A fűtési rendszer kialakításakor, felújításakor érdemes többféle alternatívában gondolkodni, sőt, több lábon állni. Fontos, hogy a fűtésre, sőt, a komplett gépészetre már a tervezés során prioritásként tekintsünk és elegendő forrást biztosítsunk, hiszen idővel ez nehezen vagy nehezebben módosítható, mint a falak színe vagy a burkolatok. A helytelenül választott és kivitelezett gépészet egyik kellemetlen következménye lehet az elégtelen lakóklíma. A fafűtés hagyománya az idők kezdetétől velünk van, ám a modern rendszereknek és technológiának köszönhetően manapság az egyik legkorszerűbbnek is mondható.
Így működik a faelgázosítás
A lényeg, hogy a fából kinyert éghető füstgázok még egyszer hasznosulnak. Mivel a füstgáz alap esetben nem képes felfelé távozni, a kémény huzata lefelé szívja a parázson, tűzön keresztül, ahol újra meggyullad, gyakran hatékonyabban, magasabb hőfokkal ég. A fagázok ily módon történő elégetése miatt a faelgázosítós kandallók, kazánok magasabb hatásfokkal működnek, hatásfokuk megközelíti vagy akár meg is haladja a 90%-ot, ezért a hagyományos fa tüzeléshez képest közel 50%-os fa megtakarítás érhető el.
Az alábbi videón látható, hogy a fa fentről lefele ég, ezért a folyamat lassabb, azaz ugyanakkora teljesítményhez kevesebb fát kell kivágni, a környezetvédelmi értékek kedvezőbbek. A jövőt tekintve tehát, ha nem szeretnénk duplán kandallót építtetni, a kéményre porszűrőt szereltetni, akkor érdemes a faelgázosítós fűtés mellett dönteni.
A kandalló esetében különleges látványt kínál a két tűztér, ahol az alsóban a láng, akár egy lángszóró, lefelé ég. Ha az egyéb előnyökön túl előnyben részesítjük az extravagáns megjelenést, válasszuk ezt a fajta fafűtes módszert.
A sima kandallók esetében egy égéstér van és az égéskor keletkező füstgáz hasznosulatlanul, energialeadás nélkül távozik a kéményen keresztül, ezáltal szennyezve a környezetünket. Ott a fa alulról fölfele ég és sok esetben gyorsan ellobban, ezért a faelgázosítóshoz képest az üzemeltetése jóval több fát igényel.
Miért vízteres és nem csak légfűtéses?
Mindkét rendszernek sorolhatjuk az előnyeit és a hátrányait, ám a vízteresnek, több az előnye, mint a hátránya. Igaz, hogy a légfűtéses kandallók – akár utólag is – egyszerűbben telepíthetőek, a működésükhöz pedig nem szükséges elektromos áram, azonban kevésbé komplexek. Mit jelent ez?
Egy éppen működő kandalló mellé húzódva megtapasztalhatjuk, hogy a sima légfűtéses berendezés mellett forróság van, míg tőle távolabb - rosszul szigetelt házak esetén - akár 10 °C-kal hűvösebb. Ezek a szerkezetek nem szabályozhatók és a hőt csak drága légtechnikai rendszerekkel lehet távolabbra juttatni. A meleget csak addig érezzük, amíg fűtünk, mert a hő nem tárolódik. Erre jelenthet megoldást egy cserépkályha, de az sem elég komplex: ugyan kellemesebb, elviselhetőbb meleg van a közelében, de nincs használati melegvíz.
A vízteres kandallók kezdeti beruházási költsége, helyigénye nagyobb, ám az ezzel járó előnyök kárpótolnak ezért. Működtetése minimális áramszükséglettel jár - egy szünetmentes tápegység áramszünet esetén is akár 1-2 napig biztositja a használatot -, valamint a megfelelő biztonsági kiegészítőkkel áramszünet esetén is biztonságos a működés.
