Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Otthonunk határa: fémkerítés vagy fa? Legyen mindkettő!

A kerítés nemcsak védi az ingatlanunk határait, de esztétikai szempontból is fontos, hiszen ez az egyik első elem, amelyet hazatérve megpillantunk. Bármilyen anyagból és stílusban készüljön is, ki lesz téve az időjárás viszontagságainak, ezért nagyon fontos, hogy körültekintően válasszunk. A jó hír az, hogy már létezik olyan megoldás is, amely ötvözi a fa természetes látványát a fém tartósságával!

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Hogyan válasszunk?

Több dolgot érdemes figyelembe vennünk, hiszen nem egy díszpárnáról van szó, amelyet könnyedén kicserélünk, a döntésünk eredményével hosszú évekig, akár évtizedekig együtt kell élnünk. El kell döntenünk, hogy a kerítésnek csak esztétikai funkciója lesz vagy szeretnénk távol tartani a rossz szándékkal érkezőket? örülnénk, ha az utcáról látszana a kertünk, az otthonunk vagy teljesen el szeretnénk bújni a kíváncsi tekintetek elől? Gyorsan kivitelezhető megoldás kell vagy fontosabb, hogy különösen tartós legyen a végeredmény? Ezeken felül természetesen át kell gondolnunk az anyagi lehetőségeinket, hogy akarunk, tudunk-e néhány évente a karbantartással foglalkozni, és azt is, hogy milyen stílus áll közel a szívünkhöz, az otthonunkhoz.

Kerítés

Tipp:
Ne feledjük, a kerítésünk költségvetésének tervezésekor nemcsak egy-egy elem árával kell kalkulálnunk, fontos tényező a szükséges alapozás típusa, mérete, az oszlopok száma, a munkadíj, amely szintén függ a kerítésépítés mikéntjétől, továbbá az olyan esetleges extrák, mint a burkolat vagy az egyedi szín.

Miből készüljön?

Kerítés számos anyagból készülhet, mindegyik mellett és ellen is szólnak érvek, ezért döntés előtt érdemes alaposan tájékozódni.

Drótkerítés:

Az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás, hiszen alap is alig szükséges hozzá. Gyorsan elkészül, sokáig nem igényel karbantartást, de nem túl esztétikus, nem akadályozza meg a belátást és sérülékeny lehet.

Kőfal:

Az olcsóbb megoldások közé tartozik, különösen, ha van a közelben felhasználható terméskő. Masszív, erős fal építhető belőle, amelyen biztosan nem látnak át a kíváncsi szomszédok. Hátránya, hogy ahhoz, hogy valóban sokáig tartós legyen, szakembernek kell elkészítenie, és sokáig tart a megépítése.

Kerítés

Fa:

Az egyik legnépszerűbb anyag, ha emellett döntünk, fontos, hogy a lécek tartós fából készüljenek, és szögelés helyett a tartósabb csavarozást kérjük a rögzítéshez. Sokféle szín közül választhatunk, hiszen festhetjük, pácolhatjuk, akár olajjal is kezelhetjük, és rajtunk múlik, mennyire „átlátszó” lesz a végeredmény. Árban a középkategóriát képviseli, sok függ attól, hogy egyszerű vagy díszített léceket, hogy milyen fát és festéket használunk. Az elkészítése közepesen munka- és időigényes, továbbá számolnunk kell azzal, hogy néhány évente át kell festeni a léceket, különben hamar tönkremennek.

Fém:

Szintén népszerű alapanyag, hiszen változatos stílusban, formában használható, igen tartós, ritkán igényel újrafestést, és árban is a középkategóriához tartozik. Klasszikus formája a kovácsoltvas kerítés, amely igen látványos megoldásokat tesz lehetővé, igaz, ezt az egyediséget meg is kell fizetnünk.

Kerítés

Napjainkban a klasszikus darabok mellett egyre népszerűbbek azok a fémkerítések, amelyeknek az elemei a fa kerítéslécekre hasonlítanak nemcsak formájukban, de akár már a színeikben, mintázatukban is. Ezek előnye, hogy rendkívül tartósak, nem igénylik az újrafestést, szellősebben, de akár úgy is felrakhatjuk őket, hogy egyáltalán ne lehessen belátni az udvarra. Gyorsan, egyszerűen készülhet el az új kerítésünk, méghozzá egyedi méretben is! A Kálló-fém acél kerítéselemeinek például további előnye, hogy ha nem a fahatású változat mellett döntünk, több mint harmincféle színből választhatunk, és mindegyikhez készülnek színazonos kiegészítők is, így a csavarok, rögzítő profilok sem törik majd meg új kerítésünk egységes látványát.

NEM SZERETNÉK TÖBBÉ A KERÍTÉSFESTÉSSEL BAJLÓDNI!

Kerítés

WPC:

A kompozit anyagok, vagyis fa-műanyag keverékek környezetbarátnak számítanak, hiszen általában újrahasznosított anyagokat használnak fel hozzájuk. Előnyük, hogy gyorsan elkészülhet és tartós lesz a kerítés, amely nem igényel karbantartást. Hátrányuk a viszonylag magasabb ár, a kisebb szín- és stílusválaszték.

Beton, zsalukő:

Ez az egyik legmunkaigényesebb, legnagyobb anyagszükségletű, éppen ezért az egyik legdrágább választás, viszont cserébe, ha megfelelő szaktudású mesterrel készíttetjük el (például ügyelt arra, hogy a tetején ne álljon meg az esővíz), akkor igen tartós, akár több évtizedet is kibír. Ez az a kerítéstípus, amely kellő magasság esetén mind a kíváncsi tekintetek, mind a betörők ellen a legjobban véd.

Keretes:

Bár a legtöbb helyen nincsenek külön a kerítésekre vonatkozó szabályok, de mielőtt belevágunk, érdemes érdeklődni a helyi építési rendeletekről, és azt is fontoljuk meg, akarunk-e esetleg kéretlen figyelmet, amelyet egy a környékre nagyon nem jellemző kerítés kiválthat. Az extrém, egyedi megoldások ebben az esetben is csak addig tekinthetők előnynek, ameddig nem szeretnénk értékesíteni az ingatlant.

Kerítés

Csak stílusosan!

Bár ez sokaknál szinte csak a legutolsó szempont, érdemes a lehetőségeinkhez képest azt is átgondolni, milyen stílusú, színű legyen a kerítésünk, hiszen nagyban meghatározza az otthonunk külsejét. Tartsuk szem előtt például, hogy a kovácsoltvas és a díszesebb léckerítés inkább a régi stílusú vagy a mediterrán jellegű otthonokhoz passzol, míg a mai, modern vagy így felújított házakhoz jobban illik a letisztult, egyszerű elemekből álló kerítés, amelyen belül egyre népszerűbb a vízszintesen elhelyezett lécekből álló változat. A siker egyik kulcsa, hogy a kerítés színe összhangban legyen az otthonunk külső elemeinek (pl. ablakok, spaletták, csatorna) színével.

Kerítés