A fürdőszoba felújítása költséges és rendkívül munkaigényes feladat. Számos, nagy erőfeszítéssel járó és napokig tartó, pénzigényes munkát foglal magában, és akkor még a törmelékről, porról és zajról nem is beszéltünk. Ezért, ha már eldöntötte, hogy felújítja fürdőszobáját, érdemes lépésről lépésre haladva, szabályosan elvégezni. Cikkünk folytatásában végigvezetjük a sikeres fürdőszoba-felújításhoz vezető úton.
Legtöbben tízévente egyszer végeznek fürdőszoba-felújítást, elsősorban azért, mert költséges és összetett folyamat. A fürdőszoba-felújítás leggyakoribb okai: ha a fürdőszoba lepusztult állapotban van, illetve a csempén és a szanitereken jól látható sérülések keletkeztek; amikor változtatni szeretnének a fürdőszoba jelenlegi kinézetén; amikor a funkcionalitás növelése érdekében megváltoztatnák az elemek elrendezését, vagy ha a fürdőkádat zuhanykabinra cserélnék, de fordítva is lehetséges, amikor a zuhanykabin helyett a fürdőkád kényelmét részesítik előnyben; amikor az ingatlant eladják vagy kiadják, és növelni szeretnék a piaci értékét.
Mielőtt belevágna a felújítás „kalandjába”, alaposan gondolja át, mi a célja, mit szeretne elérni a fürdőszoba felújításával. A funkcionalitással van gondja, vagy csak az esztétikával? Milyen problémákat szükséges megoldani a fürdőszoba felújításával?
Ez is érdekelhet
A fürdőszoba jelenlegi állapotától függ, hogy a felújítás milyen munkákat tartalmaz, de legtöbb esetben a következő lépések szükségesek:
- Az elhasználódott csempék és szaniterek eltávolítása
A fürdőszoba felújítása általában a repedt, törött csempék, valamint a szaniterek, például a zuhanykabin/fürdőkád, mosdókagyló, vécécsésze eltávolításával kezdődik. Összességében mindenképpen sok porra és zajra számíthat. A munka folytatása előtt fontos, hogy a keletkezett törmeléket eltávolítsa. - A régi csövek cseréje
Amennyiben a meglévő víz- és szennyvízrendszerek jó állapotban vannak, ez a lépés elhagyható. Mivel azonban a fürdőszoba felújítására valóban ritkán kerül sor, a jövőbeni nagyobb problémák (például vízszivárgások vagy csőtörések) elkerülése érdekében érdemes kicserélni a már meglévő vezetékeket. A vízvezeték-szerelők előre meghatározott terv szerint telepítik az új csöveket, hogy megfelelő vízáramlást és vízelvezetést biztosítsanak azokon a helyeken, ahová a zuhanykabin vagy fürdőkád, a mosdó, vécé kerül.
A fürdőszoba felújítása során a további dugaszoló aljzatok és a világítás telepítésekor szükség lehet villanyszerelőre is, aki elvégzi a vízmelegítő és mosógép vezetékeinek cseréjét is, vagy csak egyszerűen ellenőrzi az elektromos vezetékeket.
- Vízszigetelés
Ezután következik a fürdőszoba felújításának legfontosabb lépése: a vízszigetelés beépítése. A régi padlóburkolat eltávolítását követően az aljzatot alaposan megtisztítják és kiegyenlítik, majd elvégzik a vízszigetelést. Ezt vízvezeték-szerelők vagy burkolók végezhetik. A vízszigetelést általában két rétegben alkalmazzák. A vízszigetelés legfontosabb pontjai a padló és a fal közötti illesztések. A vízszigetelés célja, hogy megakadályozza a víz áthatolását a falakon és csempéken. - Burkolás
A következő lépések már a helyiség esztétikájára vonatkoznak. Miután az aljzatot előkészítették és a vízszigetelést is elvégezték, a következő feladat a burkolás. A csempe felragasztása a fal teljes magasságában, de akár csak a falmagasság feléig lehetséges.
Léteznek további, azonban költségesebb megoldások is. A megfelelő burkolat kiválasztásában, valamint a szükséges anyagmennyiséggel kapcsolatban kérje burkolók tanácsát. A fürdőszoba azon részeire, amelyekre nem kerül burkolat, festés vár. Tekintettel arra, hogy a fürdőszoba a lakás legnedvesebb helyisége, erre a célra speciális nedvességálló és vízálló festékeket alkalmaznak.