Az elektromos kiállások, dugaljak helyének kijelölése, az álmennyezetbe, bútorba épített világítás előkészítése, a különféle készülékekhez szükséges csatlakozások elhelyezése nem könnyű feladat, gondos tervezést igényel.
Akkor kezdjünk neki az elektromos tervezésnek, amikor már pontosan letisztáztuk minden bútor helyét, méretét. Csakis ennek ismeretében, azaz a berendezési alaprajzot alapul véve garantálható, hogy minden kiállás, konnektor a megfelelő helyre kerüljön.
Különösen fontos például az étkezőasztal helyének kijelölése és méretének ismerete. Nagyon meghitté teszi az étkezőt, ha az asztal fölé egy lámpát lógatunk, ehhez azonban pontosan el kell találunk az asztal közepét, különben zavaró lesz a látvány.
Alapszabály, hogy konnektorból sohasem lehet elég. Nem is gondolnánk, hogy mennyi jól elhelyezett dugaljra van szükség ahhoz, hogy a háztartásunk flottul, hosszabbítók indadzsungele nélkül működhessen. Mindenképpen gondoljunk minden helyiségben a porszívóra. Ha nincs központi porszívónk, akkor bizony csatlakoztatni kell a gépet takarításkor, lehetőleg olyan helyen, ahol semmilyen bútor nem akadályozza majd a vezeték útját, és nem verünk le vele semmit mozgás közben. Jó ötlet lehet az is, ha a villanykapcsolók mellé teszünk egyet-egyet, így biztosan kéznél lesz.
Különösen sok konnektorra lesz szükségünk a dolgozószobában, a konyhában és a fürdőszobában. Gondoljunk azokra a készülékeinkre, amelyeket állandóan töltenünk kell, ezeknek érdemes egy-egy saját dugaljat szánni. Ilyenek például a fürdőszobában az elektromos fogkefék, a borotva. A konyhában, ha gyakran használjuk a kávéfőzőt, vízforralót, pirítót és mindig elől vannak, nekik is jár egy-egy csatalakozási lehetőség. És ehhez jönnek az alkalomszerűen használt szerkezetek: a turmix, a robotgép, illetve a fürdőben a hajszárító, hajsütővas. Vannak olyan eszközeink is, amelyeket alkalmanként kell feltölteni, pl. a mobiltelefonok, ám azokból általában családon belül több is akad általában, ezek töltőhelyeiről is gondoskodjunk.
A nagy háztartási gépek konnektorait lehetőleg ne a készülék mögé kérjük, mert akkor nem tudjuk kezelni! A hűtőszekrényt, mosogatógépet nem tudjuk áramtalanítani, ha hosszabb időre elutazunk.
A kapcsolók helyének kijelölése legalább ilyen fontos feladat és az is komoly átgondolást kíván, melyiket kérjük alternatív kapcsolási móddal. Érdemes ilyet szereltetni a bejárathoz, illetve az előszoba végére, a nappali kezdetéhez, és nagyon nagy kényelmet jelent (akárcsak a jobb szállodákban) ha a hálószoba ajtaja és az éjjeliszekrény mellett is van egy-egy alternatív kapcsoló, így nem kell felkelnünk az ágyból, ha le akarjuk kapcsolni a hálószobai világítást.
Ez is érdekelhet
Tervezzük meg jó előre a hangszórók, erősítők, a házi mozi-rendszerhez szükséges elemek pontos helyét, még akkor is, ha egyelőre nincs ilyenünk, és csak a jövőben tervezünk beszerezni egyet. Így ugyanis nem kell majd akkor kívül vezetékezni vagy utólag falat vésni.
Ugyanez vonatkozik a klíma helyére is. Érdemes egy elektromos kiállást készíttetni (persze a csövezéssel együtt) a tervezett légkondicionáló helyére is, még akkor is, ha egyelőre nem akarjuk beszereltetni. Akkor, ha a következő nyáron kiderül, hogy elviselhetetlen a hőség, nincs más dolgunk, mint beköttetni.