Rokon szakmák között viszonylag egyszerű az átjárás – gondolhatjuk és nem is járunk messze az igazságtól. Az építészeti és a lakberendezési tervezés gyakran összeér, a két terület határmezsgyéjén mozogni mégsem egyszerű, hiszen más-más szemléletet kívánnak. Aki viszont mindkettőben járatos, az képes a rendszerszintű szemléletre. Ebbe enged bepillantást Lajos Noémi, az Év fürdőszobája 2024 pályázat első helyezettje.
Noémi eredetileg építészmérnöknek tanult, közben – szinte észrevétlenül – sodródott a lakberendezés felé. – Az építészeti látványtervezés és a 3D modellezés nagyon megfogott, szerettem volna ezzel mélyebben foglalkozni. A belső terek világa és a lehetőség azok formálására ragadott igazán magával – kezdi a bemutatkozást a tervező. Több lakberendezési pályázaton is megmérettette már magát: többek között terasz tervezés, moodboard készítés is szerepelt a pályaművei között, de a fürdőszoba témájában meglátta a kínálkozó kihívást.
A legfontosabb szempontnak a fürdőszobák kialakítása, berendezése során az ergonómiát emeli ki, emellett a funkcionalitásra hívja fel a figyelmet. – A csempén túl nem elhanyagolható a vízálló felületek alkalmazása, például a vízálló tapéta, festék, mikrocement, vagy a vízálló melegburkolatok. Nagyon fontos a fürdőszobákban, hogy legyen elég tárolóhely. A rejtett világításokkal pedig sokkal hangulatosabbá varázsolhatók a terek. A színhasználat inkább a helyszíni adottságoktól, az egyéni ízléstől és a stílustól is függ – mutat rá a lényeges pontokra Noémi.
A pályázaton bemutatott terven nem valós megrendelést mutat be, ez egy fiktív fürdőszoba, mégis voltak részletek, melyek bőven okoztak fejtörést a tervezőnek. – Ilyen volt például, hogy az íves ablak előtt hogyan helyezzem el a szabadonálló mosdókat, vagy hogy a tükör milyen módon legyen berakva, függesztve, állítva? De a végső megoldás azért tetszik, mert sikerült egy kis polcos résznek is helyet találnom – vezet végig a terven a lakberendező.
Inspiráció nélkül nehéz újat, maradandót alkotni. Noémi rengeteg látvány- és enteriőr tervezéssel, bemutatással foglalkozó oldalt követ. Aktívan használja az Instagramot és a Pinterestet, de a legjobb ihletadó számára az utazás. – A külföldi utazásaim során mindig nyitott szemmel járok, és ha nem szakmai az utazás, akkor is folyamatosan fotózgatok és tapogatom az anyagokat, felületeket. Sokszor csak néznek rám furán az emberek, hogy „ez meg mit csinál?” – teszi hozzá mosolyogva.
Ez is érdekelhet
Értő szemmel – építészként és lakberendezőként – nézve a fürdőszobai enteriőröket, azonnal felfedezhetők a leggyakoribb hibák, melyek elkerüléséhez azt ajánlja, hogy legyünk tisztában a helyiség méreteivel és adottságaival. A tervezést mindig ezek felmérésével kezdjük. – Ezt azért hangsúlyozom, mert sokan csak elmennek nézelődni a fürdőszobaszalonokba, kiállításokra, ahol sok minden elnyerheti a tetszésüket, ami nem biztos, hogy előnyös az ő helyiségükben is. Gondolok itt egy nagyméretű, nagy mintázatú sötét csempére, ami a Pinteresten gyönyörűen mutat, ám egy pici, kis ablakos fürdőszobában sajnos csak beszűkíti a teret és a nagy mintázatok miatt még kisebbnek érződik a helyiség. De ugyanígy említhetem például azt a régebben bevett szokást, hogy a burkolatot csak egy bizonyos magasságig vitték fel, pedig úgy a legszebb, ha a falak mennyezetig vannak burkolva – sorolja Noémi. – Sokszor nem gondolnak arra sem, hogy a zuhanyzónál, kádnál hova lehet lerakni a rengeteg flakont, ezért az utólagos polc megoldások sem mindig ideálisak látvány szempontjából. Aztán amikor a fürdő ajtaja egyenesen a wc-re nyílik, pedig lett volna lehetőség másképpen elrendeni, csak jobban át kellett volna gondolni az elején. Lehetne még folytatni a sort, de ezek azok, melyekkel már mindannyian találkoztunk – teszi hozzá.
