Hozzuk ki a lehető legtöbbet a fürdőszobánkból! Tervezzünk átgondoltan és sok bosszúságot megspórolunk.
Amikor lakásunkba, házunkba fürdőszobát tervezünk, még jobban át kell gondolni, és megfontolni, mit hova helyezünk, mint egy átlagos lakószobánál. Itt minden tárgy fix helyet kap és csak nehezen korrigálható utólagosan.
A fürdőszoba berendezését alapvetően a alapterület határozza meg. Először is családon belül kell tisztázni, mi az amit mindenképpen szeretnénk: kád vagy zuhany, egy vagy két mosdó, a mosógépet is itt helyezzük el vagy a külön....
Ha eldöntöttük mit szeretnénk, a fürdőszoba kilalakítható úgy is, hogy még a legkisebb helyen is jól működjön és az egyéni ízléshez is alkalmazkodjon.
Nézzük a mosógép helyét
Nálunk automatikusan a fürdőszobába kerül, pedig háztartási helyiség híján elférne a konyhában, úgy, hogy a bútor részét képezi vagy az előszobában, közlekedőben, gardróbhelyiségben egy szekrényben is.
Kádat vagy zuhanyzót építsünk be?
Ez is egy sarkalatos pont és a legtöbb családban kompromisszumokat követel. Úgy gondoljuk, hogy a zuhany sokkal kisebb helyet foglal, tehát egyértelmű választás kis helyiség esetén. Valóban így van ez az alapterületet tekintve, de a teret a zuhanykabin sokkal jobban korlátozza, hiszen nem csak 60cm magasságig foglal helyet, hanem akadályozhat teljes embermagasságban, és optikailag is szűkebbnek érezhetjük a helyiséget. Mellette szóló érv, hogy a plusz alapterületen elhelyezhető más is:mosdó, wc vagy bidé.
Idős vagy mozgáskorlátozott emberek számára sokkal egyszerűbb a zuhany használata. A kádban lazítókat viszont nem tudjuk ész érvekkel meggyőzni, és ezt nem is kell erőltetni, hiszen az életminőséget befolyásoló komfortérzés alapvető szempont.
Dupla mosdó vagy elegendő egy is?
Sokan vágynak ilyen megoldásra, de ehhez tudni kell, hogy nagy alapterület kell, hiába árulnak készen ilyen mosdószekrényeket akár panelfürdőszobákhoz is, ha ezek nem használhatók. A két mosdónak akkor van létjogosultsága, ha két ember egy időben elfér előtte úgy is, hogy fogat mos, borotválkozik, sminkel, és mindeközben nem zavarják egymást. Ha ez nem biztosított, akkor fölösleges pénzkidobás.
A WC és a bidé helytakarékos elhelyezésére találták ki a kombinált egységeket. Ebből nem érdemes a legegyszerűbb hideg vizes darabokat megvásárolni, mert nem kellemes a használatuk. A WC és bidé egymás melletti elhelyezéséhez kényelmesen 160-180cm-nyi hely kell. Ha sok férfi tagja van a családnak és nem küzdünk a hely szűkével, akkor nagyon jó ötlet a pisszoár. Ezzel megoldjuk a „megint nem hajtottad le a Wc tetőt" problémát is.
Ez is érdekelhet
Bútorok
Mivel a napot a fürdőben kezdjük és ott is fejezzük be, és nincs mindig lehetőség több fürdő kialakítására, így már a tervezésnél elegendő tároló felületet kell biztosítani, hogy a család minden tagja számára legyen elkülöníthető tároló a saját tisztálkodó és szépítőszereinek. Jó megoldás a polcos rendszer különböző kosarakkal.
Burkolat
Ha nagyon kis alapterületű a fürdőszobánk a mennyezetig csempézés tágítja a teret, de ha normál méretű nem kell a mennyezetig csempézni, a mai trend szerint elegendő azokat a felületeket, amelyeket közvetlen víz ér. A kivitelezésben oda kell figyelni, hogy a fugáknak pontosan találkozniuk kell függőlegesen és vízszintesen is. A csaptelepek, egyéb kiállások és a lapok viszonya nem lehet esetleges. Nagyon csúnya, ha nem lapközépre vagy a fuga közepére esik egy-egy szerelvény. Erre sajnos nem minden burkoló figyel, ezért akinek nincs tervezője, az se sajnálja a plusz költséget, és legalább a lapkiosztást terveztesse meg a céggel, akitől vásárol.
A színválasztásnál is figyeljünk arra, hogy kis alapterületnél ne válasszunk nagyon erős színeket, és túl sötét árnyalatú csempéket. A világos, pasztell színű falak és a hasonló színű járólap tágítja a teret, és nagyobbá varázsolj a fürdőszobánkat.