A főzési folyamatban közvetlenül nem használatosak ezért sokan úgy gondolják, hogy szükségtelenek. Hogy ebben mi az igazság, azt konyhája és a konyhát használója válogatja. Nézzük meg, hogy mi a páraelszívók alapvető feladata.
A konyhában a főzés gyakran intenzív – kellemes vagy kellemetlen – étel illatok terjengésével és komoly vízpára képződéssel is járhat. A tűzhelyek, főzőlapok fölé szerelt páraelszívó készülékek hatékonyan segíthetnek azok eltávolításában.
Tévesen szagelszívónak is nevezik, ami annyiból nem korrekt, hogy a szagokat nehéz elszívni bár az intenzív légáramlással és a gőzzel együtt azok jó része is kikerülhet a konyhából. Sokkal fontosabb talán a páraelszívó tulajdonság, mely így jelentősen megkíméli a bútorokat, a falakat és egyéb tárgyakat a párás zsírszemcsék lerakódásától, és a benti levegő páratartalmára is kedvező hatással van. Egyes kis teakonyhákban, vagy ahol nagyon ritkán és keveset főznek és inkább mikróban melegítenek, talán elhagyható.
A készülék funkciói alapvetően két feladatra oszlanak
- Elszívó funkció: a nem kívánatos szagok, gőzök eltávolítása
- Belsőépítészeti, lakberendezési esztétikai funkció
Elszívó funkció
Az elszívó funkció a készülékek működésének alapja, hiszen erre a célra vásároljuk. Vegyük sorra, melyek lehetnek a hatékony elszívás előnyei.
Kevesebb ételszag a lakásban
- Optimális teljesítményű, helyesen telepített készülék hatásosan távolítja el a nem kívánatos illatokat.
Óvja a bútorokat a gőztől, kevésbé válik le a fóliázás, vagy a furnér
- A bútorok egyik fő ellensége a gőz. A szekrényelemek frontjainak vákuumozott fóliái vagy a furnér elemek idővel könnyen leválnak, ha rendszeresen gőzzel érintkeznek.
Megkíméli a falakat a párakicsapódástól, a penésztől és a kosztól
- A gőz könnyen kicsapódik a hidegebb falfelületeken, hőhidakon. A főzési pára mikroszkopikus zsírcseppeket is tartalmaz, mely hosszú idő alatt egy vékony nehezen lemosható réteget alkot a környező felületeken.
A főzés közben keletkező túlzott meleget is csökkenti
- Sok hő keletkezik főzés közben, mely a helyiséget is erősen melegítheti, nagy részét az optimális teljesítményű elszívó eltávolítja.
Kellemesebb az otthonunk légköre, főleg az egyterű lakásokban
- A ma divatos amerikai konyháknál különösen fontos, hogy a főzési területről ne nagyon terjedjenek szét a szagok és a vízpára.
Kevesebbet kell szellőztetni az ablakon, ez télen előny
- A hatékony szag és páraelszívás miatt ritkábban kell ablakot nyitni.
Kényelmesebb a főzés gomolygó gőz nélkül
- Az intenzív vízforralással és páraképződéssel járó főzési folyamatok zavarhatják a munkafolyamatok végrehajtását.
Főzés után gyorsabban helyreáll a lakás szokásos légköre
- A főzési folyamatok befejezése után működtetett elszívó szépen kiszellőzteti a helyiséget. Ez a szellőztető funkció általában 15 perc után automatikusan kikapcsol.
Úgy illik, hogy megvizsgáljuk a lehetséges hátrányokat is.
Időnként tisztítani kell vagy cserélni a koszolódó szűrőket
- A legegyszerűbb papírszűrős változatoknál és a szénszűrős típusoknál is cserélni kell a szűrőt, megfelelő időközönként. A fémszita szűrős készülékeknél, a mosogatógépben jól elvégezhető a tisztítás.
- Kívülről is tisztítani kell néha
A mikroszkopikus zsíros páraszemcsék a készülékre is felrakódnak, egy makacs filmréteget képezve, melyet időnként el kell távolítani. Egyes tapasztalatok szerint erre legalkalmasabb a szalmiákszesz, megkíméli a készülék felületét, a lakkozást.
- Áramot fogyaszt
Mivel a készülékek használata csak időleges, többnyire a főzés idejére korlátozódik, így a fogyasztása nem jelentős, még a világítási funkciót hozzá számítva sem.
- Hangja van
Talán a leggyakoribb kifogás a páraelszívókkal kapcsolatban. Az olcsóbb készülékek főleg magasabb teljesítményre kapcsolva valóban hangosak lehetnek. A motor zaját felerősítheti a levegőt elvezető csővezeték. A drágább készüléknek csendesebb motorja van, és rendelkeznek belső hangelnyelő panelekkel is. A legcsendesebb megoldást a külső motoros típusok jelentik, ahol a zajt keltő turbinaegység a falon, illetve épületen kívülre kerül.
Úgy tűnik többségben vannak az előnyös tulajdonságok, ami persze nem csoda, hiszen éppen erre lettek kifejlesztve ezek a készülékek.
Ez is érdekelhet
Esztétikai funkció
A többé‑kevésbé bonyolult műszaki szerkezeten és a funkciókon túl a páraelszívók komoly lakberendezési látványelemek lehetnek. Különösen a kürtős, rozsdamentes fém burkolatú, esetleg üveg ernyővel kombinált változatok, melyek önmagukban is nagyon esztétikusak.
Emeli a konyha látvány minőségét
- A bútorhoz és a többi készülékhez illő, szépen tervezett és kivitelezett elszívó egyértelműen megkoronázza a konyhánk összképét. Ez még a kürtőbe beépített, rejtett, vagy a kihúzható teleszkópos változatoknál is így van, hiszen legalább a korszerű vezérlőpanel látszik. Magasabb kategóriához távirányító is tartozik.
Megvilágítja a főzési területet
- Már a legolcsóbb árfekvésű elszívók is rendelkeznek fényforrásokkal, hogy elegendő megvilágítás legyen a főzéshez. Ez lehet kiviteltől, márkától függően hagyományos, vagy valamilyen halogén izzós, de már LED fényekkel is elérhetők. Magasabb kategóriában a fényerő is szabályozható.