Fenti mondatokat azért is érdemes mindannyiunknak megfontolni, mert ha előre gondolkodunk, nagyon sok későbbi bosszúságtól kíméljük meg magunkat, és különösen egy fürdőszobában az utólagos javítások, átépítések mindig több bontással és több anyagi ráfordítással járnak.
Noémi a trendek követése helyett inkább arra bíztat mindenkit, hogy találja meg a hozzá leginkább közelálló stílust. – Persze lakberendezőként muszáj tisztában lennem az aktuális trendekkel. Úgy gondolom, hogy egy lakóépület esetében inkább a saját ízlésünkre próbáljuk szabni a fürdőszobánkat, de például a hangulatvilágítások alkalmazása, mint aktuális trend, nagyon praktikus és csak hozzáadhat az összképhez, amit kár lenne kihagyni.
Noémihez a modern, letisztult formák alkotta terek állnak legközelebb, saját stílusát is eszerint határozza meg. – Sokféle stílussal tudok azonosulni, de leginkább a kortárs, modern enteriőrök vonzanak. Szeretem a letisztultságot, de a minimalistánál komfortosabb hangulatok tetszenek. Jelenleg a most feltörekvő japandi stílus például nagyon közel áll hozzám.
Tervezői ars poeticájának a „kaméleon” módszert nevezi. – Mint tervező, mindig igyekszem az ügyfeleim igényeit és stílusát figyelembe venni, ez az elsődleges szempont a tervezéseknél. Hozzáteszem, nagyon élvezem ezt az úgynevezett kaméleon szerű tervezési módszert. A pályázaton szabad kezet kaptunk a tervezéshez, és jól látszik, hogy kedvelem az íves formákat. Úgy tapasztalom, hogy ez sok esetben közel áll az emberekhez, ezért gyakran alkalmazom a munkáimban.
Saját álom fürdőszobájáról pedig csak annyit mond nevetve „biztos, hogy drága lenne”. Ezzel is utalva a minőségi, időtálló anyagok fontosságára.
Tervezőként jóslatokba nem szívesen bocsátkozik, de némi prognózissal azért szolgál a jövőt illetően. – Szerintem a jövő fürdőszobáinak biztosan a praktikum lesz az alapja, de emellett könnyed érzetet keltő, szoborszerű, önmagukban is szép szaniterek alkotják majd. Amit pedig különösen remélek, hogy a természetes anyagokra, formákra is vágynak majd az emberek.
Noémi minden lakberendezőt arra bíztat, hogy mérettesse meg magát hasonló pályázatokon, hiszen veszíteni lehetetlen, a tapasztalatok viszont mindenkinek a hasznára válnak. – Még csak nevezési díjak sem igazán szoktak lenni hazai pályázatokon. Ez a pályázat is nagyon szabadkezű volt, bármilyen tervet be lehetett adni, igaz, sokan kifejezetten erre a pályázatra készítették a pályaművüket, de szerintem mindenkinek megérte ez valamilyen módon. A korrekt fődíjak mellett rengeteg jobbnál jobb különdíj került kiosztásra.
Végül néhány hasznos tanácssal szolgál azoknak, akik fontolgatják, hogy idővel lakberendező segítségét veszik igénybe otthonuk alakításához, kényelmesebbé tételéhez. – A legnagyobb előny, hogy egy lakberendező időt spórol a kliensének. Könnyen el lehet veszni a burkolatok, szaniterek világában, nemcsak laikusként. És akkor a valósághű látványtervekről még nem is beszéltünk! A megrendelő így előre, pontosan láthatja, hogyan mutat majd a választott termékekkel a helyiség, ezzel elkerülve a meggondolatlan impulzus vásárlásokat.