Tágasabb, magasabb, szélesebb teret szeretnénk, de a falak akadályt képeznek a vágyaink és a valóság között. Ekkor kerülhet sor az optikai csalásra, melyet a burkolatokkal is eljátszhatunk. Mutatjuk, hogyan.
Az egyik meghatározó lépés a burkolatszín és forma kiválasztása. Ennek illeszkednie kell otthonunk stílusához. Intenzív színek használatával energikus, hangulatos, vidám enteriőrt teremthetünk. Viszont arra figyeljünk, hogy a nagyon élénk színek a valódinál kisebbnek mutatják a teret. Akik a visszafogottabb és megnyugtatóbb színeket kedvelik, azok a natúr árnyalatokat, a fa és föld színeket, mintázatokat válasszák. Nem kell tartanunk attól, hogy a homogén színvilág unalmassá válik, mert a lerakási módozatokban lehetünk kreatívak csempéinket illetően.
A hosszanti irányban rakott halszálkamintás padlóburkolat optikalilag nyújta a teret. Ez a dekoratív sáv fogadja az ajtón belépőt. Bézses árnyalata még inkább kihangsúlyozza és kiemeli a két szürke színű, négyzet alakú burkolatcsíkból. Egyenlő oldalú (45x45 cm vagy 60x60 cm stb.) járólapok esetében a diagonál lerakási mód is nagyítja a teret. A legtöbb gyártó megadja, hogy milyen minimum és maximum méret között lehet eltolni a lapokat, ami nagy segítség a lerakási mód megtervezésénél.
Hangsúlyozhatunk beugró falszakaszokat, egy teljes falat vagy a zuhanyfülkét a burkolat segítségével. A betonhatású, nagy méretű szürke lapok monotonitását és ridegségét tökéletesen ellensúlyozzák a fa-hatású dekorációs sávok, ebben a wellness központban. Elegáns és exkluzív hatást kelt ez a kombináció.
Játékos és látványos megoldás a padlóburkolatot a falon folytatni, vagy eltérő formájú csempéket helyezni el egymás mellett. Ezzel kiemelhető a kívánt részlet, legyen szó egy étkezősarokról vagy a nappaliban, a fal mentén futó sávról.
A méhsejt formájú lapok egyre több helyen feltűnnek, magánlakásokban és bárokban, éttermekben is sokat látjuk őket.
Ez is érdekelhet
Egységes fal- és padlóburkolatot manapság a minimál lakásokban láthatunk. Ez a fajta egységesség, letisztultság a rendezettség érzetét nyújtja. Ha minta nélküli, egyszínű és világos a burkolat, akkor növeljük a térhatást. Sötétebb tónusú, osztott burkolattal viszont meghittebb, barátságosabb hangulatot teremthetünk.
A matt és fényes csempék párosítása jó választás, mert egyedi hatást kelt. Fontos tudni, hogy a matt burkolat felülete némileg érdes, ezért nehezebb a tisztántartása, mint a fényesnek. A fényes felületű anyagok némileg visszaverik a fényt, megsokszorozván ezzel a lámpák és a nap fényét. Az ornamentikus mintázat egyedivé és dekoratívvá tesz minden fürdőszobát vagy konyhát.
A burkolás magassága is egy érdekes és fontos kérdés. Régen mindig a mennyezetig burkoltak, ma ez már csak ritkán fordul elő. Most már az ajtó magasságát veszik alapul, ami általában 210 cm. Ezután a burkolólap mérete és a fuga-vastagság dönti el, hogy hogyan jön ki a lapok száma és ezzel a burkolási magasság. Vannak olyan helyzetek, amikor lejjebb is megállhatunk, illetve nem kötelező minden falszakaszt burkolni. Ahová nem ér el a víz, ott elegendő egy speciális, vízálló falfesték is.
Van egy fontos szabály, melyet ajánlott betartani: a padló és a fal ne legyen egyszerre, egyformán domináns. Döntsük el melyiket szeretnénk kiemelni!