Nem túlzás azt állítani, hogy az otthoni vagy a munkahelyi életminőség szempontjából az egyik leglényegesebb tényező a levegő minősége. Az ablaknyitogatástól a gépi szellőztetésig bezárólag számos módja van annak, hogy friss levegőt juttassunk a belső terekbe, Bódis László kereskedelmi vezető jóvoltából most azt ismerhetjük meg, hogy az Archishade Kft. milyen megoldásokat kínál a hatékony szellőztetésre.
Induljunk a problémától: mire megoldás a szellőztetés, miért kell különös figyelmet szentelnünk a belső terek levegőjének cseréjére?
Megfelelő szellőztetés hiányában a beltéri pára az adott helyiség leghidegebb részén, vízcseppek formájában lecsapódik. Ha ez folyamatosan egy helyen történik meg, akkor ott a felület elkezd penészesedni. Szerencsésebb esetben a penész látható helyen van, ilyenkor lehet tenni ellene, de sajnos gyakran előfordul, hogy nem látszó helyen növekszik. Utóbbi több szempontból is komoly veszélyeket hordoz magában: a folyamatos nedvesség, a penész tönkre teheti a falszerkezetet, adott esetben a statikai szempontból kulcsfontosságú épületszerkezetet is, illetve a penészgomba levegőbe kerülő spórái pedig légúti panaszokat, hosszabb távon olyan légúti megbetegedéseket okozhatnak, amelyek komoly szövődményekkel is járhatnak. Ezen kívül a nyílt égéstérrel rendelkező kazánok, vagy kandallók esetében pedig kötelező is a természetes és állandó üzemű szellőztetés alkalmazása.
Jellemzően hol alakul ki hőhíd?
Bármelyik épületszakaszon jelentkezhet, padló alatti szinten vagy akár tetősíkban is, leggyakrabban viszont a nyílászárók, illetve az árnyékolók beépítési csomópontjainál keletkezik hőhíd. Sokan gondosan becsomagolják az épületeket hőszigeteléssel, aminek viszont a nem kellően alapos tervezés esetén az is a következménye, hogy az árnyékolóknál teljesen hiányzik a szigetelőanyag, vagy csak - szinte szimbolikus - néhány centis réteggel szigetelnek. Ezek a megoldások garantáltan vonalmenti, vagy felületi hőhidakat képeznek, ahol a beltérben azonnal megjelenik a páralecsapódás.
Milyen szellőztetési rendszereket kínál az Archishade Kft.?
Kizárólag természetes szellőztetés alapján működő megoldásokat kínálunk. Az egyszerű, alaptípusnak tekinthető alumíniumból készült szellőzőrácsainkon túl vannak olyan szellőzőlamelláink, amelyek homlokzatburkolati és dekorlamellák is egyben. Fontos, hogy itt nem egy homlokzaton kivezetett gépészeti csőre szerelt ronda szellőzőrácsot kell elképzelni, mert gondos tervezés mellett ez egy kifejezetten mutatós dizájnelem is lehet. Kiváló példa erre a Linius folyamatos szellőző lamellarendszer, amely vízszintes alumínium profilokból álló, hő- és hangszigetelő képességgel bíró dekorburkolatként optimálisan illeszkedik a homlokzatnál a gépészeti rendszerek befúvóihoz és elszívóihoz. A lamellarendszerek esőálló változatban is elérhetők a kínálatunkban, illetve az is lényeges, hogy az akusztikus lamellarendszereink a kiszűrődő gépészeti zajokat csillapítják hatékonyan.
Ez is érdekelhet
Milyen termékeik vannak, amelyek nem gépészeti megoldásokhoz kapcsolódnak?
Ilyenek az úgynevezett résszellőzőink, amelyek szorosan párban járnak a nyílászárókkal. Az alapkivitelnél az üvegmezőbe kerül beépítésre, az úgynevezett ráépített változat esetében pedig a nyílászáró tetején kerül elhelyezésre a résszellőző. Utóbbi típusnál sokkal jobb hangszigeteléssel és hőátbocsátási tényezővel számolhatunk, miközben a lényeg, a légáramlás zavartalanul zajlik. A fázisváltós résszellőzőnk minimális gépészeti támogatás mellett úgy működik, hogy egy kis ventilátor segítségével szabályozza, folyamatosan változtatja a levegő áramlásának irányát a szerkezet egy-egy kis légcsatornájában. Ez a megoldás lehetővé teszi azt, hogy a belső tér melegebb kiáramló levegője felmelegítse a csatornát, így a friss, de sokszor nagyon hideg levegő az irányváltás után egy előmelegített közegen keresztül jut be. Fontos megemlíteni, hogy kínálatunkban elérhetők beltéri résszellőzők is, amelyek a helyiségek közötti légmozgást és szellőztetést szolgálják.
Miért nem foglalkoznak az egyre elterjedtebb gépi szellőztetőrendszerekkel?
Mert nem hiszünk abban, hogy egy épületbe csöveken keresztül kell bejuttatni a friss levegőt. Jobb megoldásnak tartjuk, ha a kinti levegő természetesen jut be, és csak az elhasznált benti levegőt juttatjuk ki esetleg gépi segítséggel. A gépi szellőztetők egyébként kétségtelenül hatékonyak tudnak lenni, de arról a legtöbben hajlamosak megfeledkezni, hogy korántsem karbantartás-mentesek. A csőrendszereket hiába kezelik különböző káros anyagok megtapadását gátló bevonatokkal, az addig jó, amíg nem rakódik rá óhatatlanul egy porréteg, amin már megtelepednek a baktériumok is. Ezen kívül a szűrőket is cserélni kell adott időszakonként, akár fél évente is, de biztos, hogy ezt nem mindenki teszi meg, viszont sok helyen akár évekig is ugyanazzal a szűrővel működtetik a rendszert. Tehát nem a gépészeti megoldásokkal van a baj, hanem az emberi hanyagsággal. Az Archishade Kft. alacsony (szinte nulla) üzemeltetési költségű szellőztetőinél gyakorlatilag kiiktattuk azt az emberi tényezőt, ami gátja lehet a hatékonyságnak és az egészséges használatnak.
Érdekelnek a résszellőzők Felveszem a kapcsolatot az Archishade szakértőivel