A hatékony fűtési rendszer kiépítése első sorban a ház, lakás tulajdonosának anyagi érdeke. A fosszilis energiahordozók kimerülőben vannak, így – ahogy az eltelt évek már mutatják – biztosan emelkedni fog az áruk. Valódi és tartós rezsicsökkentést csak hatékony fűtési rendszerrel lehet elérni.
Energiamegtakarítási céljuk mellett egyre többen gondolják úgy, hogy lényeges a hatékony fűtési rendszer környezetünk védelmében is. A magas szén-dioxid-kibocsátás következtében fellépő klímaváltozást mindannyian megszenvedjük. Gyermekeink és unokáink életét meghatározzuk azzal, hogy milyen fűtési rendszert építünk ki.
A kazán
A fűtési rendszer legfontosabb része a kazán. Ma a gázkazánok között a kondenzációs gázkazán az, amelyik a legkevesebb fosszilis energiát használja föl ugyanannyi leadott hő esetében, tehát a kondenzációs gázkazánnak a legalacsonyabb az üzemeltetési költsége. A gáz égése során víz is keletkezik, amelyet a magas (harmatpont feletti) hőmérsékletű füstgáz gőz formájában magával visz. Ezzel sok energia távozik a szabadba. A kondenzációs gázkazán esetében azonban a kazántest speciális kialakításával a távozó füstgáz hőmérsékletét körülbelül 40 Celsius-fokra visszahűtik, a pára lecsapódik (kondenzálódik, innen a készülék neve). A víz lecsapódása során hő szabadul fel, ez hozzáadódik a gáz égésekor felszabadult hőhöz. Ezért magas a kondenzációs gázkazán teljesítménye.
Mint valamennyi berendezés esetében, így a kondenzációs gázkazánok között is vannak jó és még jobb minőségű készülékek. Mivel kazánt hosszú időre vásárolunk, legalább 20–30 évre, érdemes a legjobbat megvenni, mert élettartama alatt sokszorosát megtakaríthatjuk annak, mint amennyivel magasabb az ára.
Ez is érdekelhet
Vezérlés
A hatékony fűtési rendszer nagyon fontos része a vezérlés. A régi kazán általában csak két dolgot tud, bekapcsol vagy kikapcsol, tehát vagy teljes teljesítménnyel üzemel vagy nem fűt. Ez minden alkalommal indulást, felfűtést, kikapcsolást jelent. Így azután feleslegesen használ föl sok (fosszilis és elektromos) energiát, miközben gyakran kikapcsol, bekapcsol. Sok energiát lehet megtakarítani a folyamatos teljesítmény-szabályzású kazánnal. A kazán méretezésekor a legnagyobb teljesítményt a hideg időre, –15 Celsius-fokra választják ki. Ilyen hideg azonban ritkán van, azt is mondhatjuk, hogy a gázkazán 50 százaléknál nagyobb teljesítményen csupán 35–40 napig működik évente. Minél hidegebb van kint, annál nagyobb teljesítményre lesz szükség, hogy bent kellő gyorsasággal legyen meleg. A jó kazán 15 és 100 százalékos teljesítmény között bármilyen (tehát az épp szükséges) teljesítménnyel üzemel.
A hőszigetelés
A megtermelt hőre vigyázni kell, több helyen is szökhet a meleg. Az első maga a fűtési rendszer, jól hőszigeteltnek kell lennie a fűtési rendszer vezetékeinek, elosztóinak és a meleg vizet tároló berendezéseknek.
A másik, hogy az épületnek is jól szigeteltnek kell lennie, hogy a megtermelt hőenergiát ne engedjük ki az épületből. A mai épületek, családi házak többsége nincs kellőképpen hőszigetelve, így fontos, fogy a fűtéskorszerűsítés mellett az épület hőszigetelését is elvégezzük. A feladatok mérlegelésénél ne feledjük: a fűtéskorszerűsítés és a hőszigetelés energiamegtakarítása közel azonos, de a gépészeti felújítás sokkal hamarabb megtérül.
Kapcsolódó írásaink
Milyen szempontok szerint válasszunk kazánt?
Milyen szempontok szerint válasszunk napkollektort?
Megbízható fűtési rendszer
Gazdaságos fűtés a társasházakban
Miért lehet szükség a gázkazán cseréjére?