Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Búcsú a hagyományoktól – Megújuló napelemek, figyelemreméltó innovációk

Mondhatni, az egész világ napelem fejlesztési lázban ég, csak úgy röpködnek a jobbnál jobb ötletek. Az új típusú napelemek fejlesztését egyébiránt több tengerendtúli nagyvállalat is támogatja.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

A Tesla már tulajdonképpen piacra dobta a magas minőségű, modern, háztetőkre is szerelhető napelemes tető rendszereit az Egyesült Államokban, amelyek jelentősen nagyobb teljesítményre képesek, mint a jelenlegi napelem táblák. Az üvegből készült, változatos stílusú üveg tetőcserepek hordozzák a fényérzékeny rétegeket, melyeket egyenként helyeznek fel a tetőre. Áruk meglehetősen borsos.

Tesla napelem tető

Kanadában a Torontói Egyetemen inkább az árcsökkentés irányába keresgélnek, mondván – „Olyan olcsó lesz a napelem, mint az újságpapír!”

Esővizes napelem Kínából

Eljött az időjárástól független napelemek kora. Máris itt egy újdonság egyenesen Kínából, amely nem elég, hogy még borús időben is nagyszerűen működik, de vízből, egészen pontosan vízcseppekből is energiát tud termelni.

A Jünnan Egyetem kutatói egy speciális festék segítségével extrém fényérzékennyé tették a napelemeket, amelyek így az úgynevezett Gratzel cellák és a grafén elektródák legelőnyösebb tulajdonságait ötvözik egymással.

Esővizes napelem

A napelem érdekessége, hogy erős napsugárzás esetén teljesen hagyományos módon működik, ezáltal felülete képes elnyelni a napsugárzást, amivel elektronáramlás indul el, vagyis megkezdődik az áramtermelés. Ebben eddig semmilyen különleges vagy szokatlan dolog sincsen, az igazi trükk azonban akkor következik be, amikor beborul az ég és esőcseppek hullnak a napelem kiemelkedően jó vezetőképességgel ellátott grafén bevonatára.
A vízcseppek ugyanis azt követően, hogy a grafénhez tapadva szétterülnek, egyfajta kettős réteget hoznak létre. A vízben megtalálható só ionok elektromos töltöttsége és a grafén ellenkező előjelű töltése áramot generál. Ez az áram nem túl erős, de nagy felületen keletkezve összeadódik. Kevésbé napos, csapadékos területeken is kiválóan működnek.

Kína jelenleg a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb napelem gyártója, és jellemzően innovatív újdonságok sokaságával állnak elő az iparágon belül és ez annak is köszönhető, hogy 2020-ig szeretnék drasztikusan csökkenteni szén-dioxid kibocsátásukat. Szándékuk szerint 4 éven belül megtripláznák a napenergia termelést, ami ezzel elképesztő módon elérné a 143 gigawattot. Ehhez a teljesítményhez azonban nem elegendő a hagyományos napelemek használata, folyamatos innovatív fejlesztések kellenek.

 

Nem csak a tetőn

Fújhatjuk! A legújabb napelem fejlesztési ötleteknek köszönhetően leszállhatunk a tetőről és otthonaink egyéb épületszerkezeti felületein is begyűjthetjük az ingyenes napenergiát, persze nyilván némi anyagi beruházások árán. Homloktérbe kerültek a házak, főként toronyházak, irodaházak óriási üvegfelületei, de ebből a koncepcióból nem maradhat ki akár a nagy üveges teraszajtónk, vagy a nappali ablakai sem. Nem csalás, nem ámítás, egy amerikai cég feltalálta azt az egyszerűnek tűnő módszert, melynek során folyékony anyagot az ablakokra fújva, száradás után valóságos, áttetsző napelem paneleket kapunk.

