Idén a négygyermekes pécsi Merényi Péter és felesége Merényiné dr. Dombi Zsuzsanna nyert a NagyCsaládiHáz pályázaton, amelyet hét építőanyag-gyártó cég – Baumit Kft., Hella Árnyékolástechnikai Kft., Hörmann Hungária Kft., Schiedel Kéménygyár Kft., Tondach Magyarország Zrt., Villeroy & Boch Magyarország Kft., Wienerberger Téglaipari Zrt. – és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a NOE irt ki.
A házépítés nem egyszerű feladat, a gond, hogy Merényiék kifogtak egy lelkiismeretlen kőművest, aki rosszul készítette el az alapot. Az idő megy, a pénz fogy, és most már az új kőműves készíti az új alapot.
Mérlegelve az építkezés fontosságát, saját időmet és szakértelmemet, felfogadtam egy műszaki ellenőrt – meséli Merényi Péter. Így, a felelős műszaki vezető mellett ő a mi érdekeinket képviselve követi az építkezés menetét.
Április 26-án az alapárok egy részét betonozták, majd megkezdték a lábazati fal készítését zsaluelemekből. A nyugati oldalon, ahol a legmélyebb rész található, a +/– 0,0 alatt úgy 4 méterrel, tehát ezen lesz majd a legnagyobb a teher.
Május 2-án földnedves betonnal kitöltötték a zsaluköveket – ezen a napon a felelős műszaki vezető lázasan feküdt. Már korábban sem tetszett nekem minden, ezért az előző napon megkértem a műszaki ellenőrt, hogy menjen föl a helyszínre. Szerencsémre épp akkor érkezett, amikor a segédmunkás a zsaluelemekbe nem csömöszöléssel vagy vibrálással, dolgozta be a betont, hanem vízsugárral belemosta. Ezzel együtt persze a cementet meg kimosta. Az ellenőr utasította az emberek, hogy az élőírásoknak megfelelően folytassák a munkát, de nyilván amint elment a saját fejük után folytatták. Mindezt az a kőműves tette, akit ajánlottak, és annyira dicsértek, csak éppen a mi építkezésünkön sietett...
Másnap a statikus négy helyen feltárta a betont, és megállapította, hogy több helyen C-12-es helyett, legfeljebb C-4 a beton minősége. Én magam hetekkel később még puszta kézzel illetve a bicskámmal kavicsokat tudtam kikaparni. Persze a kőműves szerint a három mérnök közül senki sem értett a kivitelezéshez, csak ő. Sem az okozott kárt nem volt hajlandó megfizetni, sem a bér előlegként kapott pénzt, 150 ezer forintot nem adta vissza.
Ezután következtek a jogász barátok, ügyvéd, igazságügyi mérnök szakértő és a többiek. Annyit sikerült elérni, hogy a betont kifizette és valamennyi pénzt visszaadott. A sajnálatos helyzet az, hogy a nevén nincs tulajdon, így hiába nyernék pert ellene, évekig nem lenne belőle pénz.
Ez is érdekelhet
Azóta sikerült új kivitelezőt találnom, akivel már korábban a belső munkákról tárgyaltam, és lelkiismeretesnek, becsületesnek ismertem meg. Ő arra kért, hogy készíttessek kiviteli tervet, mert semmiképp sem szeretné, ha a helyszínen rögtönöznének az emberek. Ezt a feladatot a műszaki ellenőr vállalta, aki néhány változtatást is javasolt.
Először is a tető széles, több mint 9 méter, ezért ott statikai tervet kért. Továbbá a szép panoráma miatt nagyobb ablakokat javasolt. A vége az lett, hogy eléggé sok minden megváltozott. Persze a ház mérete, alaprajza maradt, de például sikerült úgy sakkozni – egy jogszabály változás adta lehetőséggel élve –, hogy a beépítési százalékot megtartva, mégis szép, nagy erkélyünk lett. Ezen kívül második ütemben megépülőként (tehát majd egyszer…) a tetőtér beépítését is megterveztük. E miatt új statikai terv kell, tehát előző kidobott pénz… Hosszas birkózás után épp a most írtuk alá a tervmódosítást.
Ezalatt le- és ki lett bontva minden, a házat újra kitűztük, az árkot újra ástuk. És most újra megkezdődtek a munkák: a ház déli oldalán lévő árok lett lépcsősen betonnal feltöltve.
Az erkély pilléreinek a helyét kiásták, és készülnek a földmunkát. Sajnos a talaj palás homokkő és márga, ráadásul pont úgy áll, hogy megcsúszhat, ha vizet kap. Ezért nagyon komoly alapot kell készíteni, 80 cm helyenként 1 méter szélességben, plusz a vasalás körülbelül 2700 kg. A műszaki ellenőr, akinek szintén a hegyen áll a háza, azt mondta, hogy egy itteni ház alapjának és közművének az árából az Alföldön akár egy egész házat vehetünk. Remélem túlzott. A hegy az ilyen.
A mixer és betonpumpa nem is tud, nem is mer bejönni, ezért a kis dömper viszi a betont a helyszínre. Folytatjuk a betonozást. Szereztem némi tört beton és követ a hízlaláshoz. Holnap lehet, hogy még sikerül hozatni valamennyit – fejezi be a legújabb beszámolóját Merényi Péter.