Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

A gipszkarton ezer arca

A modern építészet által leggyakrabban alkalmazott építőanyagról van szó, melynek a felhasználása számtalan lehetőséget kínál építkezéseknél, felújításoknál, átalakításoknál.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

A gipsz alapú építőanyagokat már az ókori Egyiptomban is használtak, de ott alakult ki a gipsz kristályos, magas hőmérsékleten kiégetett formájának, az alabástrom gipsznek a használata is. Később szobrok mintázásához, öntőformaként, ornamentikák készítésére használták. A gipszkarton gipszből, aprított papírból és perlitből álló építőipari alapanyag.

Az épületbelsőben a gipszet a díszítésen túl vakolásra, felületképzésre használjuk. Az emberek hamar felfedezték, hogy a gipszes vakolatok nagymértékben növelik az épület egyes szerkezeteinek, például a fafödémeknek a tűzállóságát, mivel anyaguk nem ég, sőt csökkenti az égés hőjét, mivel minden gipszes anyag kötött kristályvizet tartalmaz, és ennek elpárolgásáig a hőmérséklet nem emelkedik. Ennek eredményeként gipsztáblákat kezdtek alkalmazni az acélszerkezetű toronyházak tűzvédelmére is. S amikor a gipsztáblák papírköpenybe öntésével azok húzó-hajlító szilárdságát megnövelték, megszületett a gipszkartonlap. A háború után a gipszkarton lemezeket Ausztriába áttelepült rigai mesterek kezdték gyártani.

kivitelezes_felujitas

A szárazépítés teszi lehetővé, hogy – szó szerint – máról holnapra készíthetünk vele szerkezeteket, épületeket. Néhány érv a gipszkarton lapok használata mellett: könnyű, kis szállítási költségű építőanyag; válaszfal, álmennyezet, tetőtér beépítés szerkezeteként egyaránt használható. A gipszkarton lapokkal az építés egyszerű, alkalmas házilagos kivitelezésre is, ugyanakkor hatékony, gyors, és a szerkezetek méretpontosak. A szárazépítési technológiával nem viszünk fölösleges vizet a belső terekbe, a munka gyorsan és tisztán elvégezhető, rövid ideig tart, és a helyiségek azonnal beköltözhetők. Egy családi ház esetén az építési időt hónapokkal rövidítheti le a száraz szerkezetek alkalmazása.

Válaszfalként

Válaszfal építése esetén mind a költségeket, mind a munkaidőt csökkenti ez a megoldás. Az üreges szerkezet helyet biztosít minden épületgépészeti berendezésnek, elektromos vezetékeknek. Hő- és hangszigetelési tulajdonságai megfelelőek, azonnal festhető és tapétázható a kész falfelület. A falsúly mindössze 25–40 kg/nm. A leggyakrabban alkalmazott építési mód az oszlopvázas fém tartószerkezet. A kész szerkezet tulajdonságai a felhasznált rétegek száma, szigetelőpaplan felhasználása határozza meg. Nem utolsó szempont, hogy ha megváltozik az épület funkciója, gyorsan szétszerelhető vagy módosítható a falszerkezet.

kivitelezes_felujitas

Előtétfal

A szárazépítészeti falszerkezetek 30 mm átmérőig minden kábel és csőtípus elvezetésére alkalmasak, vízszintesen a vázszerkezet kikönnyítésein keresztül is. Nagyobb keresztmetszet esetén duplavázas fal alakítható ki. Jelentős előny, hogy a hagyományos módszerekkel ellentétben nincs szükség vésésre, az áttörések, vezetékek számára. Ez akkor igazán fontos, ha valamely műszaki ok lehetetlenné teszi a vésést a falban.

Álmennyezet

Az álmennyezet funkciója az, hogy a helyiség belmagasságát csökkentsük, vagy hogy a födém alatt futó elektromos, légkondicionáló, stb. csöveket, vezetékeket eltakarjuk. Ezen felül, szigetelő paplannal további előnyös funkcióval ruházható fel, csökkenthető a fűtési költség, javítható a hangszigetelés, akusztika és a tűzbiztonság. Számos világítási, szellőzési és klímaberendezés eleve összeépíthető az álmennyezet elemeivel. Emellett a kis önsúly nem terheli meg a födém teherhordó elemeit, és a sima jól festhető felület is biztosítva van. Alkalmas sérült födémek javítására is.

kivitelezes_felujitas

Tetőtér

A korábban használaton kívüli tetőtér gyors beépítésére és használatba vételéhez kiváló választás a gipszkarton lapok felszerelése. Ehhez elsősorban építési engedély szükséges, mert alapvető változást jelent az épület jellegében. Amennyiben megfelelnek a felhasznált anyagok és módszerek, úgy egy gyors és gazdaságos megoldás valósulhat meg, amely azonnal beköltözhető.

Falburkolat

Vakolás helyett is megfelelő szigetelési, esztétikai eredményt nyújt a gipszkarton alkalmazása új vagy felújításra szoruló falak esetén. Építése történhet ragasztógipsszel, vagy tartószerkezet felszerelésével, ha a fal valamely tulajdonsága nem alkalmas az előbbi megoldás alkalmazására.

kivitelezes_felujitas

Folytatjuk...

Ez is érdekelhet

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

4K Napelemes megoldás

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Kérjen gyors, díjmentes, nagyságrendi számítást a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

Így segít a profi zuhanykabin a maximális vízbiztonság elérésben

Szebb otthon lakberendező segítségével: H8 projekt

Ytong: ahol a minőség, a fenntarthatóság és az elkötelezettség találkozik

Különleges szolgáltatással számítható ki, hogy mennyibe kerülne most a házépítés

Vegyük kezünkbe a rezsicsökkenetést! Födémszigetelés saját kezűleg

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Csökkentse energiaköltségét 25 százalékkal akár egy nap alatt – mutatjuk hogyan!

Gyors házépítés, tartós megoldás - Egyre kedveltebbek az előre tervezett típusházak

Ezt a szolgáltatást minden kivitelezőnek ismernie kell! A Wienerberger „Első sor” megoldása az, amire minden építtető vágyott, még ha eddig nem is tudott róla

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújítása

„Az egyedi környezet kialakításához mindig magam tervezem a bútorokat is” – beszélgetés Zsákai Gábor belsőépítész, lakberendezővel

Így ne legyen rémálom az építkezés: Álomház okosan