Nem árt néhány műszaki parametérnek, illetve némi stílus ismeretnek a birtokában lennünk, hogy az ajtóinkhoz leginkább megfelelő és az enteriőrökbe is tökéletesen illeszkedő kilincset kiválasszuk.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a kilincs az ajtó szíve. Az esztétikán túl azonban azzal is számolnunk kell, hogy a kilincset jó eséllyel hosszú évekig, akár évtizedekig is használni fogjuk. Bírnia kell tehát a strapát! Az Olivari kilincsei például 200 ezer lenyomást garantáltan, de millió fölötti intenzív használatot is problémamentesen kibírnak. A titok nyitja, hogy a fém alkatrészek nem találkoznak, tehát a kopás szinte elhanyagolható, a jól ismert “kilincs betegségtől”, a nyikorgástól pedig egyáltalán nem kell tartanunk. Egyébként közkeletű tévedés, hogy a lenyomáshoz nagy erőt kell kifejteni. Egy minőségi kilincs esetén szó sincs erről.
Választás előtt vizsgáljuk meg a kiszemelt ajtólapot, fontos ugyanis azok vastagsága. Egy klíma comfort, vagy hangszigetelt ajtó lapja vastagabb lehet a megszokottnál és a kilincsnek műszakilag ehhez passzolnia kell.
Ugyancsak választási szempont lehet az ajtó funkciója. Más kilincs illik egy kül-, illetve beltéri ajtóra. Előbbi esetében a felületi kezelés minősége meghatározó, hiszen az időjárás viszontagságainak hosszútávon ellen kell állnia. Az Olivari kilincsek esetében a kopásállóság 30 évre garantált, ami egy speciális eljárással a felületre égetett szuper bevonatnak köszönhető. Beltéri ajtók esetében vegyük figyelembe a helyet. Más kilincsre lesz szükség ugyanis egy vécé vagy fürdőszoba ajtónál, vagy a hálószobában és másra a tolóajtónál. Itt már inkább fogantyúról, mint klasszikus értelemben vett kilincsről beszélünk, de a funkciót és a technikai sajátosságokat, a látványt ugyanúgy figyelembe kell vennünk. Az Olivari pedig erre is kínál megoldást.
Nem elhanyagolható a kilincs ára, különösen akkor, ha egyszerre több ajtóra is vásárolunk. Egy-egy minőségi példány árán csodálkozva érdemes egy kicsit elgondolodnunk azon, hogy a lámpára, a szaniterekre mintha kevésbé sokallnánk a pénzt. A kilincsre miért? Holott számtalan bosszúságtól kímélhetnénk meg magunkat, ha prémium darabokba beruháznánk. Tapasztalataink szerint a kilincs esetében 30 ezer forint a fájdalomküszöb, ennél sokkal többet már nem szívesen fizetnek a vásárlók. Jó hír viszont, hogy ennyiért már igazán jó minőségű, esztétikailag is magas színvonalú, egyedi megjelenésű és strapabíró kilincset kapunk.
Ez is érdekelhet
Végül, de nem utolsó sorban a belbecs mellett fontos a külcsín, a design. Az Olivari kilincsek tervezői között igazi nagyágyúk, világhírű designerek neveivel találkozunk. Részben nekik is köszönhető, hogy meglehetősen nehéz választani a különleges darabok közül. Arra mindig ügyeljünk, hogy a kilincs először az ajtóhoz, aztán a belső tér stílusához, a leghangsúlyosabb berendezési elemekhez is illeszkedjen.
Nem biztos, hogy a kinézett rozettás vagy éppen hosszú címes darab jól fog mutatni és jobb, ha ezt már vásárlás előtt tudjuk. Milyen anyagú, felületű vagy megmunkálású az ajtónk, milyen az enteriőr meghatározó stílusa? Ezeket a kérdéseket még választás előtt gondoljuk végig.
A jól megválasztott kilincs látványossá varázsolja a legegyszerűbb ajtót is és sokat dob a belső tér összképén.