Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Tetőfedő anyagok kiválasztása 3. – betoncserép

Új ház építésekor vagy a régi családi ház felújítása során évtizedekre szóló döntés a tetőcserép kiválasztása. Sorozatunk harmadik részében a betoncserepeket mutatjuk be.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

A betoncserép napjainkban egyre elterjedtebb tetőfedő anyag. Köszönhető ez az alapanyag előnyös tulajdonságai mellett a kedvező ár-érték aránynak is.
A beton három természetes alapanyag: kvarchomok, cement és víz keverékéből készül. Az ehhez szükséges cementet pedig mészkőből és agyagból égetik. A betoncserép anyaga nagy tömörségű, ezért felületéről a csapadékvizet szinte teljes egészében elvezeti, az nem hatol a pórusok közé, a vízfelvétel mindössze 5–7 százalék. Ennek előnye kettős: egyrészt fagyás és olvadás során a víz és a jég térfogatváltozása nem károsítja a cserepeket, így az tartós lesz, nem mállik szét. Másrészt jótékony hatással van a tetőszerkezetre is, mert a fedés súlya közel állandó.

Betoncserép

A betoncserép anyaga és felülete is színezett. A kívánt alapszínt a keverékhez hozzáadott vas-oxid tartalmú festék adja, így a cserepek színe nem fakul. Ennek további előnye, hogy a természetes, egyenletes felületi fakulás, kopás sem zavaró. A színezett beton felületére kerül még egy védőréteg, amely színében megegyezik az alapelem színével. Ez további védelmet biztosít a mohásodás ellen, és a szennyezett levegőjű városok füstgázainak káros hatásaival szemben, tovább növelve a színtartósságot.

A betoncserép gyártását automatizálták, ez biztosítja a méretpontosságot, ami pedig az elemek jobb illeszkedését. A betoncserépnek magas a törőszilárdsága, ellenáll a mechanikai hatásoknak, így a szállítás során és tetőfedéskor kicsi a töréskár, valamint a nagy tömegű jeges hó terhe sem okoz repedést, törést. E tulajdonságok alapján 30–35 év garanciát vállalnak a gyártók.
Ma már a tetőfedő anyagok piacán is széles a kínálat. A választásnál a minőség, a megbízhatóság és az jó ár/érték arány mellett az is fontos, hogy milyen kiegészítőket kínál a kiválasztott gyártó. Érdemes teljes tetőrendszerben gondolkodni, amelyhez a rendszerelemeken túl ma már hozzá tartozik a hőszigetelés, az ereszcsatorna, de még akár a napkollektor is.

Betoncserép

A tetőrendszerben szerepelnek még színben harmonizáló kiegészítő elemek, valamint a fém- és műanyagtartozékok is. A rendszerrel a mai kor követelményeinek megfelelő korszerű tetőfedés alakítható ki. A kivitelező szakemberek is szeretnek betoncseréppel dolgozni, mert négyzetméterenként 10 darab kell a tetőre, és így a lécezés is kevesebbe kerül, valamint ezt is gyorsabban lehet elkészíteni.
Fontos szempont még, hogy a gyártó milyen szolgáltatásokat biztosít a vásárló igényeinek felmérésekor és a beépítést követően. Ilyenek például az anyagszükséglet-számítás, helyszíni felmérés, tanácsadás, és az esetleges reklamáció pontos és kifogástalan intézése.

Betoncserép

Hazánkban épületeink és tetőink elhanyagolt állapota, valamint a korábban beépített tetőfedő anyagok gyengébb minősége, rövidebb élettartama miatt a felújítás nem egyenlő csak a héjazat cseréjével. A tető felújítása esetén sem nélkülözhető a hozzáértő tervező, kivitelező szakemberek közreműködése.

Az első és legfontosabb lépés az épület és a tető szerkezeteinek, anyagainak vizsgálata, állapotuk fölmérése. Ennek alapján határozhatók meg a további tennivalók: a szükséges megerősítések vagy a szerkezeti elemek cseréje. Amennyiben a padlást a felújítás után (vagy később) beépítik, gondoskodni kell a megfelelő hőszigetelésről, a páravédelemről, a hő- és hangcsillapításról. Ezen a követelmények teljesítése csak több rétegből álló, összetett szerkezetekkel lehetséges, amelyek több, egyenként különböző funkciót ellátó építőanyag gondos és szakszerű beépítésével érhető el.
A kivitelezés megkezdése előtt meg kell tervezni a felújítás menetrendjét. Fontos, hogy az általában lakott épület, minél kevesebb ideig maradjon fedél nélkül. Ehhez összehangolt munkaszervezés szükséges.

Betoncserép

Régi igazság: nem az a drága, ami sokba kerül. Az új tetőfedő anyagok színét, formáját az építési, környezeti előírásoknak (helyi építési szabályzat) megfelelően a tervező, kivitelező szakemberek véleményét meghallgatva érdemes kiválasztani.
Új építés és felújítás között az építtető ajánlatkérésében van csak különbség. Új építésű épület esetében viszonylag egyszerű segíteni a vásárlónak a számára megfelelő szín és formavilág kiválasztásában. Van, akinél a homlokzat színe, amíg másoknál a nyílászárók színe, mérete, típusa határozzák meg a döntést. Megint másokat az épület jellege motiválja. A felújításra szoruló épületnél már sokkal összetettebb igényeket kell felmérni a vásárlónak és a tetőfedő szakembernek egyaránt. Először is, hogy jelenleg milyen tetőfedő anyag van az épületen? Milyen a tartószerkezet állapota? A mostani gerendázaton mit és mekkora mértékben enged változtatni a tulajdonos? A biztos pontnak ezekben az esetekben az elöregedett cseréplécezés cseréje. Ha szükséges a gerendázat megerősítése, esetleg néhány gerenda cseréje.

Betoncserép

Még néhány jó tanács a tetőfelújításhoz: mérje fel a tetőfedő anyagokkal szemben támasztott igényeit, kérjen tanácsot a kivitelező szakemberektől, építőanyag-kereskedőktől és a gyártó munkatársaitól. Ha mindez megtörtént fordítson figyelmet a tető külső megjelenésén felül annak szellőzésére is. Ez nagyon fontos a mai egyre inkább energiatakarékosabbá váló világunkban. Ha nem fordít kellő figyelmet az építtető a szellőzéstechnikára, páraelvezetésre, akkor a lakótérben keletkezett pára bent marad az épületben, penészedést és a hőérzet romlását okozza. Ezért fontos a tető kialakításakor a páraáteresztő tetőfóliák alkalmazása, a szellőzőrések kialakítása a tetőfedő anyag alatt, szellőző cserepek, kúpalátétek, vápa és ereszszellőző elemek használata.

Betoncserép

Betoncserépgyárak hazánkban

  • Mediterrán – Kunszentmiklós, Bóly
  • Leier – Hajdúszoboszló
  • Bramac – Veszprém, Kecskemét

Forrás:

  • Éliás András építész, a Mediterrán Magyarország Betoncserép Gyártó Kft. kiemelt szakmai kapcsolati vezetője
  • Csizmár András, a Leier Hungária Kft. területi képviselője
  • Bramac

A sorozat előző részei
Tetőfedő anyagok kiválasztása 1.
Tetőfedő anyagok kiválasztása 2. – kerámia tetőcserép

Kapcsolódó cikkeink
Tetőfedés cseréppel
Így válasszunk tetőfóliát

Népszerűek a témában

A tető, amit nem visz el a szél

7 érv a beton tetőcserép mellett

Információ nélkül nem tudunk jó döntéseket hozni