrilos alapokra nem alkalmazhatók. Vegyi úton kötnek az alaphoz, ezért tartós, időjárásálló, esztétikus festékek. Páraáteresztő képességük nagyon jó. A kész festés nehezen javítható. Viszonylagos olcsóságuk miatt elterjedt a használatuk a műemlékvédelem területén, de egyre többet találkozunk velük az épületfelújítások során is.
Szilikonfestés
A szilikonfestékek vizes alapú, szilikongyanta kötőanyagúak. Az alaphoz jól tapadnak, jó a fedőképességük, az UV-sugárzással szembeni ellenállásuk, jó páraáteresztők, de vízállóak is egyúttal. Alkalmazhatóak ásványi és gipszes vakolatok festésére és felújítására egyaránt, megfelelően alapozott felületre. Épületfizikai szempontból a legkedvezőbb tulajdonságú festékek. Víztaszító képességük miatt a legkevesebb csapadékot engedik be a falba, és a jó páradiffúziós ellenállásuk miatt segítik a szerkezetbe került nedvesség gyors eltávozását. E tulajdonságuk miatt ajánlott a pórusvakolatokon való alkalmazásuk is, mert a szerkezetben jelen lévő nedvesség nem színezi el a felületet.