Bár a műszaki dolgok iránti érdeklődés adott volt, a zene iparban, fesztiválok környékén tett kitérő után, egy örökölt lakás felújításával kezdődött Zsákai Gábor lakberendező, belsőépítész pályája. Bemutatjuk a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat szakmai fődíjasát.
- Tizenévesen a műszaki vonalon képzeltem el a jövőmet – kezdi a bemutatkozást Zsákai Gábor, belsőépítész, lakberendező. - Járművek, gépek, mechanikai dolgok körül forogtak a gondolataim, de hobbiból zenéket is szereztem. Talán emiatt is nagyon vonzott a hangmérnöki pálya. Végül a győri Széchenyi István Egyetem gépészmérnök karát céloztam meg, ahova fel is vettek, de megszakítottam a tanulmányaimat, hogy aztán Budapesten végezzek hangmérnökként. Ebben a szakmában helyezkedtem el, fesztivál színpadok üzemeltetésével, zenekarok hang anyagainak keverésével foglalkoztam. Az egyetemi évek alatt hobbimmá vált a 2D műszaki rajzolás és a 3D modellezés, ezekben igen intezíven fejlődtem.
Ezektől még mindig távol áll a lakberendezés iránti érdeklődés és szakma, ami végül egy örökségnek köszönhetően érkezett meg Gábor életébe. - Amikor hangmérnökként dolgoztam örököltem egy nagyon régi, kicsi lakást. A felújítást természetesen tervezéssel kezdtem, amihez jól jött, hogy a modellezésben már gyakorlott voltam, így az egyszerű látványterveket könnyedén elkészítettem. Lényegében ekkor szerettem bele a lakberendezésbe. Elkezdtem építész ismerősökhöz járni, tanulni, kérdezősködni. Közben ismerősök lakásainak megtervezésében segédkeztem, majd megalapítottam a G.Design Belsőépítész Irodát. A lakberendezői tanfolyam elvégzésével nagyobb rálátásom nyílt a szakmára és egyre komolyabb projektekkel kerestek meg, idővel pedig jöttek a külföldi megrendelések, szakmai díjak is. Jelenleg Sopronban van egy irodám és alkalmazottaim.
Gábor egy új építésű családiház belső terveivel nyerte el a LOSZ szakmai fődíját az Otthon kategóriában. - A győztes pályamű egy egyedülálló, 30-as éveiben járó üzletember számára készült, 90 négyzetméteres, egyszintes családi ház – avat be a részletekbe a tervező. - A megrendelő sok időt tölt Budapesten, de hetente 2-3 napra Sopronba utazik. Az itteni tartozkódásai idejére vásárolta ezt az újépítésű ingatlant. Amikor megkeresett minket, az építkezés még a földmunka fázisában tartott.
- Az alaprajzok szerint a ház egy kétgyerekes család számára optimális, három szoba, nappali, konyha, fürdő, vendég wc, elosztással rendelkezett. Lényegében ebből semmit nem tartottam meg az eredeti pozicióban. A nappali és konyha méretét megnöveltem, utóbbiban egy egysoros konyha és egy étkezővel egybeintegrált sziget kapott helyet. A közlekedőbe beugrásokat terveztem, ahová beépített tárolók, gépészetet magukba foglaló bútorok kerültek. Az egyik gyerekszobát kisebb átalakításokkal dolgozó/vendég szobává alakítottam, két szobát pedig összenyitottam. Utóbbi a ház központi hálószobája, amely magába foglal egy fürdőt, valamint egy üvegfallal leválasztott, nyitott polcos gardóbot is.
- Ami a stílust illeti, a belső terekre a modern, minimalista, de otthonos stílusjegyek a jellemzők – foglalja össze röviden a tervező. - A beltér egészét tekintve egy kissé sötétebb árnyalatú, de meleg hatás elérése volt a cél. A bútorokban zömében a sötétszürke szín jelenik meg, ezt kompenzálandó a falburkolatok, illetve néhány bútorfront a natúr fa árnyalatait kapta. Ezen felül a játékosság jegyében a konyhapultokon és a nappali hátfalon márvány erezetű anyagok jelennek meg, a falak szürkés-barnás tónusai melegséget sugároznak. A megrendelőnek volt egy lila kárpitozású kanapéja, amihez ragaszkodott, így ezzel kapott a nappali-konyha tér egy színes fókusz pontot is, amit a bárszékek kárpitozásában is továbbvittem.
- Minden tervezésemnél, ahogy ennél a háznál is, minden bútort magam terveztem. Úgy gondolom ez alap dolog az egyedi környezet kialakításához – mutat a berendezésre Gábor. - Természetesen fellelhetők egyéb forgalomban kapható mobiliák is – teszi hozzá. A tervezés során tapasztalt nehézségekre kérdezve egy félmosollyal válaszol: - Az ügyfélen és a kivitelezőkön kívül soha nincsenek nehézségek.
Ezek után a világítás tervezésében már alig érhet minket meglepetés. - A teljes világítást is minden esetben magam terveztem. Fő szempont, hogy minden helyiségben, minden funkcióhoz a megfelelő megvilágítás tartozzon, úgy, mint általános, hangulat és funkcionális fények. Régóta dolgozom együtt egy magyar világítástechnikai céggel, akikhez bármilyen egyedi kéréssel fordulhatok, legyen szó lámpatestekről vagy fényforrásokról. Most is nagy segítséget jelentett, hogy az adott terekhez mind stílusban, mind méretben megfelelő lámpatesteket tudjak gyártatni.
- Különleges belsőépítészeti megoldások? Nem gondolom, hogy bármi világmegváltó dolgot hoztam volna létre ebben a házban, inkább néhány érdekességet emelnék ki – hívja fel a figyelmünket a tervező. - A konyhai felsőszekrényt feleslegesnek találtam, így a helyére lamellás hátfal panelt tettem, ami a fekete üveg hátfal panellel és a kettőt elválasztó aszimmetrikus polccal abszolút letisztult formát alkot. A folyosó falára végig falburkolatot terveztem, a korábban említett fülke egyedi tároló szekrényeinek frontját síkba hoztam ezzel, valamint egyedi, falsíkban záródó ajtókat terveztem be. Ezzel egy kellemes, fa mintázatú, egybefüggő falat tudtam létrehozni, amit az árnyékfugák, valamint három darab, nagy méretű, sötét foganytú, továbbá a vendég wc melletti, bemart LED világítás tör meg.
- Érdekes motívumnak tartom még a master hálóban a fürdőt és gardróbot elválasztó üvegfalat – mutat rá az egyedülálló részletekre Gábor. – Az eredmény a tágas térérzet, nem utolsó sorban pedig a védelem a párától és a portól.
- A ház teljes egészét nagyon szerettem csinálni, hiszen az elején szinte csak a főfalak voltak adottak, így teljesen a megrendelőre szabhattam a belső teret. A megrendelő stílusa is nagyon közel áll hozzám, így viszonylag egyszerű volt a tervezés. A megrendelő rugalmassága ugyancsak sokat segített abban, hogy meggyőzzem az agymenéseimről – fejezi be a beszélgetést.