A legalapvetőbb tisztálkodáshoz is eszközök kellenek, mondjuk egy vízzel teli öblös alkalmatosság, és mellé egy lúgos kémhatású felületaktív anyag. Az a kör alakú tál forma, amelyet jórészt mosdótálként használunk és ismerünk, már a civilizáció kezdete óta létezik.
A tisztálkodás ténylegesen higiénés tudatos céljai csak alig száz éve nyertek általános létjogosultságot, a világ civilizáltabb részein. Akkoriban még kevés lakásban volt külön fürdőszoba, így az állványon lévő mosdótálat többnyire valamelyik nem feltűnő sarokba állítva, jobb esetben egy függöny is jótékonyan eltakarta, pótolva a fürdő helyiséget.
Mindennapi igényeink
A mosdó tehát nagy utat járt be a kezdetektől napjainkig, de jelenléte – nyilvánvalóan – nélkülözhetetlen. A kereskedelemben többféle korszerű, a mai igényeknek és építési elveknek megfelelő mosdótál kapható. Talán legmegfelelőbb a méret szerinti osztályozás. Az egészen kicsi, a vécé helyiségben is elférő kézmosóktól az óriási, akár két tálas, kétszemélyes változatokig, a különféle stílusokhoz igazodó szaniter mosdótálak között válogathatunk.
A szerelés szempontjából vannak a régi típusú konzolos, azután a csavarokkal közvetlenül a falra függeszthető, illetve a pultra vagy bútorra rá, esetleg pultba és bútorba, továbbá a pult lapja alá építhető mosdók.
A fém‑konzolos (réz, vas, alumínium) megoldásokat hajdanán elsősorban közintézményekben alkalmazták a strapabírásuk végett, de lakásokban is találkozhattunk vele. A következő fejlődési pont a falra szerelt mosdók új világa, melyeket közvetlenül (többnyire kettő) csavarral erősítenek fel. A mosdólábnak, porcelán szifontakarónak leginkább design szerepe van.
A beépíthető, besüllyeszthető mosdók elhelyezésére szinte végtelen lehetőség és ötlet kínálkozik, a fa szekrénykéktől, a kőből, téglából épült és bármivel lefedett mosdópultokig. Az ilyen megoldások előnye, hogy praktikusan lehet a nagy felületű pultra pakolni, és a pult alatt mosószereket, egyéb pipere holmikat tárolni.
Külön kategória a nagy egyoldali vagy kétoldali porcelán rakodófelületű, úgynevezett szárnyas mosdók, amelyek szépek és praktikusak is, kissé magasabb árfekvésben. Találhatunk bútorba építhető és támasztó lábbal, kerettel ellátott változatot is.
Különleges fantázia vonalvezetésű, extravagáns, aszimmetrikus mosdókkal is gyakran megjelennek a nevesebb gyártók, a design és a magasabb előállítási költségeket azonban meg kell fizetni.
Ez is érdekelhet
A lavór-forma visszatért
A legújabb kor modernizmusa minden lehető praktikus és célszerű formát, funkciót kitalált, és megvalósított a mosdótálakkal kapcsolatban. A formatervezők kiaknázták az elképzelhető összes lehetőséget, de egyszer csak a csüggedt designerek újabb ötletek híján nosztalgiát kezdtek érezni a jó öreg lavór iránt, és újraélesztették a formációt a mai igényes komfort elvárásoknak is megfelelve.
Egyszerűen fogták a régi lavór-, illetve mosdótál-formát és rátették egy hokedlire, esetleg asztalkára, vagy szekrénykére, pultra. Természetesen a régies, romantikus forma mögött korszerű bekötések, hideg‑meleg folyóvíz, és kiváltképp a csatornázott lefolyó is rejtőzik. Ebben a kategóriában nagyon sokféle extravagáns és különleges anyagú, színes, metálos, avagy repesztett hatású üveg, alabástrom, gránit és egyéb kőzetből kivájt darabot is találunk, a kerámiák mellett. Nem ritka a vízhatlanított fa, illetve bambuszból készült darab sem.
Az új ráépíthető tálakhoz új magasított szárú, vagy a falba csatlakozó csapokat is terveztek. A ráépíthető mosdótálak előnye, hogy a súlyuk nem a falat, hanem a tartó bútor elemet terheli, lehetővé téve a térbe állítást is. Léteznek persze helytakarékos, teljesen falra szerelhető extra design konzolos változatok is.
Számtalan, fürdőszobával kapcsolatos ötlet található Inspirációtár oldalunkon.