Ha széles e hazában sétálgatva fejünket legalább ereszmagasságig felemeljük, láthatjuk, hogy az esőcsatornák többnyire arról árulkodnak, hogy nem illenek azokhoz az épületekhez, amelyekre ráaggatták őket. Emiatt a tető szégyenévé válnak, ahelyett hogy azt ékesítenék.
Sajnos még mindig igen nagy az olyan épületeknek a száma hazánkban, amelyek a nem megfelelő minőségű, és elhanyagolt ereszcsatornának „köszönhetik" idő előtti öregedésüket, sőt maradandó károsodásukat is.
Az utóbbi két évtizedben az építőanyagokminőségében forradalmi változás tapasztalható. Ezért ma már természetes, hogy például az épületek talajvíz elleni szigetelésére olyan anyagokat célszerű beépíteni, amelyek a ház teljes élettartamára megőrzik vízzáró képességüket. Amennyiben valaki hosszú távra tervez tudja, hogy egy ház jó állaga, a pincétől a padlásig csak megfelelő minőségű anyagokkal biztosítható. Természetesen a magasan kvalifikált építőanyagok viszonylag drágábbak, mivel a minőséget meg is kell fizetni.
Ha az a cél, hogy egy épület egy emberöltőn keresztül kerek egészként szolgáljon, egyetlen beépített anyag sem „lóghat ki a sorból". Nem elég csupán, hogy egy építkezés, vagy felújítás során csak a vakolat, vagy lábazat legyen jó minőségű. A tetőfedő anyag és az ereszcsatorna éppoly fontossággal kell, hogy bírjon. Sajnos, az ereszcsatornák gyakran még az új épületek esetében is „mostohagyerekeknek" számítanak, sem minőségükben sem megjelenésükben nem felelnek meg az adott épület színvonalának.
A silány minőségű, aránytalanul olcsó ereszek, lefolyócsövek sérülékenyebbek, könnyebben átrozsdásodnak. A vakolatot, lábazatot áztató esővíz, hólé már rövid idő alatt is jelentős kárt okoz. Az ilyen épületkárok javítási költsége biztosan jóval drágább, mint amennyit az „olcsó" ereszrendszerrel megspórol az építtető.
Ki ne szeretne olyan módon építkezni, hogy maradandó, és piaci értékét hosszú
időre megőrző épületet hozzon létre? Ez az elvárás leginkább akkor teljesülhet, ha a házra többek között megfelelő minőségű és méretű ereszrendszer kerül, amely biztosítja a csapadékvíz tökéletes elvezetését, és megjelenésében is méltó az épülethez.
Ma Magyarországon, sok helyen hódít a mediterrán típusú építkezési stílus. A déli tájakat idéző hangulat derűre váltja a borús, esőáztatta napok légkörét. Amennyiben egy ház mediterrán minta alapján készül, ne merüljön feledésbe, hogy a mediterrán országokban ritkán esik az eső, s ha netán mégis jönne az égi áldás, a nap perzselő sugarai percek alatt felszívják a mégoly kövér esőcseppeket is.
A kontinentális típusú, mély ereszprofil viszont pont a Közép-Európára jellemző lökésszerű, nagy mennyiségű csapadékvíz biztonságos elvezetésére lett kifejlesztve. A különböző méretű ereszcsatornák maximális vízelvezetési kapacitása 75 mm/ óra intenzitású csapadékra van kiszámítva, amely egy átlagos zápor intenzitásának felel meg. Az évente 2-3 alkalommal előforduló heves felhőszakadásokra egyetlen ereszrendszer sem méretezhető, ilyen esetekben normális jelenség az esővíz átbukása az eresz peremén. A sekélyebb profilú ereszrendszerek elsősorban a gyakori, és egyenletesebb intenzitású esők elvezetésére tervezték.
Ez is érdekelhet
Mindegy milyen stílus mellett dönt valaki, mindig ajánlott úgy választani, hogy az esőcsatorna ne csak a tető éke legyen, hanem funkcióját is betöltse.
A tradicionális, nemes alapanyagokat (cinkötvözetek, előpatinázott horganylemez, vörösréz) ma sem lehet felülmúlni. Családi házra történő széleskörű alkalmazásukat egyrészt az alapanyagok magas ára, másrészt a beépítésükhöz megkövetelt mesterszintű szaktudás korlátozza. Az anyagában színezett PVC-ből vagy a színes, organikus bevonattal ellátott horganyzott acéllemezből gyártott ereszrendszerek megoldják, hogy az épület esővíz elvezetése időálló legyen és kielégítik a légkényesebb esztétikai igényeket is.
De figyelem! A kivitelező rossz kiválasztása mindent tönkre tehet! Csak olyan szakembernek ajánlott megbízást adni, aki ereszrendszer felszerelésben megfelelő referenciával rendelkezik. Sajnos, az építőiparban nagyon sok a nagyszájú kontár. Ők elsősorban abban jeleskednek, hogy a silány színvonalú, összecsapott munkájukért piaci árat kérve, - nem is egyszer számla nélkül - minél több pénzt „kaszáljanak". Az ilyenek kezében még a legdrágább ereszcsatorna is maradandó kárt szenved, és az építtető bánatára szolgál ahelyett, hogy házának díszére válna.