Ezeket a rendszereket általában vagy új ház építésénél, vagy jelentősebb felújításoknál építik be. Létezik egyszerűbb, de kevésbé hatékony megoldás, illetve van a tartósabb, hatékonyabb, bár költségesebb alternatíva. Utóbbinál a kandallót a meglévő fűtési rendszerre kötik: radiátor, padlófűtés (padlófűtéssel hatékonyabb). Ebben az esetben szükséges egy puffertartály.
Amennyiben már nem megoldható vagy költséges a sima kandalló cseréje, fél megoldásként, de alkalmasint nagy segítségként a vízteres hődob is megoldást jelenthet.
A JUMBO S faelgázosítós vízteres kandalló a teljesítménye 85%-val a vizet fűti és csak 15%-kal a levegőt. Felmelegíti a puffertartályban a vizet és onnan, ahogyan egy kondenzációs gázfűtés vagy akár hőszivattyús fűtés esetén is, a termosztát vezérel. A termosztátnak köszönhetően nagyon jól szabályozható: csak oda és csak annyi hő jut el, ahova és amennyit szeretnénk és csak akkor, amikor szükséges. Indirekt tároló alkalmazásával a használati melegvíz is biztosított.
A szakértő javaslata
Két egyenrangú fűtési rendszert érdemes alkalmazni, ebből az egyik legyen fa. Ha az egyik elromlik, gazdaságtalanná vagy lehetetlenné válik az üzemeltetése, a másik teljesen kiválthatja. Korszerű vezérléssel lehetséges a két rendszer közötti váltás, sőt, a rendszer automatizálható.
Miért válasszuk a fát?
- Manapság, amikor az energiahordozók ára jelentősen emelkedik, a fa jellegénél fogva sokkal biztonságosabb.
- A hazai fűtési rendszerek zöme vagy gázzal vagy elektromos árammal működik. Belátható, hogy mindkettő erősen függ a világpiaci folyamatoktól és sem egyéni, sem pedig intézményi szinten nincs hatásunk az árakra.
- Az elektromos hálózat leterheltsége miatt jelenleg a napelemek hálózatba történő bekötését sem engedélyezik, illetve ha probléma van a hálózattal, hiába termelt be áramot a napelem, nem tudja onnan kivenni.
- A hőszivattyúk, inverteres klímák áramfogyasztása több tízszerese a keringtető szivattyúkénak.
- A fa még mindig könnyebben beszerezhető és tárolható, mint az előbb említett energiahordozók.
Mit ajánl a Tűzvarázs?
A Tűzvarázs termékei között megtalálhatók a vízteres rendszerek - a cég a környezet iránti elköteleződés miatt főleg erre specializálódott -, melyek egyenrangú társai lehetnek akár egy komplett kondenzációs, gázkazános rendszernek és kiválthatják azokat mind a szabályozható fűtés, mind pedig a melegvíz ellátás területén.
Hamarosan megjelennek a kínálatban a légfűtéses kandallók, melyek egyszerűbben telepíthetők, de kevésbé komplexek, nem alkalmasak használati melegvíz előállítására és kevésbé jól szabályozhatók. Akiknek jelenleg sima, légfűtéses kandallójuk van a vízteres hődob segítségével a vízteres rendszerek előnyeit részben élvezhetik.
A kínálatban található faelgázosítós, vízteres kazánok egy komplex fűtési rendszer minden előnyével rendelkeznek, de a hagyományos szobai készülékeknél kevésbé látványosak. Inkább azoknak ajánlottak, akik nem szeretnék az otthonukba betenni a kandallót.
A vízteres hődob a már meglévő kandalló füstcsövébe beépthető, három teljesítmény fokozatban kapható. Segítségével utólag több radiátor, vagy akár egy kis indirekt tároló is ráköthető a sima, légfűtéses kandallóra.
A gasztronómia szerelmeseinek pedig a kerti kemence, a bográcstartót is tartalmazó kerti rakéta tűzhely is elérhető.
A Tűzvarázs termékei a CONSTRUMA G pavilon 202/A standján is megtekinthetők március 29 – április 2. között.