A látványosan szép, műszaki oldalról és akár fenntarthatósági szempontból is jól teljesítő szálcement ma már Magyarországon is a kortárs építészet keresett eszköze. Ami azonban kevésbé ismert, hogy a Swisspearl szálcementből - az anyag kiváló formálhatóságának köszönhetően - több mint 70 éve bútorok, kerti dekoráció és különböző beltéri tárgyak is készülnek.
A tetőn és homlokzaton, lakó és középületen, beltérben és külterében egyaránt remekül mutató, karbantartásmentes, a kezdetben „szálaselemként” ismert anyagot már 1912-ben felhasználták az első ültetőedény elkészítéséhez. Időjárásállósága, tartóssága, stabilitása és kiváló formálhatósága tette azt alkalmassá már igen korán a legváltozatosabb kültéri és beltéri dekorelemek és bútorok gyártására. Az 1950-es években Willy Guhl svájci belsőépítész és bútortervező készítette az azóta legendássá vált alkotását, a Loop Chairt, amely példaként és inspirációként is szolgált belsőépítészek és designerek számára. Az elmúlt évtizedekben így formatervezők sora fedezte fel a szálcement relatíve könnyű megmunkálhatóságát, aminek eredménye az egyedülálló Swisspearl kerti-, bútor- és dekorációs kollekció.
Időtlen kerti tárgykultúra: kerti bútor és virágtartó
A szálcement formálhatósága számtalan lehetőséget kínál új, igényre vagy személyre szabott kerti és designtárgyak megalkotására. A növénytartóktól az ülőalkalmatosságokig, asztaloktól a lámpákig és egyéb designtárgyakig terjedő kollekció ma is trendi. A növénytartók között szép számban megtalálhatók a különböző méretű, formájú és színű virágládák és kaspók választéka, amelyek kültérben és beltérben egyaránt a környezet hangulatos elemei lehetnek. Meglepő vagy sem, ezek az időtlen szépségű tárgyak akár a mai ízlésnek is megfelelnek.
Szálcement inspirálta tervezők
Míg más tervezők főként építészeti célokra használták a szálcement paneleket, a design legendát, Willy Guhl-t leginkább az anyag alakíthatósága, vékonysága ellenére is tapasztalható stabilitása nyűgözte le. Azt is megfigyelte, hogy az anyag az idő múlásával csodálatos patinát képes felvenni.
Ez is érdekelhet
Nem csoda, hogy egyre több tervező készített egyedi, magas esztétikai igényű bútorokat ebből az izgalmas, különleges tulajdonságokkal rendelkező anyagból.
Klasszikus bútordesign
A Swisspearl designerekkel és építészekkel közösen alkotott, innovatív termékeket és egyedi megoldásokat kínáló, beltéri és kültéri használatára is alkalmas kollekciójában az ülőalkalmatosságok és asztalok stílusos választékát találjuk.
Letisztult vonalak és színek
Ívek vagy egyenes vonalak, akár ezek kombinációja határolja a könnyen formálható anyagból készülő tárgyakat, bútorokat, azok vonalvezetése egyszerű, letisztult. Forma- és színviláguk - szinte függetlenül keletkezésük idejétől - a mai kor ízlésének is megfelel.
Külső burkolat – a mai klasszikus
A kortárs építészet legalább egy évtizede felfedezte ezt a karakteres anyagot Magyarországon is, amely mára szinte nélkülözhetetlenné vált a fenntarthatósági elveket követő tervezési koncepciókban. A nagytáblás anyag perforált változatban további kreativitásra ad lehetőséget - akár beltéri látványelemként, akár külső homlokzatként.
Homlokzat és bútor összhangja
Nem ritka, hogy a külső homlokzat a beltérben folytatódik. A Swisspearl bútor- és design kollekciójával pedig a falakon megjelenő látványos burkolatok esztétikus összhangot teremtve akár a tárgyakban is megjelenhetnek.
BŐVEBB INFORMÁCIÓ A KERTI TERMÉKEKRŐL MAGYARORSZÁGI FORGALMAZÓ