A szögletes sima felületeket preferáló minimál stílus még mindig jelentősen elterjedt és anélkül, hogy stílusvitákba bonyolódnánk, nézzük meg milyen trendek várnak ránk 2018-ban a fürdőszobák, pontosabban az épített zuhanyfülkék környékén.
A zuhanyfülkék kiépítésénél legtöbben a bevált, alapvetően praktikus és biztonságos, klasszikus megoldásokat választják, a költségek ésszerű alacsonyan tartása mellett. Sokan választják azonban az extrémebb, formabontóbb, sokszor jóval költségesebb legfrissebb trendi vonulatot a legújabb technológiákkal. Határ a csillagos ég.
- Az épített zuhanyfülke már önmagában is trendi, szemben a kész kabinokkal.
- A személyre szabott igények és a jólét érzetének megjelenése: réz, bronz és arany hatású felületek a fém elemeken, mint csapok, zuhanyfej, fogantyúk stb.
- Dominálnak a keret nélküli üvegfalak (6-8 mm vastag) a zuhanyfüggönyök helyett.
- Élénk színek megjelenése a kerámiákon, akár kevert módon is, mindemellett a természetes, bio és ökobarát jellemzők hangsúlyozása, zöld és barna árnyalatok.
- Természetes kő- és fahatású padlók, melyek megjelenésben lehetnek azonosak a fali csempével.
- Padlószintbe süllyesztett minden, akár zuhanytálca, vagy padlócsempe folyókával.
- A hagyományos belépőküszöbök, peremek, a magasan kiemelt zuhanytálcák egyre inkább háttérbe szorulnak úgymond, akadálymentesen léphetünk be.
- A zuhanyzót nem muszáj a falakhoz építeni, önállóan is elhelyezhetjük a fürdő terében. A jobb vizuális hatás kedvéért lássuk el átlátszó üveg kabinnal.
- Nehéz lehet választani a sokféle burkolólap közül, de most az is trendi ha keverjük a designokat.
Szintbe süllyesztett zuhanytálca
- Az öntött márvány zuhanytálcák követik a legújabb design trendeket és műszaki fejlesztéseket. Előnyük az egységes, kidolgozott felület, a lefolyó helye és formája termékenként adott, a beépített lejtés a víz optimális levezetésére. További pozitívum a mechanikai stabilitás és nem kell bajlódni a fugák tisztításával sem.
- A csempe padlóburkolat folytatódása a tusolóban a szabványnak megfelelő 2-4%-os lejtés kialakításával történjen a lefolyó irányába.
- A csempe aljzatú épített zuhany tálcák esetében semmilyen méretbeli kötöttség nincs, technológiai azonban annál több. A zuhany méretét, formáját tetszés szerint, szabadon alakíthatjuk, a burkolat szerves része a zuhanynak.
- Trendi fejlesztés és ugyancsak nem közismert, hogy létezik burkolható zuhanytálca többféle formátumban, sarokba is, nagy örömére az egyedileg tervezett, épített zuhanykabinok szerelmeseinek.
- Ha a födém vékony a szükséges gépészet beépítéséhez, de trendik akarunk maradni, akkor ne csak a zuhanytálcát emeljük meg, hanem vele együtt a fürdőszoba arra kiszemelt területét, így a süllyesztett zuhanytálca illúziója funkcionálisan is megmarad. Így létrejön ugyan egy kis szint-lépcső, de ha ügyesen terveztünk, ez nem akadály lesz, hanem design elem.
- Az épített zuhany kialakításának legsarkalatosabb pontjai a lejtés, a szigetelés és a vízelvezetés. A szabvány előírja, hogy a ragasztónak és a szigetelő anyagoknak egymással összhangban kell lenniük.
- Az épített zuhany oldalsó falára elegendő a kétrétegű folyékony, kenhető vízszigetelő, a tálcához azonban minden esetben kétkomponensű, speciális lemezes vízgátló anyag szükséges.
- Figyeljünk az épületmozgásra és a hőtágulás következtében egymáshoz képest elmozduló szigetelt felületek találkozására, melyeket szalaggal kell megerősíteni. A szigetelőt, ragasztót és a fugázót a gyártó cég saját kínálatából válasszunk.
- A küszöb nélküli, trendi padlószintű zuhanyzóknál mindig megvan az esélye, hogy nem győzzük majd takarítani a fürdőszobát, főleg, ha több családtag is használja. Erre például megoldást jelenthet a legújabb süllyesztett zuhanyrácsos változat.
Ez is érdekelhet
Csempeméret, mint etalon
Elvileg egy épített zuhanyzó bármilyen méretű lehet, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a sorozatban gyártott üvegajtók jóval olcsóbbak az egyedi méretűeknél, ezért érdemes a standard méretekhez igazítani a zuhanyzófülke szélességét. Hasonlóképpen igazodjunk a csempék méretéhez is, hiszen egyáltalán nem szép, ha el kell vágni ezeket a drága lapokat egy egyedi méretű fülkéhez. Ebben az esetben a fugázás sem mutat már olyan jól. Érdemes előre pontosan kalkulálni.
Egyes burkolat gyártók akár 300×100 cm méretű burkolólapokat is gyártanak, igazi design álom ezekből tervezni. Beépítésük és megmunkálásuk nagy gondosságot igényel.
Vízelvezetés, folyókák, zuhanyrács
- A trendi zuhanyfülke építésekor többségében a folyóka vette át a főszerepet a vízelvezetésben. Küszöbvonalban végig beépített hosszú zuhanyfolyóka megakadályozhatja az esetleges víz kiáramlást a helyiségbe.
- Burkolható zuhanyfolyóka is elérhető már a kényes ízlésűeknek.
- Legújabb fejlesztés az oldalfalba kialakított fali vízelvezetés, ahol csak egy rés látszik a fal alján. A burkolat így teljesen egyöntetű lehet. A lejtésre ügyeljünk!
- Legújabb trendi fejlesztés a résfolyóka. Felül csak egy design fémcsík látszik és maga az osztott rés. A 20 mm széles nyílású elvezető alul komoly összeépítést kap a csempe alappal, a rést maguk az aljzatot képező járólapok alkotják.
- Egészen új termék még a zuhanyrácsos tálca, mely a trend szerint fa hatású, kitölti a zuhanytálcát, tisztításhoz kiemelhető és ugyancsak teljesen padló síkú.
- Az épített zuhany fugáinál, a lefolyó és a padlólapok között minden esetben víz szivárog be, ez természetes jelenség. A szivárgó vizet a korszerű kent, ragasztott burkolat alatti szigetelések megállítják. Ezért is fontos a gondos szigetelés.
Figyelem! A trendi bármi...
A trendi dolgokkal érdemes vigyázni, mert a divatok hamar lecsengenek. Jó drága, tehát trendi, de nem mindig van ez összefüggésben. Néhány év és kifut, mi meg ott állunk a divatjamúlt fürdőnkben, a rengeteg pénzünket beletettük, sajnos egy darabig így is marad.
Érdemes inkább az egyéni elképzeléseinket, ötleteinket megvalósítani, a lakberendezőt és a kivitelező mesterembert is erre kérni, inspirálni, és valami időtállóbbat létrehozni.