Lakásátalakításoknál vagy gyakran térnyerés céljából sokan megszüntetik a fürdőkádat és beérik egy zuhanyzóval. Rossz választás. Egy fürdőkádban lehet zuhanyozni is, de egy zuhanyzóban nem lehet fürdeni, a szó hagyományos értelmében. Tehát éljen a fürdőkád, ha még oly pici is!
Az új tervezésű és építésű összkomfortos házak, lakások opciósan tartalmazzák a fürdőkádat, a hozzá járó hideg-meleg folyóvíz ellátással. Talán a kifejezetten kis alapterületű garzon lakások vannak csak zuhanyzóval ellátva, de inkább ilyen esetekben is legalább ülőkád megléte a jellemzőbb. Egy fürdőkád elhelyezéséhez, beépítéséhez főleg egy új telepítésnél meg kell teremteni a feltételeket. Statikailag teherbíró területre kell kerülnie, hiszen vízzel telve óriási lesz a súlya.
Mire figyeljünk a vásárlásnál?
Ha már lehetőségünk van személyesen intézni a kádvásárlást egy nagy bemutatóteremben, akkor ki ne hagyjuk, hogy szárazon beleüljünk az esélyes darabokba. Már csak heccnek is jó, de így mindenképpen fel tudjuk mérni, hogy megfelelő lesz-e a testi dimenzióinkhoz? Ha szeretünk párosan fürdeni, nem árt, ha partnerünk is részt vesz ebben a derűs tesztelésben. Ilyen esetben, mivel leginkább egymással szemben ülünk, ne válasszunk olyan kádat aminek a végében van a túlfolyó és a lefolyó, vagy rosszabb esetben a csaptelep is, hanem mindez valamelyik oldalra kerüljön, hogy ne nyomja hátainkat.
A fürdőszobáink gyakran kis mérete jelentősen leszűkíti a lehetőségeket, de a nagyon változatos méretű és formájú, sőt anyagú kínálatban mindenki megtalálhatja a megfelelőt.
Kád alaptípusok választása
Anyaguk szerint
A zománcozott lemezkádak acéllemezből készülnek, amelyre zománcréteget (egyfajta üveg) égetnek. Előnyük az alacsony áruk, a könnyű kezelhetőség, tisztíthatóság, és viszonylag kis önsúly. Egyes gyártóknál még sarokkád is szerepel a kínálatában, jóval magasabb árban.
Az akrilkádak ma már a népszerűbbek. A legolcsóbb, néhány tízezer forintba kerülő névtelen modellek egyszerű sérülékeny műanyagból készülnek. Jobban járunk, ha ezen az áron inkább a lemezkádak közül választunk.
A kétrétegű kádak képviselik a következő fokozatot. Itt az alsó réteg sötét színű olcsóbb műanyagból készül, amelynek tartó és merevítő szerepe is van. Erre kerül a felső akrilborítás.
A neves gyártók tömör akrilból készítik kádjaikat. Élettartamuk elég hosszú, felületük szépségét gondos kezeléssel sokáig élvezhetjük. Ezekből igen nagy a méret és formaválaszték.
A quaryl az újabb anyagok közül, amely akril és porcelán keverékéből áll. Rendkívül szilárd és formatartó, felülete a porcelán szaniterekéhez hasonlóan sima és csillogó. Nem olcsók, de a tartósságot és az esztétikumot előnyben részesítő vásárlók számára mégis megfontolandók lehetnek.
Ez is érdekelhet
Forma szerint
Szabványos, standard egyenes kádak
- A szabványos téglalap alakú egyenes kádak vízkihasználása gazdaságos, a magasabb testalkatúak is könnyen ki tudnak benne nyújtózni. Ez a legelterjedtebb típus, mindenki talál a testalkatához illő méretűt. Megfelelő körbeépítéssel lehet térbe is helyezni, de vannak kifejezetten térbe helyezhető lábakon álló változatok, lehetnek kerekített végekkel, ovális fazonban is.
Sarokkád
- A sarokkádak felülete elég nagy, mégis jó választásnak bizonyulhat különleges méretű hosszú, keskeny fürdőszobákba. Sokan kedvelik, mert alkalmas többszemélyes fürdőzésre is. Hátránya, hogy sok víz kell hozzá a nagyobb űrméret miatt. Kifejezetten valamelyik sarokba való beépítésre alkalmas, saját íves előlappal, vagy épített burkolattal.
Magasított szélű fürdőkád
- Tulajdonképpen a térbe állított kádak egyik változata, amit sokan kedvelnek. Egy hajó orrához hasonlóan háttámlaszerű magasítás van a fejrésznél, de gyakran a lábaknál is. A nosztalgikusan elegáns hullám vonalú kialakítás a fürdőzőt félig ülő helyzetben tartja. Tökéletes azoknak, akik hosszasan áztatva magukat szeretnek olvasni, zenét hallgatni, vagy tévét nézni fürdőzés alkalmával. Hajdanán rézből, majd horganyból, horganyzott bádogból is készítették, de találkozhatunk már fából készülttel is.
A fürdőkád mérete
A 140 cm-nél kisebbek az ülőkádak, a 160 cm-esben már félig feküdni is lehet, de igazán a 170-180 cm hosszú, legalább 75 cm széles kádak a kényelmesek. Praktikusak, divatosak, és nagyon mutatósak az úgynevezett sarokkádak. Közülük az aszimmetrikus változatok valamivel helytakarékosabbak. Ha másodmagunkkal fürdünk, legalább 140 x 140 cm-es sarokkádra lesz szükség.
Számtalan fürdőszobával kapcsolatos ötlet található az Inspirációtárban.