Cikksorozatunkkal célunk a hőszigetelés témáját átölelő, hasznos tudásanyag összeállítása. Bemutatjuk a hőszigetelés folyamatának kezdőlépéseit, a kapcsolódó előírásokat. Képet nyújtunk arról, hogyan ne végezze el otthona hőszigetelését, erre azért van szükség, mert sokan kezdenek bele a munkálatokba szakember bevonása nélkül.
Kezdőlépések, szabályozások és a szigetelés módja
Energetikai korszerűsítéskor a következő tanácsot tartsa szem előtt: költségoptimalizálást csak abban az esetben érhetünk el, ha a hőszigetelő- és a fűtéstechnikai rendszerünk összhangban van egymással!
Szabályozások, előírások a hőszigetelés területén
Az első említendő információ, mely szerint 2020 után az Európai Unió területén csak olyan házak, épületek építhetők, amelyek közel nulla energiaigényűek (7/2006 TNM-rendelet). 2015-től előirányzott szigetelési képesség értéke maximum 0,26 W/m2K, ez 2020-tól 0,2 vagy 0,22 W/m2K értékűre várható. A passzívházak hőátbocsátási tényezőjét 0,15 W/m2K érték környékén határozzák meg. Az új Széchenyi Tervben ez az érték 25 W/m2K/év újépítésű épületek esetében. Tehát az idő előrehaladtával a hőszigetelés tekintetében folyamatos szigorítás várható.
Milyen hőszigetelő anyagok közül választhatunk?
Szálas szigetelések, melyek vékony szálakból épülnek fel, a szálak között megrekedt levegőréteg biztosítja a szigetelést.
- Üvegből: üveggyapot,
- Kőzetekből: kőzetgyapot, ásványgyapot
- Farostból: fagyapot és cellulóz alapú szigetelések.
Hőszigetelő habok (pórusos szerkezetek), olyan anyagokból épülnek fel, amelyekben a különböző eljárások közben „buborékok” jönnek létre, ez képezi hőszigetelési képességük alapját.
- Polisztirol (XPS, EPS)
- Poliuretán.
Természetes alapanyagból.
- Polietilén, duzzasztott perlit, habüveg, duzzasztott parafa.
Szerkezeti elemek, melyeket hőszigeteléssel kell ellátni egy családi házon:
- pincefal
- pincefödém
- talajon fekvő padló
- lábazat
- külső falak
- alulról hűlő födém
- lapos tető
- nyílásáthidalók
- padlásfödém
- tetőtéri oldalfal
- tetőtéri ferdesíkú térelhatárolás
- tetőtéri födém.
Hőszigetelés rögzítése, rétegrendje általánosan
Mivel a homlokzat a ház legnagyobb egybefüggő felülete, ezért a következőkben ennek hőszigetelését tekintjük át.
A hőszigetelő anyag falhoz történő rögzítése az ún. pont-perem ragasztással történik: a szigetelőtábla hátsó oldalát kenik körbe ragasztóval, majd ebből a közepére is helyeznek 3 pontban. Más esetben használhatunk hőhídmentesített dübeleket is.
A hőszigetelő rétegre rendszerragasztóba ágyazott üvegszövet-erősítésű réteg kerül, ezt követi a vakolatlapozó és végül a vékonyvakolat.
A hőszigeteléssel ellátott falakat többrétegű falaknak nevezzük, ahol minden réteg egy funkciót tölt be, együtt alkotnak rendszert.
Ez is érdekelhet
Homlokzat hőszigetelés lépései polisztirol hőszigetelő rendszer esetén
A hőszigetelő rendszer kiépítése is, mint minden más építkezéshez, felújításhoz kapcsolódó folyamat, több részfolyamatból épül fel. Most következő pontokban ezt ismertetjük, a teljesség igénye nélkül. Célunk, a rideg „semmilyen” falfelülettől a mutatós „épületruházatig” eljutni.
Előkészítés fázisa
Attól függően, hogy korszerűsítünk, vagy épülőben lévő házat szigetelünk, kell a falak előkészítését ellátni. Korszerűsítéskor nem ajánlott a régi, rossz minőségű, máló vakoltot szigetelni. Ügyelni kell arra, hogy a felület portalanított és egyenletes legyen azért, hogy a ragasztó megfelelően tapadhasson. Újépítésű, épülőben lévő ház esetén közvetlenül a tégla falazatra ragasztjuk a hőszigetelő anyagot. Az ún. kezdőprofil elhelyezése fontos művelet nagy odafigyelést igényel, egyenes vonalban, törésmentesen kell az épület egészén körbehaladnia.
Ne feledkezzünk el a szakszerű rögzítésről!
A hőszigetelő táblákat kétféle módon rögzítjük: ragasztással és dübelekkel. Alkalmazásuk a szigetelendő fal magasságától és minőségétől (régi vagy újépítésű) függ.
A megfelelő szilárdság érdekében ne hagyjuk ki az üvegszövetet sem!
Az előzőleg simára kialakított falfelületet egységesen beterítjük ragasztóréteggel, amelybe az üvegszövetet fektetjük, a nyílászárókhoz érve forgassuk el 45°-ban.
Vakolat, az otthon köntöse
Mielőtt otthonunk végső külsejét megkapná, gondoskodnunk kell a színezésnek megfelelő felület kialakításáról. Az alapozást követően mindenképpen várjuk meg annak száradási idejét (24 óra), csak ezt követően vigyük fel a végső réteget, a vakolatot. Ha a külső hőmérséklet +5°C alatt van, vagy erős napsütés éri a ház oldalait, halasszuk másik napra a vakolat felvitelét. Kétféle vakolat közül választhatunk: előre kikevert, és amelyet helyszínen kell kikeverni. Ha biztos színezésre törekszünk, válasszuk az előre kikevert vakolatot.
Amit mindenképpen kerülni kell: hőhíd!
A helytelenül kivitelezett hőszigetelés többet árt, mint gondolnánk. Következményei a hőhidak, melyek mint rés a pajzson, engedik a falszerkezet bizonyos részeinek lehűlését. Hatásukra a levegőben lévő pára lecsapódik, amely penészesedést és a falszerkezet roncsolódását eredményezi. Kettő vagy több olyan alkotóelem találkozásánál alakul ki, amelyek hővezetési tulajdonsága jelentősen eltérnek egymástól. Falsíkok találkozásánál, sarokban is kialakulhat, ezek az ún. geometriai hőhidak. Sajnos hőhídmentes épületszerkezet nem létezik, így azok negatív hatásait körültekintő tervezéssel és kivitelezéssel minimalizálhatjuk.