A háziasszonyok álma, a konyhasziget, nemcsak népszerű napjainkban, hanem könnyen meg is valósítható. Rendkívül egyedi, látványos megoldás. Az alapos átgondolás és tervezés persze elengedhetetlen szigetünk kialakításához.
A jól megtervezett konyhasziget kényelmes, praktikus és esztétikus. Három típusuk az alap sziget, a munka sziget és a bár sziget.
1. Alap sziget: négy oldalról megközelíthető, inkább tárolóegység, illetve munkafelületként funkcionálhat.
2. Munka sziget: beépített főzőlappal, sütővel, mosogatóval rendelkezik akár külön-külön vagy együtt. Itt történhet az ételek előkészítése is.
3. Bár sziget: a gyors étkezések helyszíne, vagy társasági eseménykor itt szervírozhatók ételek, italok. Helyet kaphat benne a mosogatótálca, az italtároló vagy a borhűtő is.
Mielőtt belevágnánk a konyhasziget építésébe, néhány fontos kérdést vegyünk figyelembe.
- Hogyan építsük fel a szigetet?
- Milyen méretbeli igényekkel számoljunk?
- Milyen anyagokkal fogunk dolgozni?
A konyhasziget helyigénye
Konyhaszigetet minimum 15 négyzetméteres területű konyhában alalkíthatunk ki. Ha csupán étkezőpultként vagy tálalóként szolgál akkor 80 x 60 cm hely is elegendő.
Ha azonban igazi körbejárható szigetet szeretnénk, az sok helyet igényel. Ebben az esetben legalább 150 cm szélességgel és 60 cm mélységgel kell tervezünk. Annak érdekében, hogy a fiókokat, ajtókat kényelmesen lehessen nyitni, körülötte minden oldalon 120 cm-nyi teret hagyjunk.
Ez is érdekelhet
Amennyiben szigetünkbe főzőlapot, sütőt, mosogatót helyeznénk el, akkor inkább 90-100 cm mélység szükséges. Ha a szigeten főzünk, ne feledkezzünk el a szagelszívásról sem. A konyhasziget fölé egy nagyobb teljesítményű szagelszívó számára alakítsunk ki helyet.
Gondoskodni kell a megfelelő megvilágításról is. Nem árt, ha a sziget konnektort is rejt. Legszebb és diszkrét megoldás a „pop up” konnektor, mely a konyhapult síkjából felnyitható egység.
Választhatunk a konyhabútorunkkal megegyező színű ajtólapokat, így a szigetünk harmonikusan illeszkedik a már meglévő bútorzathoz. Ellenkező esetben viszont, ha eltérő színű elemeket használunk, kihangsúlyozzuk a szigetet és a tér középpontjává tesszük azt.
Ha túl kicsi a konyhánk, de nem szeretnénk lemondani az álmunkról, akkor kompromisszumként jöhet szóba a félsziget. Ilyenkor fallal vagy a konyhabútor részével érintekzik a szigetünk. Alternatív megoldás lehet a mini-sziget.