A megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel, minőségi anyagokból épített tető hosszú évtizedekig ellenáll az időjárás viszontagságainak, és hatékonyan támogatja az otthonok energia-megtakarítását. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a tető hibátlanul tegye a dolgát? Íme, a legfontosabb tényezők, melyek figyelmet érdemelnek az építés, felújítás során.
Kivitelezés – bízzuk ezt egy jó szakemberre
Hiába vesszük meg a legjobb minőségű anyagokat, vagy terveztetjük meg álmaink tetőjét, ha nem lesz olyan mester, aki érti a tetőrakás “tudományát”. A hanyagul, nem szakszerűen végzett munka eredménye gyorsan megmutatkozik: sokkal hamarabb szorul majd javításra, felújításra a tető, mint ahogy terveztük. Nem új hír, hogy jelenleg szakemberekből hiány van, és előreláthatólag ez a jövőben sem javul számottevően. A szakember-hiány gyakran vezet kényszerű megoldásokhoz, különösen akkor, ha a munka befejezése sürgős, határidős. Ekkor előbb-utóbb megjelenhet a színen egy-egy kontár. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, fontos előrelátóan tervezni, számolni az idővel és úgy szervezni a kivitelezést, hogy a szakember időben érkezzen. Mielőtt szerződést kötünk a mesterrel, feltétlenül kérjünk referenciát, győződjünk meg a megbízhatóságáról.
A BMI Bramac Rendszermester hálózata sok mindenre kínál megoldást. A hálózat országos lefedettségű, a szakemberek folyamatosan részt vesznek a Bramac képzési programjában, Rendszermester vizsgával és széleskörű gyakorlattal rendelkeznek. Mivel a Bramac termékeivel, rendszerelemeivel dolgoznak, elvárható a megfelelő minőségben végzett munka, sőt, a későbbiekben is bizalommal fordulhatunk hozzájuk.
Egyedi igények, személyre szabhatóság = jó tető
Különösen új építésű házak esetében az egyik fontos szempont a sablonos megoldások mellőzése, ami a tetőt sem kerüli el. Különleges tetőformák, különféle stílusok, alacsonyabb vagy magasabb dőlésszögek, lapostetők egyaránt megjelennek a mai terveken.
A BMI Bramac termékek felhasználásával a tervezők gyakorlatilag szabad kezet kapnak. A különféle formákhoz, stílusokhoz, színvilághoz egyszerűen kiválasztható a megfelelő tetőfedő anyag és a hozzá tartozó kiegészítő gyári rendszerelemek. A klasszikus, a mediterrán és a tradicionális megjelenésű tetők továbbra is népszerűek, de legalább ilyen gyakran találkozni a modern formákkal.
Az alacsony, 12 fok alatti dőlésszög miatt korábban szóba sem jöhetett cserépfedés. Ma már 7 fokos dőlésszögre - amit korábban csak fémlemez fedéssel lehetett megoldani - is létezik alternatíva, ez a BMI Bramac 7° tetőrendszer.
Ha pedig 5 fok alatti dőlésszögű tetőkre vágyunk, akkor az úgynevezett “lapostetőkre” a BMI Villas vízszigetelő anyagai ajánlottak.
Ez is érdekelhet
A tető és az energiatakarékosság
Az energiatakarékosság kérdése a tető tervezése, kivitelezése során megkerülhetetlen. Tévedés, hogy a homlokzat szigetelésével mindent megtettünk ennek érdekében, a tetőre ugyanis jelentős feladat hárul, szigetelése nélkül csak fél munkát végeztünk. A meleg levegő felfelé száll, ezért a felső határoló szerkezetek – így a tető – megfelelő hőszigetelésének nagyobb hangsúlyt kellene kapnia.
A BMI Bramac °Cool tetőrendszerrel a tetőtér komfortossá varázsolható. Nyáron elkerülhető a tetőtéri helyiségek túlmelegedése, az indokolatlan klíma-használat, télen pedig bent marad a meleg. A kevesebb hűtési-fűtési energia felhasználása gyorsan érezhető az otthon üzemeltetésének költségein is.
Manapság keresettek a sötét színű tetőcserepek, amelyek a modern épületeken különösen látványosak, ráadásul ez a sötét szín jelentős hőenergiát nyel el a nyári hónapokban. A BMI Bramac Thermo Protector egy különleges, infravörös sugárzást reflektáló felület, így a tető kevésbé melegszik fel, a hőszigetelésnek kisebb hőteherrel kell megbirkóznia. A reflektív tetőcserép alkalmazásával a cserép hátoldalán mért hőmérséklet akár 20 °C-kal is alacsonyabb lehet egy forró nyári napon, mint egy hagyományos tetőcserépnél. A kevésbé felmelegedő tetőcserép pedig kevésbé melegíti fel a tető alatti lakótereket.
