Energiatakarékos, környezetbarát és gyorsan elkészül. Azoknak ajánlott, akiknek fontosak ezek a szempontok, nyitottak az új felé és képesek elrugaszkodni a megszokott dolgoktól.
A könnyű szerkezetes, szerelt vagy készház olyan épület, amely gyárban előállított fal-, valamint födém és tető elemekből készült, ipari körülmények között. Ezeket, a már előkészített alapon speciális szerelőcsapat szereli össze minimális időn belül. Anyagát tekintve lehet fa, fém, vagy tégla. A hőszigetelést a tartószerkezet és a több rétegből álló kitöltő anyag biztosítja. Ez a szendvics szerkezet az épület stabilitásában is nagy szerepet játszik.
Magyarországon még gyerekcipőben jár ez az építkezési megoldás, de Amerikában és Nyugat-Európában már előszeretettel alkalmazzák, és több évtizedes múltra tekint vissza.
Számos tévhit is övezi, ezért a hazai készházak arányát mindössze 10 %-ra lehet becsülni.
Fontos, hogy a szabályozások szerint csak olyan könnyűszerkezetes ház kaphat építési és használatbavételi engedélyt, amelyik olyan technológiával és szerkezettel épült, ami rendelkezik ÉME (Építésvédelmi Műszaki Engedély) számmal.
Itthon még idegenkednek tőle az építkezni vágyók, mivel hazánkban nincs tradíciója.
A leggyakoribb előítélet a készházakkal kapcsolatban, hogy sokan úgy képzelik, hogy egyfajta „sablonként" működnek, holott ezek leginkább egyedi igények szerint tervezettek, és nincsenek méretbeli korlátok sem. Sőt, ugyanúgy alakíthatóak, bővíthetőek, mint a szokványos otthonok, csak a munka kevesebb törmelékkel és hulladékkal jár.
A könnyűszerkezetes házaknak alapvetően két fajtáját különböztethetjük meg a szerint, hogyan készülnek: az egyik a gyárban előre legyártott elemekből áll, a másikat a helyszínen szerelik össze.
A készház legfontosabb előnye a hagyományos technológiával épített téglaházzal szemben az idő - és energiatakarékosság. A kivitelezés nem függ az időjárási viszonyoktól, bármelyik évszakban, akár három hónap alatt – köszönhetően a gyors összeszerelési időnek - kulcsrakész állapotban birtokba vehető, nem kell évekig bajlódni az építkezés viszontagságaival. A lefixált ár, az egyenletes minőség garantált, így nem fordulhat elő például az sem, hogy a jó kedélyű kőművesünk követel még egy kis cementet.
Kis energiával működtethető (a hőszigetelésnek köszönhetően), így fűtésidényben akár 30-40 %-ot is spórolhatunk a számláinkon. Emellett környezetbarát és újrahasznosítható. Élettartama túlmutat a hagyományos technológiával épülteken, több mint 100 év, és nem igényel különösebb karbantartást sem. Nagyobb hangsúly jut a hasznos lakótérnek is, hiszen a falszerkezet jóval kisebb méretű. Ezáltal lehet gyorsan és gazdaságosan felfűteni, de ez a tulajdonság hátránnyá is válhat nyáron, hiszen hamarabb felmelegszik. A „szauna érzet" megoldható szellőztetés, árnyékolás és klimatizálás segítségével. Esetleg plusz hőtárolótömeg beépítésével (a belső falakba, vagy a padlóba) orvosolhatóvá válik a probléma.
Ez is érdekelhet
Ellenzői – a gipszkarton jellemzői miatt is- gyakran említik a penészesedést és a vizesedést, de a szakemberek szerint ez nem a technológia hibája, hanem általános probléma minden háznál, mert az emberek a modern nyílászárókkal és a hőszigetelő vakolatokkal „bedunsztolják" a lakásokat.
A másik kontra érv az ingatlan becsült értéke, mivel az emberek többsége még nem barátkozott meg a könnyűszerkezetes házakkal, műszakilag nem tartják sokra és így rosszabbul értékesíthető, mint egy hagyományos ház.
A tervezésnél is tanácsos résen lenni, hiszen a véglegesített terv után, a gyártás megkezdésével már nincs lehetőség a változtatásra. Negatívummá válhat a meghatározott belmagasság is, ami a gépsori gyártás és a szállítási magasságkorlátozás miatt állandósult.
A szerelt házak négyzetméter ára az igényektől (nyílászáró, tető, alapozás) és a műszaki tartalmaktól függ, de körülbelül 160 ezer-240 ezer forint között mozog.
A készházak népszerűsége az utóbbi időszakban egyre inkább nő, ami a gazdasági válság miatt kialakuló ingadozó energiaárak következménye, de valószínűleg jócskán lesznek olyanok is, akik nehezen barátkoznak majd meg ezzel az új technológiával.