Egy üzlethelyiség tervezése, az adott tevékenységet tükröző kialakítása legalább akkora kihívást tartogat, mint egy privát lakással kapcsolatos projekt. Pongó Kriszta és Magyar Tibor legújabb munkáját mutatjuk be: egy Andrássy úti férfi szépségszalon megszületését.
Amikor Kriszta és Tibor elkezdték a 28 négyzetméteres, Budapest belvárosában található szépségszalon tervezését, még nem sejtették, hogy az egyik ötletük inspirálja majd ügyfelüket az üzlet arculatának kialakítására is. A megbízó egy kizárólag férfiaknak szóló, exkluzív szépségszalont álmodott ide, ezért a helyiség alapos újrafazonírozást igényelt. Bérleményről lévén szó, a tulajdonos csak a meglévő bútorok lebontásához adta a beleegyezését, a belső kétszintes helyiség padlóburkolatának és szanitereinek cseréjét nem engedélyezte, de a falak fűrészporos tapétáihoz sem nyúlhattak, így a terívezőpáros más trükkhöz folyamodott. A földszinti padlóburkolatot például egyszerűen átfestették.
A megrendelőnek csupán egyetlen kérése volt, ragaszkodott a fekete színhez, de a férfias design kialakításához Kriszta és Tibor szabad kezet kaptak. – Mivel a fekete a legnagyobb felületekről köszön vissza, úgy döntöttünk, hogy bronzzal egészítjük ki. A matt fekete és a fémesen csillogó bronz csíkos festésnek hála, a fűrészporos tapéta is kifejezetten elegáns felületnek bizonyult – mondja Kriszta. A felújítás vezető anyaga tehát a festék lett. Dekor festék a falakon és a logó betűin, a padló burkolatán, a beltéri ajtókon, a tapétán és a kiegészítőkön, például a tükör keretén és az asztal szélein is.
- A helyiség egy műemlék épület utcafront felőli, földszinti részében található, így merész belsőépítészeti megoldásokra nem volt lehetőségünk – vezet körbe Kriszta. - Érdekességként azonban megemlítenénk, hogy az általunk megálmodott és megvalósított design, a belső tér falára megtervezett logó a tükörrel, annyira tetszett a megrendelőnknek, hogy a szalon arculatának kialakítását is ehhez igazította. A logót mi alkottuk meg, a tükörrel együtt funkcionálisan is jól bevált, hiszen ez a hajkezelő része a helyiségnek. Így került fel a homlokzatra a szalon reklámtáblája, és egyéb arculati elemei is ehhez igazodnak.
A már említett feltételek – a műemlék jelleg, a tulajdonos ragaszkodása a beépített elemekhez – megnehezítették a kivitelezést, ám ennek ellenére sikerült teljesen újjá és elegánssá varázsolni a szalont. A helyiséget világosság uralja, a fekete szín dominanciája viszont annál jobban érvényesül.
Az utcáról lépünk be egy üvegezett bejárati ajtón, ám már kívülről is jól látható az impozáns csillár, mely a megvilágítás mellett a szalon fókuszpontját képezi. Ugyancsak ezt a szerepet szánták a tervezők a látványos sárga fotelnek, mely egyszerre használati bútor és dekorációs elem, valamint a bejárati üvegajtón keresztül is szembetűnik.
És végül, milyen tanulsággal szolgál ez a projekt mindannyiunknak? Kriszta egyetlen, rövid mondatban foglalja össze, miszerint: „gyakran csere helyett egyszerű, dekor festéssel is klassz designt alakíthatunk ki!”