Már egy kicsi tó, egy apró szabad vízfelület is üdítő jelenség a kertünkben, ám ha ezt a fürdés, házi strandolás lehetőségével is ötvözzük, akkor azzal otthonunk és a magunk kényelmét tesszük teljessé, sőt, tökéletessé. Íme, betekintést nyújtunk az otthoni fürdőtavak, vagy bio fürdőtavak különleges világába.
Fürdőtó kontra kerti medence
- A kerti fürdőtó, más néven bio fürdőtó vagy bio medence a készen kapható, vagy kőműves munkával épített kerti medencétől már első ránézésre is teljesen különbözik. Nincs kikövezett, burkolt szakasza, nem emelkedik ki a felszínből, olyan, mintha mindig is ott lett volna, növényekkel szegélyezett, sőt, vízinövények láthatók benne. Röviden: a dísztó és a fürdőmedence előnyeivel egyszerre rendelkezik.
- A fürdőmedence nem üzemelhet hatékony víztisztás nélkül, hiszen így nagyon gyorsan elszaporodnának benne az algák. A tisztításhoz viszont vegyszereket kell használni, melyek okozhatnak allergiás tünketeket. A bio fürdőtó vize – a természetes, növények segítségével történő tisztulásnak köszönhetően – allergizáló vegyszerek nélkül is tiszta, fürdésre alkalmas marad.
- A fürdőtó bármilyen formájú lehet, nincsenek a gépészeti rendszerből adódó kötöttségek, melyek a medencékre jellemzők.
- A téli hónapokra nincs sok tennivalónk, ha bio fürdőtavunk van. Amint befagy a víz és elég vastag a jégfelület, csak a korcsolyát kell elővennünk, a nyári strand helyén saját korcsolyapályánk lesz. Akinek szaunája van, a téli, befagyott időszakot leszámítva, a hűvösebb időben is élvezheti a fürdőtó kínálta kényelmet.
- A meleg időszak beköszöntével a víz gyorsan felmelegszik. Nem kell a vizet mesterségesen, energiaráfordítással fűtenünk, vagy melegen tartanunk.
- Nincs két egyforma bio fürdőtó. A kialakítása változatos, hiszen tetszés szerinti növényekkel telepíthetjük be olyan sűrűn, ahogy nekünk tetszik. Építhetünk benyúló stéget, vagy kis hidat fölé, a lépcső is bármilyen formájú lehet.
A kerti fürdőtó részei, felépítése
- Úszózóna
Ez az összes vízfelületnek akár a 80%-a is lehet. Az úszózónában nincsenek növények. Kisebb tavaknál a mélysége 1,3 méter, a nagyobbaknál akár 2-3 méter, de az átlagos ajánlott mélység 1,5 méter, melyben biztonsággal úszhatunk és a nagyobb gyerekek miatt sem kell aggódnunk.
- Szűrőzóna
Ez az úgynevezett biofilter, a sekély, 0,2-0,3 méteres, vízinövényekkel beültetett rész, mely a víz megfelelő minőségét biztosítja. A szűrőzóna a vízfelület 20%-át kell, hogy alkossa.
- Egyéb sekély vízterület
Ennek inkább díszítő szerepe van, a víz minőségére nincs hatással. Itt alakíthatjuk ki a pancsolót a kisebb gyerekeknek.
- Gépészet
Mivel a bio fürdőtóban nincs lehetőség a víz leengedésére, szükség lesz szivattyúkra. A fürdőtó mellett, a stég vagy lépcső alatt kap helyet a gépészeti akna a szivattyúkkal. Ez általában földbe süllyeszthető, 2 négyzetméteres, 0,8 méter mély, fedéllel ellátott műanyag akna. A szivattyúkkal megakadályozható, hogy extrém csapadék után túl sok víz maradjon a tóban és elárassza a kertet.
A bio fürdőtó megépítése elvégezhető házilagos kivitelben, de nagy körültekintést, pontos tervezést igényel. Akár saját kezűleg, akár szakemberek segítéségvel épül a tavunk, számolnunk kell azzal, hogy nem kevés földmunkával jár és a növényeket sem árt körültekintően kiválasztani.
Ez is érdekelhet
A fürdőtónál kulcsfontosságú a meder és a tófenék szigetelése, ami gumi alapú tófóliával másnéven geomembránnal történik. Ha a szigetelőlemezek az előzetes tervek alapján, gyári körülmények között, méretre vulkanizálva készülnek el, a kivitelezési idő lényegesen csökken és elkerülhetők a helyszíni leplesítés kivitelezési hibái. A lazán lefektetett, nagy méretű gumilepel felveszi a felületi mozgásokat, rugalmas, környezetbarát, és nagyon tartós.
Kerti fürdőtavunkhoz mindenképpen környezetbarát, és az élővilágot nem veszélyeztető szigetelést válasszunk!