A szél hűtő hatása ugyancsak nem elhanyagolható, erről szélzáró alátéthéjazattal gondoskodhatunk. A tető hőszigetelése során alkalmazott nút féderes csatlakozású PUR/PIR hőszigetelő táblákra dupla ragasztósávval ellátott tetőfólia van kasírozva, az átlapolások leragasztásával érhetjük el a szélzárást. Így a hideg szél hűtő hatása nem érvényesül. Ez a szélzáró alátéthéjazat. Továbbá a tetőfólia dolga elvezetni a tetőfedő anyag mögé bekerülő nedvességet.
A lapostetők esetén az energiatakarékosság mellett fontos szempont a vízhatlan vízszigetelés a külső csapadék ellen, mivel a kis lejtésű tetőkről a csapadék nagyon lassan tud eltávozni. Itt a BMI Villas csapadékvíz elleni szigetelő elemei jelentenek megoldást, amelyek kiemelkedő mechanikai tulajdonságaikkal gondoskodnak az épületek védelméről.
A környezettudatosság kérdése azonban más szemszögből is megközelíthető. A BMI Villas már hazánkban is kapható innovatív megoldása, a lapostetőkön alkalmazható Noxite Eco-Active bitumenes lemez úgy járul hozzá a fenntarthatósághoz, hogy semlegesíti a levegőben is megtalálható káros anyagokat. Emellett a lemezek 100%-ban újrahasznosítottak: a tetőfelújítások során begyűjtött és speciális eljárással feldolgozott bitumenből készülnek, jelentősen csökkentve ezáltal a gyártási folyamat CO2 terhelését
A nitrogén-oxidok, amelyek elsősorban az autók kipufogógázaként, a fűtés és az ipari termelés során keletkeznek, egyre nagyobb mennyiségben vannak jelen a légkörben, ami nemcsak a környezetre káros, de az emberek által nap mint nap belélegzett levegőt is mérgezi. A Noxite Eco-Active bitumenes lemez speciális bevonata ezeket az anyagokat a környezetre nem káros hatású vegyületekké alakítja át a napsugarak segítségével, melyeket aztán a következő eső lemos a tetőről.
A fedőanyag világos színének és kiváló fényvisszaverő képességének köszönhetően jelentős mértékben csökkenti az épületek hőterhelését, így a klímaberendezések terhelése és fogyasztása is alacsonyabb lehet. A lemezek alkalmazhatók új tetőkhöz és tetőfelújítások esetén, és biztonságos megoldást nyújtanak nagy igénybevételű, deformálódásnak, rezgéseknek kitett tetőszerkezetek szigeteléseként is.
Egy 100 m2-es lapostető Noxite Eco-Active bevonata éves szinten annyi nitrogén-oxidot képes elbontani, amennyit egy EURO-4-es besorolású, évi 15.000 kilométert futó autó kibocsát.
A szmogevő lemezek – amelyek új tetők építésekor és felújításakor is használhatók –, megtalálhatók többek között a koppenhágai reptér tetején vagy az Egyesült Királyság több iskoláján, kórházán.
Az extrém időjárás tetőre gyakorolt hatása
A klímaváltozás az egyre erősebb szelek, viharok, lezúduló, nagy mennyiségű csapadék formájában érezteti hatásait és ez sajnos szélsőséges esetben a tetőn is nyomot hagy. Az előrejelzések nem adnak okot a megnyugvásra, egyre több ilyen eseménnyel kell számolnunk, jobb tehát előre felkészíteni erre a tetőt.
A biztonságot fokozhatjuk viharkapcsok beépítésével, ami a szél szívó erejének áll ellen, nem engedi, hogy a cserép lerepüljön a helyéről. A hófogó és hófogórács a hócsúszást akadályozzák meg. A lecsúszó hóból eredő károk, a személyi sérülések megakadályozása törvényi kötelezettség - 6 méternél magasabb épületeknél gondoskodni kell a védelemről.
A biztonsági tetőhoroghoz kiköthetik magukat az egyéni védőeszközt viselő karbantartók, vagy tetőn dolgozó személyek, a járócserép pedig ugyancsak segítség a tetőn történő mozgáshoz, megkönnyíti a kémény megközelítését.
A tetőcserepek és a tető megfelelő kialakítása már biztonságot nyújt az extrém időjárási viszonyokkal szemben, ugyanakkor a cél a minél hosszabb távú ellenállóképesség. Erre jelentenek megoldást a BMI Bramac rendszercsomagjai, amelyek minden szükséges tetőtartozékot magukba foglalnak a teljes, évtizedekig tartó védelemhez. Három különböző felszereltségű csomag áll rendelkezésre, a Standard, a Prémium és a Star, valamint egy, kifejezetten a 7 fokos tetőkhöz kifejlesztett Prémium 7° rendszercsomag. Ezek mindegyike 30 év új-érték garanciát biztosítanak a tetőcserepekre, de akár 15 év rendszergarancia is igénybe vehető a csomag szintjétől függően.