Ha úgy döntünk, hogy fürdőszobánkba épített zuhanyfülkét szeretnénk, a vízelvezetéstől a burkolatig, zuhanytálcától a zuhanyfalon keresztül a csaptelepig sok mindenről kell majd döntést hoznunk. Milyen kérdések merülhetnek fel és milyen kivitelezési problémák adódhatnak? Erre keressük a válaszokat.
Zuhanyfülke vagy zuhanykabin?
Hogy ne legyen zavar később a fejünkben, egyezzünk meg abban, hogy a
- Zuhanykabin a készen vásárolható kompakt, fröccsöntött és/vagy üvegszálas, akril, fém használatra kész szerkezet, csak felállítjuk és bekötjük a gépészetet.
- Zuhanyfülke egy belsőépítészeti megoldás, falazással, kőműves és üveges munkával kialakítva kész összetevőkből, egyedi kivitelezéssel, falazott gépészettel.
Kész zuhanykabin
Meglepően sok a probléma a vásárolt zuhanykabinokkal. A kompakt, kész zuhanykabinok, főként a számos távol-keleti, gyenge minőségű termékek, viszont jellemzően olcsók. Gyorsan elvízkövesednek, a tálca többnyire csak akrilozott, vagy simán poliészter, hamar eltörik, elszíneződik, az ajtógörgők tönkremennek.
- A szerelt lefolyók silány minősége, garantálja a későbbi beázást.
- A garanciát általában nem lehet hol érvényesíteni, nincs hozzá alkatrész.
A drágább kategóriájú zuhanykabinokkal is gond adódik pár éven belül. Megreped az akril, huppog a tálca felülete, ezek állandó kísérői a zuhanytálcáknak.
- Általában mutatósak, rövid távon, szükséghelyzetben elfogadható megoldás lehet.
- Ha gazdaságossági szempontból a készen vásárolt zuhanykabin hosszú távon hatalmas ráfizetés!
Épített zuhanyfülkék
- Az épített zuhanyzó nem kapható készen, csak egyes fontos, meghatározó elemei.
- Legnagyobb előnye, hogy akkora lesz, amekkorát szeretnénk az adott térben. Lehet tetszőleges alaprajzú, akár íves falú. Anyaga lehet ytong-tégla, üvegtégla, építőlemez, fém, vagy ezek kombinációja. A végösszeg lehet jellemzően magas.
- Az aljzatot, a zuhanytálcát a lefolyóval, a falakat, a vezetékeket a falban, a csapokat, szerelvényeket, világítást, stb. működőképesen ki kell építeni.
- A fülke méretét, alakját, a burkolatok színét, anyagát magunk határozzuk meg.
- A határoló falakat építhetjük vastagabbra is, így akár látványos falfülkéket is kialakíthatunk, ahol a tisztálkodó szereket, eszközöket tárolhatjuk.
- A határoló fal lehet akár ívelt, vagy csigavonalban futó és legömbölyített végű. A hálóra ragasztott mozaikokkal nem jelent gondot bármilyen különleges forma burkolása sem.
- Hátrány a vízkövesedés lehet, vagy a helytelenül végzett munka, rossz bekötés.
Ez is érdekelhet
Az épített fülke lehet
- Üvegfülkés, falazott burkolt hátfalú, ajtó van.
- Tisztán falazott megoldás, spirális vagy szögletes labirint falvezetés, ajtó nincs.
- Üveg és falazat egyedi méretre készült kombinációja, ajtó van vagy nincs.
Készen kapható üveges fülkék
- Az előre gyártott zuhanyfülkék – ez általában az üveges felületeket, azok kereteit, tartóit, az ajtót jelenti – előnye a helytakarékosság és a cserélhetőség, aprócska fürdőszobába ez ajánlott. Itt előnyt jelent a pár milliméter vastag üveg szerkezet a vastagabb falazással szemben.
- A kész üvegfülke látványa nem kisebbíti a teret, engedi érvényesülni a hátfal csempe, mozaik, stb. színét, textúráját, feltéve, hogy víztiszta üveget választunk és nem mintásat.
- A kész zuhanyfülkék beépítése nagyon könnyű, ha előzetesen már beépítettük a tálcát, a csapokat, a gépészetet és előkészítettük a falakat. További előnye még, hogy utólagos lebontása sem nagy munka, ha szükséges.
- Az üveg fülke formája lehet fél-íves, negyed-íves, falhoz, vagy sarokba illő. Ajtaja lehet toló, nyíló, egy vagy kétszárnyú üveg.
- Zuhanytálca lehet készen vett, és épített, peremes, emelt vagy padlósíkban.
- Kerüljük a műanyagból gyártott zuhanyfülkét, bár olcsóbb mint az edzett üvegből készült, de nagy valószínűséggel néhány éven belül cserére szorul. Hamar elöregszik, elreped, könnyen karcolódik és nagyon vízkövesedik.
- Bár a vízkő nem kegyelmez az üvegkabinoknak sem, a felületét könnyebb tisztítani. Léteznek különleges, vízlepergető bevonatos üvegek, melyeket egyszerű tisztán tartani.
Tisztán falazott fülkék
- Az alaprajz úgy van kialakítva, hogy nem szükséges ajtó a fröccsenő víz ellen. A vonalvezetés lehet szögletes vagy spirális, leginkább „G” betűt formázva.
- A fülke lehet falhoz, sarokba épített, vagy akár térben álló.
- A falazat lehet tégla, Ytong-tégla, vízálló (zöld) gipszkarton és alu vázszerkezet, vagy ezek kombinációi. A csempe alatt fontos a kenhető vagy fólia vízzárás.
- A stílusosság érdekében itt az épített zuhanytálca a kívánatos, mely lehet emelt, peremes, esetleg padlósíkban kialakított, centrális, szélső, hagyományos pont vagy újabb típusú vonal lefolyóval. A szifont itt is be kell építeni az aljzatba.
Üveg és falazat
- Tulajdonképpen az üveg és falazott fülkék kombinációja, ebbe már minden design megoldás belefér.
- A pengefalak kombinálhatók színes üvegtéglákkal, vagy akár struktúr-üveg blokkokkal, és persze az ajtókkal.
- A szélesen kialakított zuhanyhely falai között széles üvegfal szerelhető, toló, nyíló, szimpla vagy dupla kilakításban, esetleg pivot ajtóval.
- Ajtó nélküli, most divatos nyitott változat is kialakítható, ahol vékony üvegfal véd a spriccelő víztől, és látszani engedi a zuhanyzó belsejét.
- Ezzel kialakíthatók nagy kétszemélyes zuhanyfülkék is, akár a helyiség széltében. Ilyen esetben csak épített, emelt vagy padlósíkú tálca lehetséges, bár egyes gyártók forgalmaznak egészen nagy méretű, süllyeszthető, rejtett lefolyós tálcákat.