Az egyik legismertebb, hazai gyártású kerámia burkolat készítésének rejtelmeibe kalauzol az izgalmas videó.
Hallgassa meg a cikket MP3 formátumban!
A romhányi üzemben készülő padlólapok alapanyagai: a különféle agyagok, a kaolin, földpát és egyéb olvasztó anyagok. A bemérés után ezeket a komponenseket egy szállítószalag továbbítja a folyamatosan őrlő malomba. Az egymással összekapcsolt két, gumibélésű malom a folytonos áramlás érdekében 2 fokos szögben lejt és óránként 9-10 tonna szárazanyagot őröl meg. A magas aluminiumoxid tartalmú őrlőtest idővel belekopik az őrleménybe, ezért pótolni kell.
A megőrölt alapanyagot aztán egy másik óriástartályban, az atomizerben, porlasztva szárítják, majd pihentetés után a 6% nedvességtartalmú, finom szemcséjű por a présgépbe kerül. Ezt dolgozza össze a hidraulikus prés burkolólappá, amit sorjáznak, tisztítanak, megfordítanak. Az ekkor még laza szerkezetű lap az égetéskor nyeri majd el végső szilárdságát.
A lepréselt lap a szárítón áthaladva érkezik a mázolószalagra. Itt az első lépés a lap felületének további tisztítása és egy enyhe nedvesítés, melynek célja, a máz egyenletes eloszlatása a felületen. Az alaptest és a máz közé egyes termékeknél egy köztes réteg is kerül. Ez az engób, más néven alapmáz, mely segíti a máz megfelelő illeszkedését és fedését.
Maga a máz egy speciális üveg un. Fritt plusz különböző alapanyagok, esetleg színtestek vízzel történő finom őrléséből keletkező iszap. Az alapanyagok típusával, mennyiségével alakítható a máz transzparenciája, matt vagy fényes finise, illetve színe. A szárítóból kiérkező meleg lapról a nedvesség pillanatok alatt elpárolog, így szárazon érkezik a dekoráló egységhez, ahol digitális nyomtatással kapja meg a különböző, változatos megjelenésű designt. Utolsó lépésként a padlólap megfelelő kopásállóságát biztosító mázréteg felvitele következik.
Ezután a termék a tárolóegységhez érkezik. A kész, mázas nyersterméket robot teszi a kialakított tároló helyekre. A romhányi üzemben mindennapos a beprogramozott útvonalakon haladó robotok látványa és van is dolguk, hiszen itt naponta több ezer négyzetméter burkolólap készül el.
A kemence 2 önálló csatornával rendelkezik, azaz párhuzamosan akár két, eltérő formátum égetése sem jelent akadályt. Az üzemben gyártott termékek un. egyszer égetéses technológiával készülnek: egy lépésben történik az alaptest és a máz kiégetése. Az égetési ciklus a termék méretétől, vastagságától függően változhat, általában 55-58 perc, az égetési csúcshőmérséklet 1180 C fok. Ugyancsak megjelennek a robotok és az égetett terméket a tárolókba, majd a programnak megfelelően a válogatógéphez helyezik.
Ez is érdekelhet
Hogy folyamatosan megfelelő minőségű termék készüljön, fontos a rendszeres ellenőrzés. A legyártott alapanyagokból időről-időre mintavétellel tesztelik az alkotóelemek fizikai tulajdonságait, tolómérővel lemérik a lap hosszúságát, szélességét, magasságát, vizsgálják a hajlítószilárdságot és a kopásállóságot is. A csomagolás előtti válogatáson minden termék átesik. A válogató gép felületet és alakot is vizsgál, külön ügyelve az élekre, domborúságra, homorúságra. Az ellenőrzés során 3 szkenner hasonlítja össze a lapok felületét és színárnyalatát az etalonnal. Eltérés esetén döntést hoz arról, hogy az adott lap selejt, vagy a nem kifogástalan, de még értékesíthető termék kategóriába kerüljön-e.
2. lépésben egy 5 ponton mérő optikai rendszer segítségével a gép leméri a lap éleinek hosszúságát és domborúságát. Amennyiben a lap mindkét mérési ponton megfelel a kritériumoknak, akkor 1. osztályú termékként csomagolja. Ha valamelyik ponton eltérést tapasztal, de még nem selejt, szintén becsomagolja, de már alacsonyabb osztályú, úgynevezett MS kategóriába sorolja, a hibahatáron túli terméket viszont selejtnek ítéli és kidobja. A csomagolás befejeztével egy robot a megfelelő raklapra helyezi a termékeket. Minden dobozon jól látható az osztály, méret, kaliber, kopásállóság és a színárnyalat jelölése.