A város szívében élve is élvezhetjük a saját kert adta örömöket, igaz, hogy ehhez a kert telepítés némileg rendhagyó, de nem ismeretlen módját kell választanunk. Ha megoldható – és sok helyen van erre lehetőség – gondolkodjunk el egy tetőkert kialakításán.
Azon túl, hogy a zöldtető védi a tető szigetelését, megköti az esővíz jelentős részét, mellyel a csatornarendszert is mentesíti és még az ingatlan értékét is növeli. Az eddig csupaszon terpeszkedő felületeken egy új élettér alakulhat ki. Ez nem csupán az embernek ad kellemes pihenőhelyet, hanem adott az adott hely is sajátos mikroflórával rendelkezik majd, hiszen a fűfélék, pozsgások és virágok közé apró bogarak, lepkék és madarak költöznek.
A zöldtetők három típusba sorolhatók
1. Extenzív zöldtető
5-10 centiméteres ültetőközegbe ellenálló és szárazságtűrő, évelő pozsgás növényfajokat ültetnek.
2. Intenzív zöldtető
A hagyományos kerttel megegyező, 30 centiméteres ültetőközegbe, már kisebb fákat is lehet ültetni.
3. Félintenzív zöldtető
A két típus közötti átmenet. Az ültetőközeg nagysága 20-30 cm közötti, kevesebb gondozást kíván, mint az intenzív tetőkert, de aszályos időben többször kell öntözni.
Telepítése előtt statikus szakember véleménye mindenképpen szükséges, ha már meglévő épületről beszélünk. új építésű ház esetében már tervezéskor meg lehet határozni a zöldtető típusát és nagyságát.
Speciális szakismeret szükséges azonban az ültetőközeg elkészítéséhez, mivel ellensúlyozni kell a talaj leromlását. A megfelelő tápanyag-utánpótlásról évente egyszer gondoskodni kell, azaz 8-10 gramm/négyzetméter nitrogéntartalmú műtrágyát kell kiszórni az extenzív tetőkre. Az intenzív zöldtetők rendszeres karbantartást igényelnek.
A zöldtetők állapotát tekintve döntő fontosságú a megfelelő vízelvezetés és a porózus, átszellőztetett talajkeverék. Ha ez a két kritérium nem teljesül, az ültetőközeg elsavasodik és nem lesz alkalmas a növények életbenmaradására.
A zöldtetők legnagyobb előnye a helyi klímára gyakorolt igen kedvező hatás. Az épület szigetelése és hőmérséklete jelentősen javulni fog a zöldtetőnek köszönhetően. Egyrészt a növények levelei és a talaj közötti levegőréteg nagyon jó hőszigetelelő, másrészt a víz párolgása hőelvonással jár, így csökkenti nyáron az épület hőmérsékletét.
Zöldtetők létesítésével jelentősen növelhetnénk városainkban a zöldterület nagyságát és így válna élhetőbbé, kellemesebbé a környezetünk.