Az utóbbi években életünk mindennapjaivá váltak az okos eszközök és a modern technológiai megoldások. Nem meglepő hát, hogy az “okosítás” elérte a nyílászárók piacát is, fokozott komfortot és biztonságot nyújtva ezzel.
De mitől lesz egyáltalán egy eszköz okos? Leginkább attól, hogy szenzorokon keresztül képes az elváltozásokhoz képest szabályozni a működését, kommunikálva a rendszerre csatlakoztatott többi eszközzel, nem mellesleg a hatékony energia kihasználásban is rengeteget segít.
Már az ablak is lehet okos
Ha éppen építkezés vagy felújítás előtt állunk, de nem szeretnénk komplett okosotthon rendszer kiépítését, akkor érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy otthonunk automatizálását a nyílászárókkal kezdjük. Igaz, erre kevesen gondolnak, de az ablakok piacán is megjelentek a felokosított változatok. Gondoljunk csak bele! A tetőtéri ablakok a legtöbb esetben kényelmetlen magasságban vannak, nehéz őket elérni, arról nem beszélve, hogy ebben az esetben a szúnyogháló vagy redőny felhelyezése is nehézkes.
A nyílászárók egyáltalán nem elhanyagolható elemei otthonainknak, hiszen a falazattal együtt ezek az épület vázát képezik és a tetővel azonos módon a fő védelmi vonalak is. A ma még hazánkban gyerekcipőben járó okosotthon piacon azonban már megjelentek olyan intelligens eszközök, amelyek nem csupán kényelmi, de funkcionális megoldásokat is kínálnak.
A távvezérelhetőségé a jövő
Különösen a magasan beépített tetőablakok esetén lehet fontos a programozhatóság, ám bármilyen más típusú nyílászáró esetén előnyökkel járhat a messziről történő irányíthatóság. Az ilyen intelligens megoldásokat úgy kell elképzelni, hogy a nyílászáró vasalatán elhelyezett nyitásérzékelők és hálózati eszközök képesek az okos eszközökkel – mint a smart home rendszerek – kommunikálni, vagy applikáció segítségével telefonról vagy táblagépről is vezérelhetők. Az intelligens, szenzorokkal ellátott nyílászáró megoldások pedig képesek önállóan reagálni a bejutó fényre, szabályozni a helyiség hőmérsékletét az összekapcsolt klímarendszerrel, emellett pedig növelni az otthon biztonságát is.
Ez is érdekelhet
Ezekkel az előnyökkel jár az intelligens ablakrendszer
A kényelmi funkciókon túl a felokosított ablakok energiahatékonysági szempontból is igen előnyösek. Ebben az esetben gondoljunk olyan intelligens megoldásokra, melyek a szenzorok segítségével – legyen az például pára- vagy csapadékérzékelő – az esetleges elváltozásokat érzékelve a megfelelő lépéseket teszik meg az eszközök:
- erős napfény hatására például a rendszer leereszti az árnyékolót,
- a nyitva hagyott ablakot vihar esetén azonnal becsukja.
A helyiség légkondicionálásában is nagy szerepet játszhatnak az okos ablakok, például:
- a páratartalom szabályozásakor beiktat egy szellőztetést,
- ki- vagy bekapcsolja a klímát,
- de a legoptimálisabb hőmérsékletet is képes kialakítani a leginkább energiahatékony módon.
Az okosotthonok egyre népszerűbbé válásával a hőszabályozás is elterjedtebb lesz az elkövetkezendő években, és elképzelhető, hogy a manuális verziót nem is olyan sokára felváltják a távvezérelhető, többzónás hőszabályzó megoldások.
Forrás: Rackhost.hu