Ablakra fújható napelem

A napelem ablakok technológiája előzőleg bizonyított már, és további fejlesztésekre sarkallta a tudósokat, amelynek köszönhetően fantasztikus felfedezés született: ha szenet, hidrogént, nitrogént, oxigént megfelelő, speciálisan kifejlesztett módon ráfújunk az ablakokra, és hagyjuk megszáradni hideg hőmérsékleten, akkor az áttetszőre szárad meg, a tudósok szerint.

Léteznek már napelemként működő ablaküvegek, de azok használatához le kéne cserélni az ablakainkat, ami nem kis ráfordítást jelentene.

A fújható napelem szisztémával energiát termelhetünk a megszokott ablakaink és azok üvegeinek megtartásával. Ráadásul üvegtörés esetén az új üveg is napelemmé fújható. Elképzelhető, hogy hamarosan ez a módszer válik uralkodóvá a hagyományos tetőn elhelyezett napelemek helyett, vagy azt kiegészítve.

A feltaláló és gyártó cég állítása szerint ez a találmány még fejlesztés alatt áll és a termék nem vásárolható, de néhány igen jól szakképzett és kiváló kutatót alkalmaznak a projekt kidolgozására. Az előzetes tesztek alapján, a költségek csökkentésével és az egyszerű alkalmazásnak köszönhetően ez a módszer ötvenszer hatékonyabb lesz, mint a hagyományos napelemrendszerek.

Úton, útfélen

Egy francia fejlesztés szeretne a földön maradni és napelem panelekkel beborítani az úttesteket. Ez érintené a ház körüli beállókat, parkolókat és a közlekedési utakat is. A francia környezetvédelmi és energiaügyi miniszter vette pártfogásába a „Wattway” nevű tervet és nemrég bejelentette, miszerint az elkövetkező öt évben hozzávetőlegesen ezer kilométernyi utat fognak napelemekkel beborítani.
A legnagyobb kihívás a napelem cellák megvédése az óriási forgalom és a sokszor több tonnás járművek okozta rongálódástól. Az úttestet borító lapokat tapadós anyagból készítették, megelőzve ezzel az esetleges csúszásokat és baleseteket. A konstrukció flexibilis és elég vékony lett ahhoz, hogy az aszfalt hőingadozását elviselje és követni tudja. A Wattway csapata jelenleg a privát és a közösségi vállalkozásokban is látja a jövőt. A tervezett 1.028.446 km (!) francia útszakasszal a Wattway megteheti az első lépéseket egy óriási fejlődés felé.

Esővizes napelem 

Máshol is kísérleteznek hasonló technológiával.

Egy Holland városkának már napelemes kerékpár útja van ami eddig sokkal jobb eredményeket ért el, mint gondolták.

Népszerűek a témában

Fókuszban a világítástechnikai eszközök

Ez is érdekelhet

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

Reolink Panoráma kamera 4G LTE és napelemes kapcsolattal

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Kérjen gyors, díjmentes, nagyságrendi számítást a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

Haiti Eco jakuzzi – kényelmes „emlékgyár” szinte verhetetetlen áron

10 érv a sugárzó fűtés mellett

Termosztáttal alacsonyabb lehet a rezsi számlánk - Nélkülözhetetlen eszköz az otthoni energiahatékonysághoz

Hőszigetelés ipari kapuval? Így csökkentenek költséget a Hörmann megoldásai

Információ nélkül nem tudunk jó döntéseket hozni

Otthonos energiahatékonyság: a biomasszával működő fűtési rendszerhez nélkülözhetetlen a jó kémény

Ha jól csináljuk, rengeteget spórolhatunk a szigeteléssel – 5 szigetelési hiba, melyeket mindenképpen kerüljünk el!

Megnyílt a Zehnder új bemutató- és oktatóterme

Okosotthon: egy szinttel feljebb az energiatakarékosságban

A Hörmann tippjei az otthoni energiatakarékossághoz

A megfelelő csaptelepek használatával akár 40 százalékkal alacsonyabb lehet az energiafogyasztásunk