A belső terek megfelelő szellőzése nélkül nem beszélhetünk egészséges otthonról, de maga az épület is komoly károkat szenvedhet. A hőszigetelt, jól záró nyílászárókkal felszerelt házak esetén ez a probléma fokozottan érvényes. A megoldást a legtöbb esetben egy friss levegős hőcserélő beszerelése jelentheti.
Akárhogyan igyekszünk szellőztetni, a gyakori ablaknyitás, de még a gyors kereszthuzat is kiviszi a meleget és ezzel a drága fűtési energiát. Az energiatakarékos szellőztetés leginkább kézenfekvő eszköze a friss levegős hőcserélő, melynek működési elve, hogy a beáramló friss, hideg levegőt a helyiségből kifelé tartó, elhasználódott meleg levegő felmelegíti.
A Marley készüléke például kétféle – önálló és váltakozó - üzemmódban működik.
Önálló üzemmódban 70 másodpercen keresztül a szabadba nyomja a helyiség meleg, elhasznált levegőjét, ezáltal felmelegíti a kerámia elemet. A következő lépésben megváltozik a légszállítás iránya: kívülről érkezik a friss levegő, melyet a kerámia elemben tárolt meleg most már fel tud melegíteni.
Ez is érdekelhet
Váltakozó üzemmódban az egyik készülék beszívja a külső levegőt, míg a másik a szabadba nyomja ki a meleg, elhasználódottat. Ekkor a kerámia elem magába zárja a meleg levegő hőenergiáját, majd 70 másodperc múlva a ventillátorok felcserélik a légszállítás irányát. A készülékek működését rádiójelek hangolják össze, automatikusan.
A méhsejt szerkezetű kerámia elem, mely egy ilyen hőcserlőnek a “lelke”, nagy felülettel rendelkezik, így rövid idő alatt sok hőt képes elvonni, illetve leadni a rajta keresztüláramló levegőnek. Természetesen a hőelvonás fázisában kondenzvíz keletkezik a készülékben, azonban ezt nem kell elvezetni (eltérően más készülékektől), hiszen amint megváltozik a légszállítás iránya, a felmelegedő friss levegő felveszi azt. Ezért a téli hónapokban nem kell tartani a túl száraz levegő kialakulásától és annak kellemetlen következményeitől.
A friss levegős hőcserélő előnyei
- Egészséges beltéri klíma minden helyiségben
- Elkerülhető a nedves falak és a penész kialakulása, ezáltal az épület is egészséges marad
- A meleg nem távozik a belső terekből, a hőnek akár a 85%-a visszanyerhető.