Az ókor hét csodájának egyike, Szemirámisz babiloni függőkertje ihlette meg Wassim Melki bejrúti építészt, aki a libanoni fővárost szeretné élhetőbbé, szebbé és egészségesebbé varázsolni.
Bejrút ma betonrengeteg tele felhőkarcolókkal és kevés növénnyel, mindössze a város 3 százalékát borítja zöld felület. A város túlmelegedett, levegője szennyezett, minden tipikus tünetét mutatja a mai zsúfolt, élhetetlen nagyvárosoknak. Mivel déli város, lapos tetejű házak épültek népesítik be sok terasszal.
A bejrúti egyetem építésze, Wassim Melki most azzal az ötlettel állt elő, hogy ültessék tele a háztetőket és a teraszokat fákkal, bokrokkal. Melki nem a hagyományos extenzív zöldtetőkre gondolt, hanem arra, hogy ültessenek kis- és közepes méretű fákat, cserjéket viszonylag nagy cserepekbe.
Ha megvalósul az ötlet, akkor ez jelentős környezeti és társadalmi előnyökkel járna. A 28 éves építész állítja, mintegy 15 ezer háztető lenne alkalmas a fák számára, ez a város 80 százaléka. Ha átlag minden tetőre négy fa kerülne, az már 60 ezer fát jelentene. Ennyi fa lombkoronája már érezhetően csökkentené a szén-dioxid szintjét a nagyváros levegőjében, árnyékolná az utcákat, csökkenne a hőmérséklet is.
Az eredmény nem hasonlítható nyilvános parkokhoz, mivel a fa ültetése sokkal előnyösebb a földbe, és másként esik a séta is az igazi parkban, de mindezen túl is sokkal élhetőbb lenne a város. Melki becslése szerint a teljes költség 3,5-4 millió dollár lenne. A siker kulcsa azonban az ötlet megvalósulása haszonélvezőinek, a bejrúti lakosoknak kezében van. A környezet terhelésének enyhítése mellett még anyagi hasznot is hozhatnak a fák, ha citrusféléket vagy olajfákat ültetnének a lapos tetőkre és a teraszokra Bejrút lakosai.