Ha jól választunk növényt és megfelelően gondozzuk, akkor sűrű és örökzöld sövényünk fejlődik, ami akár a kerítést is helyettesíti. Persze ehhez ismerni kell a növények igényeit, kertünk adottságait, és hogy milyen funkciót szánunk leendő sövényünknek.
Milyen növények alkalmasak sövénynek?
Sövény kialakítására számos növény alkalmas, most a hazai éghajlatot leginkább kedvelő, viszonylag egyszerűen gondozható hét fajtát mutatjuk be:
- Fagyal
- Gyertyán
- Júlia borbolya
- Kerti gyöngyvessző
- Leyland ciprus
- Mirtuszlonc
- Bambusz
5 tipp a sövény gondozásához
1. Tervezzünk!
Alaposan gondoljuk át, hogy kertünknek mely részébe és milyen célra szeretnénk sövényt ültetni, ennek megfelelően válasszuk ki a növény fajtát. Találjuk ki, hogy milyen legyen a megjelenése – szabályosan nyírt, vagy természetesebb, szabadabb -, mert ennek megfelelően kell majd a nyírásról gondoskodnunk. Ezt egyben a sövény kora is meghatározza, mivel a fiatal növények még több formáló metszést igényelnek, mint a korosabbak.
2. Vágás
A formázott sövényekkel lényegesen több a tennivaló, hiszen a formát meg kell őrizni, tehát a vágással is csínján kell bánnunk. A szabálytalanabb, természetesebb alakzatoknál elegendő az éves ápoló nyírás.
Az új sövényeket az első néhány évben tudjuk legjobban formázni, a nyírási időszak a növény fajtájától függhet, erre legyünk tekintettel. Ajánlott a növény alsó részét szélesebben hagyni, így a napsugarak egyenletesen érik az egész növényt, a növekedés is egyenletesebb.
3. Akadályozzuk meg a gyomok bejutását!
Annak érdekében, hogy a növények a lehető legjobb körülmények között növekedjenek, biztosítani kell, hogy elegendő fény és nedvesség álljon rendelkezésre. A gyomok ellophatják a szükséges tápanyagokat, ami befolyásolhatja a növekedést. Ideális esetben kézzel kell keresni ezeket a területeket (kesztyűvel), így a sövény szép és egészséges marad. Egyes gyomok, különösen a kúszó fajták, összenőhetnek a gyökerekkel, és ha ez megtörténik, nagyon nehéz felszámolni. Az organikus talajtakaró – faforgács, fenyőmulcs – jól működhet a gyomok ellen.
4. Öntözés
Előfordulhat, hogy a csapadék önmagában nem elegendő a sövénynek. A hiányzó nedvességet rendszeres öntözéssel, vagy automata öntözőrendszerrel – legjobb a csepegtető öntözés - biztosíthatjuk a száraz hónapokban. Ez különösen a fiatal és a vízigényes fajtáknál lehet fontos. Azonban a túlöntözés legalább ennyire káros, mert pusztító gombák megtelepedéséhez vagy a csigák elszaporodásához vezet.
5. Ellenőrizzük a fészkelő állatokat!
Az év bizonyos időszakaiban a sövény több madárfaj és kisebb emlősök menedékévé válhat, közöttük akár védett fajok is lehetnek. Ha ez megtörténik, fontos, hogy ne zavarjuk ezeket az állatokat, a nyírást végezzük nagyon körültekintően.
A büntetés meglehetősen súlyos lehet, a kerítésként kialakított sövénynél pedig a felelősséget a két fél megosztja.
A sövény gondozása
A forma sövényeknél az ideális alakzatot a rendszeres és szoros vágással érhetjük el. A formára alakított sövény előnye, hogy valóságos látványeleme lehet a kertünknek, tehát sokkal inkább díszítő, mint határoló funkciója lesz, persze a kettő nem feltétlenül zárja ki egymást.
A természetes, csak a szükséges metszéssel gondozott sövények inkább finomíthatják a kert megjelenését.
A következő dolog, amit figyelembe kell venni a gondozásnál, maga a növény fajtája, ami két kategóriába sorolható: lombhullató vagy örökzöld. Az örökzöld sövények egész évben biztosítják a védelmet a kíváncsi tekintetek elől, hiszen vastag leveleikkel tömött lombot képeznek. Az örökzöld sövényeket évente nagyjából kétszer le kell metszeni. Ha elhanyagoljuk, akkor túlburjánzanak és előfordulhat, hogy a kívánt formát már nem tudjuk visszaállítani.
Ez is érdekelhet
Eszközök a sövény gondozásához, nyírásához
A sövények nyírásához, metszéséhez számos olyan eszköz és gép áll rendelkezésre, melyek hatékony segítséget nyújtanak, legyen szó formázásról, vagy a szükséges metszésről. Egy nagyobb sövényhez szükség lehet elektromos sövénynyíróra, míg egy kisebb sövényhez elegendő egy trimmelő vagy néhány metszőolló. A benzines modellek nagyobb teljesítményűek, míg az elektromosak csendesebbek, környezetkímélőbbek.
Ha a levelek nagyon sűrűek, az ágak vastagok, akkor válasszunk erősebb gépet! Ha a sövény lényegesen magasabb nálunk, gondoskodjunk egy hosszú sövénynyíróról, így megúszhatjuk a kevésbé biztonságos létra használatát.
A nyírásnál mindig viseljünk védőkesztyűt és a védőszemüveget!
Ha hosszú kábellel rendelkező elektromos trimmert használunk, ajánlott az ún. RCD (maradékáram-eszköz) használata. Meglepően könnyű átvágni a kábelt és egy ilyen eszköz szó szerint életmentő lehet. A sövényvágók automata fékekkel is rendelkezhetnek, amelyek a kinyitást követően azonnal leállítják a pengéket - érdemes ellenőrizni ezt a funkciót.
Vágási technikák
Mielőtt megkezdenénk a sövényvágást, érdemes egy ponyvát helyezni a talajra, hogy a vágott törmelék könnyen összegyűjthető legyen. Ezzel sok időt takaríthatunk meg és jelentősen megkönnyíti a takarítást.
Vágásnál arra ügyeljünk, hogy a belső ágaknak is szükségük van levegőre és napfényre, így nem ajánlatos, hogy a külső részek teljesen elfedjék ezeket. Vágjuk le az ágakat az új hajtás fölött, vagy a növény alján. Távolítsuk el az elszáradt részeket, de ehhez ne használjunk motoros eszközt. Egy kézi metszőollóval vagy kisebb fűrésszel pontosabbak lehetünk. A trimmerek csak a cserje tetején ösztönözik növekedést, ahol a vágás megtörtént, míg a hátrafelé történő vágással az ág mentén történő növekedést ösztönözzük.
Ne vágjunk túl sokat, mert ezzel a jövőbeni növekedést előnytelenül befolyásolhatjuk, de a vágás mértékét mindig a növény típusa határozza meg. Általános szabály, hogy nem szabad egy menetben lenyírni a sövény egyharmadát.
A formára nyírás különösen az ültetés utáni első néhány évben nagyon fontos. Ez a fajta metszés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a sövény a kívánt formába nőjön, ehhez azonban – növényfajtától függően – néhány évre lehet szükség.