Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Szorult helyzetben - Hatékony hőszigetelés kis vastagságban

A termékfejlesztés többnyire a piacról indul: van egy olyan feladat, aminek egy adott pillanatban nincs igazán jó megoldása. Az előírásoknak megfelelő, hatékony utólagos hőszigetelésnél is gyakran szembesülünk azzal, hogy a szükséges hőszigetelésnek nem tudunk helyet szorítani. Ez különösen a talajon fekvő padlók esetében jelent gondot, mivel a házat nem tudjuk megemelni, hogy alátegyük a szükséges 15 centi hőszigetelést. Másképp kell tehát ezt a kérdést megközelítenünk.

A padló hőszigetelése

Az épületenergetikai szabályozás határoló szerkezetekre vonatkozó részét mind új építésnél, mind felújítás során be kell tartani. Padló utólagos hőszigetelése esetén viszont gyakran korlátozottak a lehetőségeink. A meglevő padló vízszigetelést kockázatos megbolygatni, ezért a visszabontással annak a vonalában célszerű megállni. Az új szerkezet viszont lehetőleg ne legyen vastagabb, mint a régi, mivel a padlószint megemelkedésének gátat szab az ajtó küszöb, a parapet magasság, vagy akár a belmagasság csökkenése.

Austrotherm XPS Premium 30

Szükségünk van tehát egy kis rétegvastagságban is rendkívül hatékony, terhelhető hőszigetelő anyagra. Ilyen lehet például az Austrotherm XPS Premium. Az Austrotherm XPS Premium 30 a megszokott XPS termékekhez képest jelentősen kedvezőbb, 0,027 W/mK-es hővezetési tényezővel rendelkezik. Ha a követelmény szerinti, 0,3 W/m2 K-es hőátbocsátási tényezőt szeretnénk elérni, úgy ez a 23% előny a padlószerkezet vastagságánál 2 cm megtakarítását jelenti. A javasolt hőátbocsátási értékek eseten (0,2 W/m2 K) ez a 4 cm-t is eléri. A jelentős rétegvastagság csökkenés egyszerűbbé, vállalhatóbbá teszi a felújítást, és a járulékos költségek jelentős csökkenését hozza magával.

Austrotherm XPS Premium 30

Problémák a lábazaton is

A fokozott épületenergetikai követelmény hatékonyabb hőszigetelést követel a lábazaton is. A hőhidak minimalizálása érdekében a lábazatot és a homlokzatot egyenlő mértékben kell szigetelni. Csak ez nem mindig egyszerű. Egy régebbi, 30 NF téglából készült falazatra a rendelet szerinti hőátbocsátási tényező eléréséhez 8 cm vastag Austrotherm GRAFIT REFLEX® szükséges, a javasolt érték 14 cm. A lábazat anyaga viszont többnyire zsalukő vagy beton, a falazathoz képest lényegesen kedvezőtlenebb hőtechnikai tulajdonságokkal. A lábazati hőszigetelő anyagok pedig (például XPS TOP P) magasabb hővezetési tényezőt mutatnak, mint a grafitadalékos polisztirolhab. A lábazaton tehát mind a tartószerkezet, mind pedig a hőszigetelés gyengébb hőszigetelési értékeket mutat, ezért ahhoz, hogy a lábazat és a fal egyenlő mértékben legyen szigetelve, vastagabb hőszigetelést kell alkalmaznunk.

Austrotherm XPS TOP P
Austrotherm XPS Premium P

Az azonos mértékű védelmet a rendelet szerinti hőátbocsátási tényező értékhez 14, a javasolt értékhez pedig 20 cm biztosítja. A lábazat síkja tehát mindkét esetben 6 cm-el (egy korszerűbb tégla esetén még akár ennél is többel) kijjebb kerül a homlokzathoz képest; ezt nevezzük pozitív lábazatnak. A kiugró részen a csapadék fokozottan tudja támadni a homlokzatot, felcsapó nedvességgel, esetleg fagyáskárral is számolnunk kell. Ezt megelőzendő vagy bádogozással kell megvédeni a szerkezetet, vagy a lábazati hőszigetelő lemezek felső élét kell levágni, úgy, hogy a víz akadálytalanul tudjon lefolyni, de ezek esztétikailag nem mindig vállalhatók.

A megoldás csak egy olyan intenzív hőszigetelő lemez lehet, amely nagy mechanikai szilárdságú, alacsony vízfelvételű, jól ragasztható, és a hőszigetelő képessége jelentősen kedvezőbb az eddigi anyagoknál. Ez az Austrotherm XPS Premium P, ami a Premium termék érdesített felületű változata. Így az előbb említett példa szerint a lábazatra akár 8 cm (a javasolt értéknek megfelelően 14 cm) vastag hőszigetelés is elégséges, és a lábazat és a homlokzat egy síkba tud kerülni. Az érdesített felülethez jól tapadnak a ragasztók, egyenes élképzése révén jól illeszkedik a homlokzatszigetelésre alkalmazott AUSTROTHERM GRAFIT REFLEX® lemezhez.

ÉRDEKLŐDÖM AZ AUSTROTHERM XPS® PREMIUM 30 IRÁNT ÉRDEKLŐDÖM AZ AUSTROTHERM XPS PREMIUM P IRÁNT

Népszerűek a témában

Vegyük kezünkbe a rezsicsökkenetést! Födémszigetelés saját kezűleg

Problémás terület az otthonfelújítás során: a padló utólagos hőszigetelése - Megoldás: Austrotherm UNIPLATTE építőlemez, most extra 33% kedvezménnyel

Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújítása

Ez is érdekelhet

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

4K Napelemes megoldás

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

Stílusos 2 személyes minimalista fürdőkád

Ha jól csináljuk, rengeteget spórolhatunk a szigeteléssel – 5 szigetelési hiba, melyeket mindenképpen kerüljünk el!

Az energiapazarló családi házak szinte eladhatatlanok - Soha nem volt ennyire sürgető és zsebbe vágó egy-egy családi ház szigetelése

Hogyan fizessünk kevesebbet a fűtésért? Gáz helyett klíma és fontos a hatékony hőszigetelés - Számoljunk együtt!

Tippek és tanácsok a panelek energetikai korszerűsítéséhez

Régi családi házak felújítása Ytong építési rendszerrel

10 + 1 tipp otthonunk sikeres energetikai korszerűsítéséért

Hőszigeteléssel a valódi és tartós rezsicsökkentésért

Rövid- és hosszútávú megoldások az elszálló rezsiköltségek ellen

Közel nulla energiaigényű épület – Így is építhetünk házat az új anyagok használatával

PIR, az új generációs hőszigetelés