A világítás megtervezése, a megfelelő lámpák és fényforrások kiválasztása otthonunk berendezésének egyik legbonyolultabb része. A folyamat nem ér azzal véget, hogy hazaviszünk egy tetszetős álló- vagy mennyezeti lámpát, tisztában kell lennünk olyan fogalmakkal is, mint a világítás formák, a színhőmérséklet és a fényerő. Most megtudhatjuk, mi ezeknek a jelentősége.
Ahány otthon, annyiféle elképzelés és ahány helyiség, annyiféle igény a különféle lámpákra, fényforrásokra. Ami lényeges különbséget jelent a különböző lámpák között, az a világítás formája, a színhőmérséklet és a fényerő.
A szobákba mindenképpen törekedjünk az általános melegfényű, 3000 Kelvin értékű, egységes színhőmérsékletre. Vannak azonban helyiségek, ahol jobb a hidegebb, 4000 Kelvin értékű fény, ilyen lehet a konyha, a fürdő- és a dolgozószoba. Az egyes lámpák fényereje változó lehet: a beépített LED fényforrásoknál adott a teljesítmény, de a cserélhető izzós lámpáknál ezt magunk választhatjuk.
Ugyancsak különböző lehet az egyes lámpák fény szórása, a fény iránya.
1. Szórt fény
Szórt fényben a helyiség egyes részeit egyenletesen éri a lámpa fénye, nem csak egy adott pontba világít. Szórt fényt nagyobb helyiségekbe - nappaliba, étkezőbe, hálószobába - általános fényként alkalmazzunk. Megfelelő, szórt fényű lámpák a különböző mennyezeti és függesztett lámpák.
2. Pontszerű fény
A pontszerű fénynek van egy határozott iránya, szöge. 15°-30° az ideális szórásszög, ha kisebb területet, vagy részt világítanánk meg. Ha nagyobb szög a cél, akkor egy szélesebb szórásszögű izzót, vagy lámpát válasszunk, 60°-120°-ban. Pontszerű fényt kapunk beépíthető, és mennyezeten kivüli spot lámpák használatával. Figyeljünk arra, hogy találunk beépített és cserélhető izzós változatot is.
3. Hangulatfény
A hangulatfényt adó lámpák fényereje gyengébb, fő világításnak nem alkalmasak. Használatuk inkább társasági estéken, pihenéseknél és dekorfényként szerepel az otthonunkban, közületekben. Többféle hangulatfényt találunk különböző asztali lámpák, állólámpák, falikarok, kisebb függesztett lámpák, LED szalagok, vagy dekor izzók formájában. Dekor izzóknál a színhőmérséklet 2000-2700K között ajánlott, fényük gyengébb, mint az általános izzóké.
Ez is érdekelhet
Sok helyen alkalmazhatók a LED szalagok: álmennyezetbe építve, függöny mögötti megvilágításként, fürdőszobai hangulatfénynek. Fontos, hogy a hangulatvilágításnak legyen külön kapcsolási lehetősége!
4. Súrlófény
A súrlófénynél a fénysugarak párhuzamosak a falfelülettel, a lámpák felfelé és lefelé világítanak, de találunk csak az egyik irányba világító típust is. A világítás tervezésekor laikusként sajnos nem számolunk ezekkel a lámpákkal, így gyakran utólag szembesülünk hiányukkal. A súrlófény látványos és praktikus a mindennapi használatban, ezért érdemes a megfelelő helyre ezekkel is terveznünk. Arra azonban ügyeljünk, hogy ez a világítás megmutatja a falfelület esetleges hibáit.
5. Indirekt és direkt fény
Indirekt fénynek nevezzük azt, ami nem közvetlenül előre világít, hanem egy felületről verődik vissza, jelentősen gyengébb, de egyenletes fényt adva ezáltal. Ilyen lehet például a 10-15 cm-es álmennyezeten elhelyezett LED szalag fényének visszaverődése a mennyezetről. Direkt fénynek nevezzük, amikor a fény útját nem töri meg semmi, közvetlenül a lámpatestből érkezik. Fénye erősebb, így ez nem ajánlott hangulatvilágításnak.