Az energiapiacon – ebben a pillanatban is tapasztalható – bizonytalanságnak, és az ebből fakadó árrobbanásnak már voltak előzményei, hiszen a szélerőművek gondjai, az ázsiai piac egyre nagyobb energiaéhsége már megmutatta, mi történik akkor, ha az energia ára – mint például egy év alatt a gázé – a húszszorosára növekszik. De hogyan készülhetünk fel erre mi, fogyasztók? Megoldás-e minderre a napelemes rendszer? Ennek járunk utána.
Bár a szélsőségesen megnövekedett energiaárak gyors enyhülését várja jelenleg minden érintett, a szakértők mindenkit óvatosságra intenek. Mert ugyan az ukrán-orosz válság elmélyítette az energiaellátás problémáit, nem ez a baj fő okozója.
Hiszen a világ évente dinamikusan növekvő, egyre nagyobb energiaéhsége az, ami az okok fő kiváltója: hiszen ma egyre nehezebben tudunk annyi energiát előállítani, mint amire szükségünk lenne. Hogy mi erre a megoldás? Csak a fogyasztás optimalizálása, és segíthet az is az energiatudatosságban, ha a szükséges mennyiséget magunk termeljük meg. A hálózattól való függetlenedéssel pedig valamelyest (hiszen a termékek és szolgáltatások árában így is meg kell majd fizetnünk az emelkedő energiaárakat) távol tarthatjuk magunktól az energiaválságtól, azonban ennek ára van.
Tény, hogy a napelemes rendszerek a növekvő energiaárak mellett egyre gyorsabban megtérülhetnek, és megteremthetik az energiafogyasztásunk kiszámítható, tervezhető költségeit a következő néhány évtizedre. Viszont ez a legtöbb magyar család számára rendkívüli beruházást jelent. Mégis érdemes minden rendelkezésre álló erőforrást erre fordítani – akár modulárisan, később bővíthető rendszerek építésével – mert ezzel a jövőre nézve számtalan előnyhöz juthatunk.
Íme, a négy legfontosabb tényező, amiért megéri napelemes rendszerrel számolnunk a jövőben.
- Saját élethelyzetünk szerint dönthetünk a szaldó, hibrid vagy teljes önálló, szigetüzemű rendszerek mellett
Ha most telepítünk napelemes rendszert, még kihasználhatjuk a szaldó elszámolás előnyét, vagyis jelenleg még ingyen tárolhatjuk a megtermelt, de el nem fogyasztott áramot az áramszolgáltató hálózatában, hogy amikor arra újra szükségünk van, könnyen és egyszerűen hozzájuthassunk.
Ez is érdekelhet
Az energiaárak emelkedésével, és a 2024. január elsejével életbe lépő, bruttó elszámolási rendszer életbe lépésével azonban egyre kifizetődőbbé válik a hibrid és a szigetüzemű rendszerek kiépítése. Míg a hibrid rendszereknél túlfogyasztás esetén használhatjuk egyfajta mentőövként a szolgáltató hálózatát, vagyis saját energiatárolóink mellett a hálózati szolgáltatótól vételezett áramra is számíthatunk, addig a szigetüzemű rendszerekben csak a saját magunk által termelt és eltárolt energia az, amire egyedül támaszkodhatunk. Bár az akkumulátorok rendszerbe építése most még nagyobb pénzbefektetéssel jár, az ötszörösére-tízszeresére emelkedő árak mellett a jövőben ezek is egyre gyorsabban megtérülő befektetések lehetnek.
A napelem rendszer meghatározása egyedi igények alapján kerül kalkulálásra
Nem véletlen, hogy a szakmai fórumokon egyre többször felmerül a szolgáltatói függetlenedés lehetősége, az otthoni energiatárolás megtérülése, hiszen egyre közelebb kerültünk ahhoz a pillanathoz, amikor az energiatárolás, a hálózattól való függetlenedés – még ha most nagyobb beruházással is jár – egyre gyorsabban kifizetődhet.
- Szolgáltatói csatlakozás esetén is teljesen kiválthatjuk az áramszámlánkat
Az áramszolgáltatói hálózatba visszatápláló rendszer – jelen helyzetben és szabályok szerint – a leggyorsabban megtérülő és leginkább kifizetődő napelemes rendszer, azonban ezek tervezésekor az egyik legfontosabb momentum, hogy a HMKE valóban a valós fogyasztásunkhoz igazított és telepített rendszer legyen. Hogy miért fontos mindez?
Mert amint kiegészítő árammennyiségre lenne szükségünk, azért a piaci árat kell majd megfizetnünk. Vagyis bárhogyan is alakul a hazai rezsicsökkentés, az éves elszámolás során kiderülhet, hogy túlfogyasztásunk volt, így a növekvő áramdíjakat nekünk is meg kell majd fizetnünk, hiába ruháztunk be drága háztartási méretű kiserőműre. Ezért a tervezés során mindig vegyük figyelembe, fogyasztásunk hogyan változhat majd az évek folyamán, hiszen egy háztartási méretű kiserőmű 25-30 évig is képes áramot termelni.
Ezért nem mindegy, hogy a gyermekek elköltözésével vagy éppen ellenkezőleg, további gyermekek érkezésével számolunk, és az sem mindegy, tervezünk-e a jövőben e-autót, illetve más, nagyfogyasztót beszerezni. Vagyis a rendszer akkor éri meg igazán, ha megfelelően tervezett és egyéni fogyasztáshoz igazított.
- Fenntarthatóbb életünk lesz, hiszen tiszta energiát használunk fel
Bár a napelemes rendszerek megítélése magyarországi viszonylatban alapvetően pénzügyi szemléletű, gyakran elfelejtjük, hogy minden megújuló energiaforrás azért jött létre, hogy zöld, fenntartható és környezetkímélő törekvéseinket segítse.
Ezzel pedig nemcsak magunkra, hanem a következő generációra is gondolunk, hiszen a megtérülés mellett az is fontos tényező, mi magunk mit teszünk a környezetünkért és karbonlábnyomunk csökkentéséért. A napelemes rendszerek, illetve a saját energiafogyasztás tudatosabb szintre emelése, a felesleges fogyasztás visszaszorítása pedig mind-mind olyan fenntartható lépés, amelyet a pénztárcánktól függően bármikor, bármilyen formában elkezdhetünk. Az pedig, hogy ez megtérülő befektetés, nemcsak vonzóvá, de egyre több fogyasztó számára fontos befektetési stratégia is lesz, amit a saját, zöld jövőjébe fektet.
- Támogatásokkal, pályázatokkal megfelezhetjük, vagy éppen költségmentesen juthatunk hozzá
Egy napelemes pályázat igénybevételével, illetve különböző támogatási forrásokkal egy HMKE kiépítése egy hagyományos gázfűtés bekerülési költségére csökkenthető. A vissza nem térítendő támogatásokkal pedig az alacsony jövedelműek számára is elérhetővé válik a háztartási méretű kiserőmű telepítése. Ezért érdemes figyelni az aktuális információkat, fejleményeket, hiszen ezzel most nemcsak pénzt spórolhatunk, de a beruházás költségeit is megtakaríthatjuk.
Az elérhető, napelem rendszerre igénybevehető támogatások listája