Felújításnál és új építkezésnél is cél a maximális energiahatékonyság, új építésű épületek esetében a „közelnulla” standard elérése.
Ön tudja, hogy mi az a „közelnulla”?
Röviden azt jelenti, hogy a házunk energiafogyasztása és fenntartási költsége minimális. Vagyis, jó kivitelezéssel alacsony rezsivel üzemeltethető. Megoszlanak a vélemények arról, hogy a jó építőanyagon, a jó gépészeten, illetve a jó nyílászárón múlik-e leginkább a közel nullás rezsi, de abban mindenki egyetért, hogy a szigetelésnek nagyon fontos szerepe van abban, hogy házunk energiaigénye minél közelebb legyen a nullához.
De mit jelent a komplett szigetelési rendszer?
A koszorúk szakszerű szigetelésével elkerülhető a penészesedés, mert megakadályozzuk, hogy nagy hőmérsékletkülönbségek alakuljanak ki egy-egy olyan épületszerkezeti felületen, ahol a jól szigetelt és a kevésbé szigetelt részek találkoznak. Itt vannak az úgynevezett hőhidak. Hogyan szüntethetjük meg ezeket? Vagy a betonozás előtt, a zsalu belső oldalára tesszük a hőszigetelő anyagot, vagy a födém elhelyezése előtt, a falegyenre bennmaradó zsaluzatként koszorú hőszigetelő-elemet ragasztunk.
A padlásfödémen érdemes legalább 20 cm vastag szigetelőanyagot használni úgy, hogy a szigetelés fölé páraáteresztő tulajdonságú réteg kerüljön, ugyanakkor a szigetelés a födém alá is kerülhet, lécváz közé szerelt vagy függesztett álmennyezet fölé. A padlásfödémre lefektetett hőszigetelés nem terhelhető, így a kéményekhez, tetőkibúvókhoz közlekedési útvonalakat érdemes pallók, építőelemek segítségével építenünk!
Homlokzati szigetelés esetében ne szigetelőanyagban, hanem hőszigetelő rendszerben gondolkodjunk.
Ennek részei láthatók a képen:
- hőszigetelő lemez
- 2. ragasztó
- 3. üvegszövet
- 4. vakolat alapozó
- 5. vakolat
A hőszigetelő rendszer kiegészítői: dübelek, élvédő, lábazati sín, vízorros profil, egyéb kiegészítők. Mindig a rendszerhez illő vékonyvakolatot válasszuk befejező rétegként, különben az anyagok nem megfelelő együttműködése károsodáshoz vezethet. Ha minél vékonyabb rétegvastagsággal kívánjuk megoldani hőszigetelő rendszerünk végső felületképzését, annál nagyobb rugalmasságú kötőnyagú vékonyvakolat szükséges. Ezekre ma már jellemző, hogy kiváló páraáteresztő, vízlepergető képességgel bírnak, öntisztuló és nagy mechanikai ellenálló képességük van, és alacsony a vízfelvételük.
Ez is érdekelhet
A lábazati szigeteléskor esetenként 8-10%-os energiaveszteség mellett a szigetelés elmaradása a padló-fal csatlakozása mentén páralecsapódást és penészképződést is okozhat! Optimális, ha a lábazati rész a homlokzati hőszigeteléssel megegyező vastagságú, esetleg 1-2 cm-rel vékonyabbb. Ilyenkor a kétféle hőszigetelés találkozásánál vízcseppentős elválasztó, illetve indító profilt kell beépíteni, hogy a falon lefolyó víz ne kerülhessen a hőszigetelések mögé.
Hufbau Építőpontok Országszerte.
Építkezőknek, felújítóknak kész megoldásokat kínálunk - Mesteri szinten!
Hufbau – Építőpont hálózat.