Egy kültéri konyha lehet nagyon hangulatos, de a mindennapi sütés, főzés nem mindig zökkenőmentes. Az egyik legnagyobb hátrány, az időjárás kiszámíthatatlansága. Egy hirtelen jött zápor vagy erős szél megnehezítheti a szabadtéri kulináris élvezeteket. Mutatjuk, hogyan minimalizáljuk a kellemetlenségeket és miképpen maxoljuk ki az előnyöket.
A kültéri konyhai kellékek, készülékek költségesek lehetnek, akárcsak a kapcsolódó infrastruktúra (elektromos- és vízvezeték). Ahhoz, hogy kerti kültéri konyhánk a lehető legtovább használható maradjon, érdemes beruházni a megfelelő burkolatba. Szükségünk lehet speciális felszerelésre is, például pizzasütőre, füstölőre vagy forgósütőre – olyan dolgokra, amelyeknek valószínűleg nincs helyük a belső konyhában. Ha a nyári hónapokban a szabadban főzünk, segíthet hűvösen tartani a belső tereket.
Hol érdemes a kültéri konyhát kialakítani?
Ez a kert méretétől és alakjától függ. Ideális esetben közel van a házhoz, de nem feltétlenül az ajtó mellett. Ha nem akarjuk, hogy a füst, vagy a főtt étel illata visszaszálljon a házba, tervezzük néhány lépéssel odébb, akár a kert végébe.
Mi kell a kerti főző térhez?
Legjobb egy konyha szigetet felszerelni erre a célra. Alakítsunk ki elegendő munkafelületet az ételek előkészítéséhez. Gondoljunk a zöldségek, gyümölcsök mosására, majd az edények mosogatására is.
Hogyan lássuk el árammal a kültéri konyhát?
Ez az a része a kültéri konyhának, amely megfelelő tervezést igényel. Ha csak szenes grillsütőt szeretnénk lámpák, mosogató vagy hűtőszekrény nélkül, akkor nincs gond. A gázsütőhöz azonban gázvezeték-hosszabbítást kell vezetni a háztól a kertig, a mosogatót vízvezetékre, a lámpákat vagy a hűtőszekrényt pedig elektromos hálózatra kell csatlakoztatni. Egy teljesen elektromos kültéri konyhához új áramköri panelre lehet szükség, hogy csökkentsük a ház terhelését. Ezekhez már szakemberre lehet szükség.