Mielőtt belevágunk az építésbe, gondoljuk át hányan és hogyan használjuk majd a fürdőtavat! Ha vannak kisebb gyerekek, vagy idősek a családban, érdemes a fürdőterület egy részét sekélyebbre hagyni, akár az úszózóna kárára. Az idősebb családtagoknak, vagy a kicsiknek inkább falépcsőt építsünk létra helyett. Víz alatti pihenőpadokkal ugyancsak fokozhatjuk a kényelmet.
A fürdőtó formája – a fantáziánk diktál
A geometrikus elrendezésűtől a szabálytalanig bármilyen lehet. Sőt, utóbbi áll legközelebb a természeteshez, hiszen a természetben található tavak is szabad vonalvezetésűek. De arra is van lehetőség, hogy a geometrikus úszózóna természetes elrendezésű növényzónával legyen kiépítve. A bio fürdőtó egyik nagy előnye éppen ez a rendkívüli variálhatóság: minden tó egyedi és tetszőlegesen kialakítható.
A fürdőtó mérete és ára – számoljunk!
Ez leginkább attól függ, hogy mekkora fürdőrészt szeretnénk. Vegyünk egy példát: 3,5 méter x 9 méter, azaz 32 négyzetméter nagy úszófelületnél a 32 négyzetméterhez számítsuk hozzá a 20%- nyi szűrőzonát. Így az összes vízfelület (úszó + szűrőzóna) kb. 40 négyzetméter lesz.
Ha viszont vízinövényekből szereténk többet, megnövelhetjük a sekélyvíz arányát a fürdőrészhez képest, pl. 25%-kal, így kb. 50-60 négyzetméteres fürdőtavat kapunk, 3,5 méter x 9 méter úszásra alkalmas területtel.
A biológiai szűrőrendszer kb. 35 négyzetmétertől alkalmazható, tehát ekkora a minimális méret, amivel kalkulálhatunk. Előzetes információink szerint egy 35 négyzetméteres fürdőtó kivitelezési ára a kiásási és az építkezési munkákkal együtt, jelenleg kb. 3,5 millió Ft körül mozog.
A fürdőtavak kivitelezési ára az alábbi tételekből áll:
- Földmunka és az úszózóna építkezési munkáinak ára. Ezek a munkák önerőből is elvégezhetők.
- Technológiai munkák. A fürdőtó megtervezése, vízszigetelése, a fólia vasalása, helyszíni vulkanizálása (kivitelezőtől függ, hogy melyik technológiát alkalmazza), a fólia vízáteresztésének teszetelése, szivattyúakna kiépítése, szivattyúk, szelepek, elosztó- és nyomócsövek elhelyezése. Feltöltés mosott gyöngykaviccsal, dekorációs elemek az úszózóna és a növényzónát elválasztó falra. Vízinövények beszerzése és kiültetése, tószegély kialakítása, igény szerint medencevilágítás, illetve minőségi kivitelezőnél a garancia.
Látható, hogy egy fürdőtó megépítése költségesebb, mint a kerti medencéké, vagy a dísztavaké, de a fenntartása valamivel gazdaságosabb.
Természetes víztisztítás a bio fürdőtavakban
Ez egy természetesen működő rendszer, ezért semmiféle vegyszer nem szükséges a víz tisztántartásához. A természet maga végzi el a folyamatokat a növények és az ugyancsak természetes szűrőrendszerek segítségével. Ezek a szerves anyagokat teljesen kivonják a vízből, így az algáknak esélyük sincs az elszaporodásra.
A fürdőzóna mellé, a sekélyebb területre vízinövények kerülnek, ez az úgynevezett növényzóna, vagy más néven regenerációs zóna. Ez segíti elő a tóban a szerves anyagok lebontását, az egyensúly fenntartását.
A leggyakoribb növények a sásliliom, a tubarózsa, az írisz, a nyílfű, a vízi menta. Ügyelnünk kell a növények megfelelő tápanyagozására is. Ha jól érzik magukat, akkor valószínűleg az alga is meg fog jelenni, tehát valamiféle egyensúly kialakítására kell törekedni, A növények kiválasztását, telepítését és gondozását – hacsak nem vagyunk képzett kertészek – érdemes szakemberre bízni, illetve tőle ellesni a fogásokat. Évente egyszer ajánlott egy hozzáértő “növénydoktort” hívni, aki átnézi a növényeket és ellát tanácsokkal a további gondozást illetően, így nem sérül a bio fürdőtavunk természetes flórája.
Fontos tudni, hogy az úszózónát ugyanúgy takarítani (porszívózni, a belehulló levelektől megszabadítani) kell, mint a normál kerti medence esetében, illetve a vízinövények is időről időre gondozásra, visszavágásra szorulnak.