A lakásfelújítás különféle építési és szerelési munkákat foglal magában, amelyek célja a lakóterek funkcionalitásának javítása és az életszínvonal emelése. Legyen szó akár az egész otthonról, akár csak egy-egy helyiség modernizálásáról, minden esetben sok munkára, zajra és porra lehet számítani. Egy jól átgondolt, alapos tervezéssel azonban, a felújítás sokkal gördülékenyebben, kevesebb stresszel is megvalósítható.
A lakás átalakítása valójában a tér újragondolását, az igényekhez való igazítását jelenti. Leggyakrabban az ingatlan elhasználódása, bizonyos elemek romlása vagy a közműhálózat jelentős meghibásodása indokolja a felújítást. Emellett az esztétika frissítése vagy a helyiség elrendezésének átalakítása is gyakori ok. Mielőtt nekiállna a felújításnak, fontos tisztázni néhány alapvető kérdést. Elsőként gondolja át, mit szeretne elérni a felújítással, és milyen elvárásoknak kell megfelelnie a megújuló otthonnak. Vegye figyelembe a háztartás minden tagjának igényeit, és próbáljon kompromisszumokat találni.
A lakásfelújítás megtervezése
A sikeres felújítás alapja egy átfogó, részletes terv kidolgozása. Az esetek döntő többségében az emberek építészekre bízzák a terv kidolgozását, különösen, ha helyszűkében vannak, vagy ha szűk terek vizuális nagyítására van szükség. A pontos tervezés érinti a helyiségek elrendezését, a közműhálózatokat, illetve a bútorok elhelyezését, különösen, ha nagyobb darabok beszerzése is tervben van.
Víz- és villanyvezetékek cseréje
Ha több mint egy évtized telt el a lakás előző felújítása óta, egészen biztos, hogy érdemes a vízvezetékeket és az elektromos vezetékeket is cserélni. A fürdőszobákban a vízvezeték-szerelőknek le kell szerelniük a régi és az új vízcsöveket, a szanitereket, például zuhanykabinokat vagy fürdőkádat, vécécsészét vagy mosdókat. A vízvezetékek cseréje szakértelmet követel, mivel a későbbi javítások rendkívül költségesek lennének, és valószínűleg a csempék eltávolításával járnának.
Az elektromos hálózat korszerűsítése szintén kulcsfontosságú. A villanyszerelők szükség szerint kicserélik az elavult vezetékeket, új kapcsolókat és konnektorokat szerelnek fel, amelyek elhelyezése a háztartási gépek napi használatához igazodik.
Ez is érdekelhet
A fűtési rendszerek modernizálása
Bár nem kötelező lépés, a fűtési rendszer korszerűsítése is megfontolandó. A radiátorok és csövek cseréje, új fűtőberendezés, például inverteres klíma telepítése, vagy a radiátorok újrafestése is szóba jöhet. Ezt a munkát azonban szigorúan a fűtési szezonon kívül szabad elvégezni.
Padlóburkolatok cseréje vagy felújítása
Ha úgy dönt, hogy teljesen eltávolítja a régi parkettát vagy más padlóburkolatot, a cementaljzat állapotára is érdemes odafigyelni, amely nem biztos, hogy még megfelelő állapotban van. Ebben az esetben el kell végezni a padló szintezését kiegyenlítő masszával.
A parketta a legnépszerűbb padlóburkoló anyag, mivel minőség és tartósság jellemzi, de a fő ok, hogy javítható, vagyis csiszolással, lakkozással, olajozással vagy viaszolással megújítható. A parketta vastagságtól függ, hogy hányszor lehet csiszolni.
A laminált padló egy kompozit típusú padló, amely 80-90%-ban fából áll. Általában úszó padlóként találkozhatunk vele, vagyis nincs rögzítve az aljzathoz. Pontosabban a lapok klikkes rendszerrel kapcsolódnak egymáshoz. Megfizethetőbb, mint a parketta, nagyobb a méretstabilitása, ezért a padlófűtéshez alkalmasabb. Ellenben rövidebb élettartamú, és nem javítható.
A vinyl padló szintén gyakori választás. Kompozit, többnyire öt rétegből álló anyag. A nedves helyiségekben és mind inkább a nappaliban is hagyományos kerámialapokat használnak, amelyek tökéletesen megfelelnek a padlófűtésnél is.
Nyílászárók cseréje
Ha az ablakok és ajtók elveszítik funkcionalitásukat és esztétikájukat, ideje lecserélni őket. Az elhasználódás egyértelmű jelei közé tartozik a páralecsapódás, azaz a ködös üvegfelületek, a penész megjelenése az illesztéseknél, illetve a hőszigetelési problémák, a hőhidak jelenléte, vagyis a hideg levegő behatolása télen, amikor az ajtók és ablakok nem nyithatók/csukhatók.
A nyílászárók cseréjéhez többféle anyag közül választhatunk: a fa hagyományos, de a műanyag energiatakarékos és megfizethető alternatíva. Az alumínium szintén népszerű, főként tartóssága miatt, de sokan kedvelik a fa-alumínium kombinációt is.
Falfestés
A falak festése frissíti az enteriőrt, eltünteti a használat során keletkezett nyomokat, és védi a felületeket. A megfelelő szín kiválasztása fontos, hiszen összhangban kell lennie a helyiség rendeltetésével és a lakók ízlésével. Festés előtt a glettelés is elengedhetetlen, hogy a fal hibátlan és egyenletes legyen.
A felújítás végére marad a bútorok beszerzése és elhelyezése.
A felújítás költségei széles skálán mozognak, attól függően, hogy mekkora munkálatokat szükséges elvégezni. Átlagosan négyzetméterenként 100 000 és 200 000 Ft közötti összeggel érdemes kalkulálni, ha falakat bontunk vagy építünk, vezetékeket cserélünk, új fűtési rendszert telepítünk, illetve parkettát vagy kerámialapokat rakunk le, és festünk.
15 legjobb vízvezeték-szerelő Budapesten Lakásfelújítás árak